Bude mít kovářské řemeslo opět zlaté dno?

23. prosince 2002, 00:00 - Milan Maršálek, FOTO: ADRIENA BINKOVÁ
23. prosince 2002, 00:00

V České republice roste počet chovaných koní, kteří potřebují okovatMimořádným tempem narůstá v ČR počet chovaných koní. Odhady hovoří o 20 000 kusů, ale v některých vesnicích jich je již více než před kolektivizací. Stane se kovářství a podkovářství dobrou investicí?

V České republice roste počet chovaných koní, kteří potřebují okovat

Mimořádným tempem narůstá v ČR počet chovaných koní. Odhady hovoří o 20 000 kusů, ale v některých vesnicích jich je již více než před kolektivizací. Stane se kovářství a podkovářství dobrou investicí?

Statisticky patří kováři i podkováři do skupiny výroby a zpracování kovů. Podle velikosti pak mezi mikrosubjekty. Jejich počet do roku 1997 stoupal (36 401 firem), od té doby vytrvale klesá, někdy až o 30 procent za rok. Objem výroby nepatrně vzrůstá, počet zaměstnanců klesá. Přiměřeně rostou mzdy. V současné době je v ČR asi 300 vyučených podkovářů a bezpočet kovářů. Někteří mají u svého výučního listu navíc slovo umělecký.

Kde se vyučit kovářem

Největší tradici v přípravě uměleckých kovářů má Střední uměleckoprůmyslová škola v Turnově. Jaroslav Válek, mistr ve školní kovárně, má aktuální podrobnosti. „V ročníku je v průměru asi osm kovářů. Letos se k talentovým zkouškám, které budou v lednu, přihlásilo třicet zájemců, což dává škole možnost i určitého výběru.“ Učilišť a škol, kde je možné se učit a studovat uměleckým kovářem, je v ČR asi šestnáct. Kovářskému řemeslu se ale učí na více místech. Tradice uměleckého kovářství v Turnově vznikla v padesátých letech v návaznosti na školu z Hradce Králové. Turnov převzal i její mistrovskou sbírku. Letos turnovští studenti prezentovali své práce dva týdny ve francouzském Rouenu, kde byli spolu s Přerovským muzeem a Helfštýnem. Historická část města sloužila studentům k inspiraci pro jejich maturitní práce. „Setkání kovářů se pokoušejí pořádat i v Gotte v SRN, jezdíme tam od roku 1997,“ říká Jaroslav Válek. Letos učitelé z Turnova zasedli dokonce i v porotě. Turnovští studenti zde pravidelně získávají některou z předních cen. V rámci různých setkání kovářů je ale český Helfštýn naprosto výjimečný. V roce 2003 tam už bude 22. ročník kovářského setkávání, které má vždy světovou úroveň.

Podkováři

Pouze ve Středním odborném učilišti v Jaroměři se můžete vyučit podkovářem. Podle slov zástupce ředitele Zdenka Vítka zde učí deset oborů, z toho dva výlučně kovářské. Tři roky se učí kovář-podkovář nebo umělecký kovář-zámečník. Ze tří stovek učňů má skupina kovářů podkovářů v ročníku třeba dvanáct studentů, zámečníci a umělečtí kováři sedm. Zdejší podkováři těží z faktu, že pouze na tomto učilišti mají k dispozici dostatek koní. Pečují totiž na farmě Josefa Cermana v Jeníkově u Miletína o stovku koní. Za tři roky tak učeň věnuje kolem čtyř set hodin čistě podkovářské práci.

Sraz kovářů a podkovářů

V polovině ledna 2003 by se mělo v Kovárně Ondřeje Stelziga v Dolní Řasnici uskutečnit první setkání kovářů a podkovářů. Většina jmenovaných o ně projevila zájem.

Tab. - Obor výroba kovových konstrukcí - očekávaný vývoj v příštích třech měsících*

Ukazatel Zvýšení Neměnnost Snížení Saldo

Prodejní ceny 2 97 1 1

Počet zaměstnanců 5 60 35 -30

Celková poptávka 15 68 17 -2

Export 24 61 15 9

Ekonomická činnost 20 77 3 17

Výrobní činnost 24 46 30 -6

POZN:: *ve srovnání se situací v říjnu 2002 (v %) Pramen: Český statistický úřad

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít