Bude hůř

17. prosince 2008, 18:34 - Petra Pelantová
17. prosince 2008, 18:34

V roce 2009 zkrachuje v Česku dle studie Euler Hermes nejvíce firem za posledních pět let

Jako by těch špatných zpráv okolo finanční krize bylo málo, přicházejí další. Příští rok prý v České republice zkrachuje 1550 firem. Jde o nejvyšší počet za posledních pět let a meziročně o patnáctiprocentní nárůst. Tvrdí to studie Insolvency Outlook Winter 2008 největší světové úvěrové pojišťovny Euler Hermes. „Pokud vůbec bude v příštím roce česká ekonomika růst, pak směřuje k nejnižšímu jeho tempu za posledních sedm let. Proto je i logické očekávat nárůst insolventnosti firem,“ reagoval na závěry studie ekonom společnosti Atlantik FT Petr Sklenář. Ještě v létě přitom autoři studie odhadovali, že příští rok zkrachuje v ČR více než 1700 firem. Revize odhadu však prý rozhodně nedává důvod k optimismu. Dramatický nárůst krachujících firem totiž čeká regiony na celém světě. Pokud jde o Česko, rekordu z roku 2000, kdy dle Českého statistického úřadu zkrachovalo 2491 tuzemských firem zřejmě nedosáhne. Počet bankrotů však lze dle studie také odvodit z růstu hrubého domácího produktu. Na základě propočtů analytici zjistili, že pokud klesne tempo růstu hospodářství dané země o jeden procentní bod, zvedne se počet firemních insolvencí v rozmezí pěti až deseti procent.

Nikoho to nemine

Kompletní verzi studie má týdeník EURO k dispozici. Analýza se zaměřuje na hlavní světové ekonomiky a podrobně popisuje i vývoj v Evropě. Celkem sleduje 30 zemí. V materiálu se tvrdí, že v důsledku finanční krize přinese rok 2009 celosvětově rekordní počet bankrotů. „Domnívám se, že již nejde o finanční, ale o hospodářskou krizi. Za normálních okolností je to záležitost cyklická. Považuji za jednu z hlavních možných příčin růstu bankrotů poměrně velký nárůst podílu takzvaných virtuálních položek na celkovém obchodu. Obchodní transakce se uskutečňují pouze s cílem přeprodat různé druhy finančních produktů a získat provizi. Produkt jako takový se ztrácí,“ zdůvodnil výsledky studie šéf české Euler Hermes Čescob Július Kudla. Dle něho by se náznaky zlepšení měly projevit ve třetím čtvrtletí 2009.
Autoři studie předpokládají, že bankrotů přibude opravdu všude. Žádná země nezůstane „ušetřena“. Ani natolik dynamické hospodářství, jako je Čína, píše se v úvodu rozsáhlého materiálu. V nejlidnatější zemi světa prý bude v příštím roce více než pět tisíc bankrotů – nejvyšší počet za posledních pět let. V celosvětovém průměru se počet zkrachovalých společností rozroste příští rok o 25 procent a jen v Evropě prý zbankrotuje dvě stě tisíc firem, říká analýza. V případě regionu střední a východní Evropy na tom bude suverénně nejhůře příští rok – stejně jako letos –Maďarsko. Tam je registrováno zhruba sedm set tisíc firem. Z nich by příští rok mělo padnout celkem čtrnáct tisíc. „Maďarsko dlouhodobě trpí mezi středoevropskými zeměmi nejhlubšími vnitřními i vnějšími nerovnováhami své ekonomiky. A také zaznamenává nejpomalejší růst. Proto na ně finanční i hospodářská krize nejvíce doléhají,“ poznamenala šéfka analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Dle ekonomů Maďarsko může očekávat vůbec nejtvrdší dopady krize z celého regionu. Kvůli svým deficitním rozpočtům totiž vstoupilo do krize z nejhorší startovací pozice.
Například v Polsku, které má zhruba třikrát větší ekonomiku než Maďarsko, zkrachuje „jen“ pět set podniků. Jenže Polsko je typickým příkladem, jak legislativa dokáže ovlivnit počet bankrotů v zemi. Studie totiž upozorňuje, že skutečný počet polských bankrotů bude v této zemi mnohem vyšší. V oficiálních statistikách se však neprojeví. Mnoho firem se totiž kvůli vysokým poplatkům na insolvenční řízení soudu raději vyhne a skončí svou činnost „v tichosti“.

Zpět v roce 1993

Nejvíce se prý bude příští rok krachovat v automobilovém průmyslu. To nejnověji potvrdil i šéf Evropského sdružení dodavatelů automobilového průmyslu Lars Holmqvist. Ten minulý týden prohlásil, že bankrot by během příštích měsíců mohl potkat každého desátého dodavatele pro automobilový průmysl v Evropě, pokud vlády neposkytnou odvětví úvěrové garance v objemu 25 miliard eur. Bankrot dle něho hrozí pěti stům evropských firem z oboru.
Mezi další ohrožená odvětví patří maloobchod, textilní průmysl nebo logistika, tvrdí analytici Euler Hermes. Z jednotlivých zemí zde zaznamená nejvíce bankrotů Francie – asi 63 tisíc. Nejvýrazněji pak počty bankrotů vzrostou v zemích, jako jsou USA, Hongkong, Británie nebo Nizozemsko. Rekord padne v Belgii, kde prý má skončit 9,5 tisíce firem, nejvíce v belgické historii. Rekordy padnou i v Dánsku či v Portugalsku a jen těsně mine své nejvyšší hodnoty z minulosti Rakousko. Například USA se s celkovým odhadovaným počtem úpadků v příštím roce dostávají na úroveň roku 1993. Nedávno se přitom chlubily nejnižším počtem zkrachovalých firem. Před čtyřmi lety to bylo necelých dvacet tisíc, tedy pouhých 30 procent z toho, co čeká dle analýzy Euler Hermes zemi v příštím roce.

Jak se ubránit bankrotům

Experti největší úvěrové pojišťovny na světě předpokládají, že růst počtu amerických bankrotů bude oproti letošku 50procentní. Zároveň však zdůrazňují, že bude záležet na jednotlivých balíčcích opatření, které americká administrativa s vidinou záchrany některých firem, a tedy i pracovních míst, pumpuje do ekonomiky. Nejpomaleji pak poroste počet krachů v Kanadě, Japonsku, Lucembursku nebo na Slovensku. Sousední Slovensko dokonce bude mít se sedmi procenty nejnižší meziroční přírůstek bankrotů. Pravdou však zůstává, že Slovensko má už vlnu bankrotů za sebou. Před dvěma lety zkrachovalo v zemi rekordně přes 1700 podniků.
Studie vychází z největší databáze firem na světě, kterou vlastní a spravuje právě společnost Euler Hermes. Čítá zhruba 40 milionů subjektů. Pojišťovna totiž dobře ví, že firmy velice často řeší, jak bankrotům předcházet. Snaží se proto i prostřednictvím takové studie klientům vysvětlit, že spolehlivou obranou proti platební neschopnosti, která bankrotu předchází, je pojištění pohledávek. Právě strach firem z bankrotu jako jeden z důsledků finanční krize nahnal firmy do kanceláří úvěrových pojišťoven – pojistit se pro případ, že jim obchodní partneři nezaplatí. V takovém případě totiž uhradí závazek pojišťovna a firma se kvůli potížím obchodních partnerů nedostane do problému.

BOX
Co je bankrot Jde o neschopnost dlužníka platit své dluhy více věřitelům po delší časové období.

TAB
Nikdo nezůstane ušetřen Počet insolvencí v příštím roce ve východní Evropě a ve světě Východní Evropa Polsko 500
Maďarsko 14 000
ČR 1550
Slovensko 600 Svět Francie 62 700
USA 62 000
UK 38 200
Německo 33 800
Japonsko 17 000
Belgie 9500
Itálie 7400
Švédsko 7000
Rakousko 6900
Čína 5000

Pramen: Euler Hermes

GRAF
Čeští odpadlíci Počet zkrachovalých firem v ČR v letech 1999 až 2009

1999*2000
2000*2491
2001*2473
2002*2155
2003*1728
2004*1460
2005*1282
2006*1278
2007*1148
2008*1350
2009*1550*

Poznámka: Prognóza Euler Hermes.

Pramen: Euler Hermes, Český statistický úřad

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít