Broumy, Louny a cenzura aneb Když na jméně piva záleží - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Broumy, Louny a cenzura aneb Když na jméně piva záleží

,
Broumy, Louny a cenzura aneb Když na jméně piva záleží
Zdroj: Hynek Glos/Euro

Český craft má nové téma. Dvě špičkové značky se chytily kvůli svrchně kvašenému pivu.

Na den dětí se na profilu Rodinného pivovaru Zichovec objevila jedna z řady fotek s nerezovými ležáckými tanky v pozadí. Na ní ale překvapivě byl jednatel podniku Ondřej Husák s láhví čerstvě stočeného speciálu Double New Broumy (jehož název překrýval prsty) a nálepkou „Censored by pivovar Ma**ška“ na triku.

Druhý den se odehrálo další dějství tohoto příběhu, to už na stránkách Pivovaru Matuška. Majitel Adam Matuška napsal: „Pokud někdo chce New Broumy vařit jako pivní styl, tak budeme jedině rádi, ale název piva si necháme pro sebe.“ A spustila se smršť, jejímž výsledkem je, že lounský Zichovec musel změnit jméno svého nového speciálu.

Pivní diss

Český craft není na takový „diss“, použijeme-li hiphopovou hantýrku, dvou špičkových výrobců zvyklý. Poslední podobný povyk se spustil před pěti lety, kdy gigant Gambrinus vypustil na část českého trhu značku Patron, k níž se však veřejně nehlásil a která se prezentovala jako mini pivovar, byť nabízela piva z velké plzeňské varny. Záměrem bylo ukázat, že průmyslový produkt ve skutečnosti odpíračům chutná. Tímto momentem Gambrinus zdůraznil své válečné tažení proti craftu.

I minipivovarský trh se v Česku začíná smršťovat a doba romantismu zmizela. Ekonomický úspěch je i tady alfou a omegou. Což dokresluje i aktuální dění v trojúhelníku Broumy–Praha–Louny.

Spouštěčem byl nový pivní styl New Broumy, s nímž u Matušků v Broumech začali před rokem v zimě. Jde o svrchně kvašené pivo z ječného, pšeničného a kyselého sladu, pomerančové kůry a…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?