Bude příští rok nezaměstnanost klesat?

07. prosince 2009, 12:31 - Petr Gola, <a href="http://www.finance.cz">Finance.cz</a>
07. prosince 2009, 12:31

Pro příští rok ve své listopadové zprávě OECD předpovídá téměř dvouprocentní růst HPD za všechny členské země. Jak se promítne dle předpovědi oživení ekonomiky na snižování nezaměstnanosti v příštích dvou letech?

Autor: Martin Siebert

Předpokládané ekonomické oživení však nepřinese ihned snížení nezaměstnanosti. Trh práce má oproti reálné ekonomice zpoždění. Zaměstnavatelé budou několik měsíců váhat, zda přijmout nové zaměstnance. Teprve až budou mít jasné signály, že zvýšené zakázky a poptávka jsou trvalejšího rázu budou přijímat nové zaměstnance. První měsíce budou raději řešit formou přesčasových hodin. Dále bodu firmy pokračovat ve strukturalizačních změnách. Nezaměstnanost tak začne klesat až v roce 2011, kdy by měla být ve většině zemí OECD nezaměstnanost nižší než v roce 2010. Více bude v roce 2011 klesat zaměstnanost v zemích s pružnějším trhem práce, např. v USA. Jak Evropané vnímají nezaměstnanost, se dočtete v článku Nezaměstnanost – největší starost Evropanů.

Nejvíce stoupne nezaměstnanost v Irsku V přiložené tabulce je uvedena míra nezaměstnanosti v členských zemích OECD v letech 2005 až 2008. Pro roky 2009 až 2011 se jedná o odhad. Odhad pro rok 2009 by se však neměl od čísel za rok 2009, která budou zveřejněná počátkem příštího roku příliš lišit. * Na konci letošního roku bude nezaměstnanost vyšší ve všech členských zemích OECD než na konci roku 2008, nejvíce se během letošního roku zvýší nezaměstnanost ve Španělsku (o 6,8 %), Irsku (o 5,9 %) a Islandu (o 4,1 %). Nejméně se zvýšila v Německu (o 0,4 %). * Míra nezaměstnanosti za rok 2010 bude nižší než míra nezaměstnanosti za rok 2009 pouze na Islandu (o 0,2 %) a v Koreji (o 0,1 %). Nejvíce by se míra nezaměstnanosti v příštím roce měla zvýšit ve Švédsku a Irsku (o 2,1 %). * Nejvíce nezaměstnanost dle prognózy OECD od konce roku 2008 do konce roku 2010 vzroste v Irsku a Španělsku (v obou případech o 8 %) a pouze v šesti zemích OECD se nezaměstnanost během této doby nezvýší o více než 2 % (Belgie, Itálie, Japonsko, Švýcarsko, Norsko a Korea). * Obrat by měl nastat v roce 2011, kdy by se nezaměstnanost oproti roku 2010 měla snížit hned ve 20 členských zemí OECD. Nezaměstnanost v zemích OECD však bude i na konci roku 2011 vyšší než před vypuknutím ekonomické krize. Ve kterých zemích je nezaměstnanost nejnižší?

Dlouhodobě je nezaměstnanost nejnižší v Koreji, Norsku a Švýcarsku. V těchto zemích nebyla nezaměstnanost od roku 2005 vyšší než 5 % a dle prognózy OECD bude nezaměstnanost pod touto hranicí i na konci letošního roku a v letech následujících. Pro všechny tyto tři země platí, že krize trh práce nezasáhla tak tvrdě jako v ostatních zemích. Jedním z důvodů je inovativní domácí ekonomika. Další zemí, kde se nezaměstnanost během krize příliš nezvýšila je Německo, kde vláda zavedlo několik opatření na podporu nezaměstnanosti:

* zavedení „kurzarbeit“ - zaměstnavatelé splňující zákonné podmínky dostávají dotace na mzdy svých zaměstnanců v nepracující dny, pracovní doba se tak zkrátila o jednu třetinu

* snížení pojistného

* výrazné zvýšení vládních výdajů na rekvalifikaci či školení

* zatraktivnění zkrácených pracovních úvazků

Krize nezaměstnanost na Islandu více než zdvojnásobila

Členská země OECD, která je ekonomickou krizí nejvíce zasažená, je Island. Ekonomické výsledky islandské ekonomiky byly ještě v roce 2007 ve světovém porovnání vynikající – HDP na jednoho obyvatele byl v první desítce nejúspěšnějších zemí světa, nízká nezaměstnanost, nízká inflace, státní finance byly zdravé (státní dluh se pohyboval do 30 % HDP). V důsledku krize se však nezaměstnanost zdvojnásobila. Dlouhodobě byla nižší než 3 %, letos bude vyšší než 7 %.

Více na Finance.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít