Bude se soutěžit. Setrvání Jana Pokorného v čele ERÚ není jisté - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Bude se soutěžit. Setrvání Jana Pokorného v čele ERÚ není jisté

,
Bude se soutěžit. Setrvání Jana Pokorného v čele ERÚ není jisté

Vedení Energetického regulačního úřadu se může po několika měsících znovu obměnit. Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo výběrové řízení na člena Rady Energetického regulačního úřadu. Ke konci července totiž končí dvouletý mandát radního Jana Pokorného. Nenaplnily se tak spekulace kolující v prostředí energetiky, že ministerstvo prodlouží Pokorného mandát bez soutěže.

Nástup 1. srpna 2019, konec funkčního období o pět let později. Pracoviště v Jihlavě, Praze a Ostravě. Plat je slušný, i když jeho výše uvedena není. Ministerstvo průmyslu a obchodu hledá odborníka, který usedne v pětičlenné Radě Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Vedle řady formalit musí uchazeč splnit i jednu náročnější podmínku. Musí doložit sedm let praxe z odvětví energetiky nebo ze státní správy, z toho aspoň tři roky ve vedoucí pozici.

Podle dvou zdrojů webu Euro.cz, které si přejí zůstat v anonymitě, zvažovalo ministerstvo průmyslu ještě před několika týdny prodloužení mandátu současného předsedy Rady ERÚ Jana Pokorného bez výběrového řízení. Ten by zůstal členem rady i jejím předsedou na další funkční období. Za tuto možnost lobbovaly některé zájmové skupiny v energetice, kterým současný poměr sil ve vedení regulačního úřadu vyhovuje.

Pokorný je členem Rady ERÚ od jejího vzniku v srpnu 2017, předsedou rady se stal poněkud překvapivě letos na počátku května. Zdroje webu Euro.cz Pokorného popisují jako slabého a nevýrazného manažera, který zůstává ve stínu (a ve vleku) svých vlivnějších a ambicióznějších kolegů. Hlavní slovo na regulačním úřadě tak mají jiní lidé, jmenovitě členové rady Vladimír Vlk a Vladimír Outrata.

Energetický regulační úřad nyní vede pětičlenná Rada, ve které vedle Pokorného, Vlka a Outraty sedí ještě Rostislav Krejcar a od letošního května též bývalý šéf odboru elektroenergetiky na ministerstvu průmyslu Ladislav Havel. Ten obsadil po půlroční prodlevě křeslo, kterého se loni v listopadu vzdal Vratislav Košťál. Ten chtěl svou rezignací upozornit na opakované konflikty mezi radními, jejichž důsledkem je ochromení a špatné fungování úřadu.

Týdeník Euro i web Euro.cz se opakovaně zabývají situací na ERÚ, v poslední době třeba nevalnými výsledky v oblasti kontroly tepláren a dalších energetických firem. Mezi aktuální a živé kauzy patří také zmaření cenové kontroly v Ostrovské teplárenské, o které se zajímají vyšetřovatelé.

Přečtěte si také:

Konec levné elektřiny. České spotřebitele čeká největší zdražení v této dekádě

Vývoj cen energií je samé překvapení, říká šéfka plynárenského svazu

Teplárenství volá SOS. Lidé stále více uvažují o odpojení od sítě

Na plynové frontě klid. Dodavatelé drží ceny, případně zdražují jen málo

Zahřeje, ale prodraží se. Velké teplárny ztratily cenovou výhodu

Nulový dohled ERÚ: regulátor loni přestal kontrolovat ceny energií

Ohodnoťte tento článek
Diskuze