Bude hlad?

27. dubna 2011, 16:05 - Miroslav Zámečník
27. dubna 2011, 16:05

Ceny potravin

Ceny potravin v posledním roce opět vyvolávají obavy, že se zopakuje situace z roku 2008, kdy dosáhly historických hodnot. Údaje za letošní březen sice naznačují, že ceny na světových trzích mírně poklesly, jsou však stále o 36 procent vyšší než před rokem. A u některých komodit byl meziroční skok opravdu vysoký: u kukuřice například o 74 procent.
Také příčiny jsou podobné, opět jde o kombinaci faktorů na straně poptávky i nabídky, navíc podpořené vysokými cenami ropy, nízkými úrokovými sazbami ve světě a atraktivitou investic do komodit oproti alternativám. V řadě významných produkčních zemí se promítlo do cenového nárůstu nepříznivé počasí, ať již sucho nebo záplavy.
Nárůst cen má samozřejmě největší dopad na rozvojové země, především na ty, které jsou čistými dovozci ropy a potravin. Inflace u potravinářských položek pochopitelně nejvíce zasahuje rozpočty chudých domácností, jež v méně rozvinutých zemích na nákup potravin věnují přes polovinu, a někdy až tři čtvrtiny svých disponibilních příjmů.
Drahé potraviny mají přímý politický dopad: nepokoje v arabských zemích do značné míry souvisejí nejen s nesvobodou tamních autokracií, ale i s vysokým vzestupem životních nákladů tažených právě základními potravinami. Běžnou a pro světový trh velmi nepříjemnou reakcí vlád jsou ochranářská opatření v podobě zákazů vývozu nebo zvýšených vývozních cel, která navíc oslabují stimuly pro farmáře zvýšit osevní plochy.
Vzestup cen ropy (a zemního plynu) se pak promítá do cen zemědělských vstupů – hnojivy počínaje a pohonnými hmotami konče. To pak zatěžuje cash-flow zejména malých farmářů, kteří prodali svojí sklizeň za méně výhodných cen. Výsledkem jsou další komplikace na nabídkové straně.
Na poptávkové straně působí rovněž drahá ropa jako dodatečný stimul ke zvyšování poptávky po komoditách pro výrobu biopaliv. Zejména významné je to v případě kukuřice v USA, kde výroba etanolu představuje 40 procent spotřeby kukuřice, která je zároveň významnou základní potravinou v řadě latinskoamerických a afrických zemí. Obdobný příběh s bionaftou stojí za vzestupem cen u olejnin.
Pro budoucnost však bude nejdůležitějším faktorem zvýšení produkce tak, aby dokázala udržet tempo s růstem spotřeby. Lepší technologie, pěstební postupy a osiva představují rezervoár pro zvýšení výnosů jednak v hlavních produkčních zemích Společenství nezávislých států, ale především v subsaharské Africe. Tam se ostatně v posledních letech doslova hrnou investoři nakupující či pronajímající si zemědělsky dosud neefektivně využívanou půdu po stovkách tisíc hektarů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít