Brněnský finančník Fait koupil strojírenskou firmu Tedom - Euro.cz

Přihlášení

Brněnský finančník Fait koupil strojírenskou firmu Tedom

,
Brněnský finančník Fait koupil strojírenskou firmu Tedom
Zdroj: Tedom,

Brněnská investiční společnost Jet Investment miliardáře Igora Faita prostřednictvím svého fondu kvalifikovaných investorů Jet 2 nabyla stoprocentní podíl ve společnosti Tedom, když koupila zbývající 45procentní podíl. Ten ve společnosti Tedom doposud vlastnila firma Moufleco Holdings Limited. Současně došlo k převodu 49,9procentního podílu společnosti ČEZ Energo ve vlastnictví společnosti Tedom a.s. na společnost ČEZ ESCO. Transakce nyní čeká na souhlas antimonopolního úřadu.

Investiční fond Jet 2 se stal jediným vlastníkem skupiny Tedom vyrábějící plynové kogenerační jednotky a provozující tepelně-energetické zdroje s ročním obratem necelých čtyř miliard korun.

„Nyní se budeme moci plně soustředit na rozvoj společnosti Tedom. Tímto krokem totiž také definitivně končí akcionářský nesoulad, kdy došlo k narovnání veškerých dosavadních sporů. Jako jedinému akcionáři se nám otevřou možnosti pro další investice a cesty k novým akvizicím,“ komentuje obchod řídící partner Jet Investment Igor Fait.

Brněnský investor Igor Fait
Igor Fait

Skupina Tedom se sídlem ve Výčapech u Třebíče má zhruba 900 zaměstnanců a EBITDA dosahuje necelých 500 milionů. Od roku 2016 je její dceřinou firmou německá společnost Tedom Schnell GmbH, přední dodavatel kogeneračních jednotek a servisních služeb pro bioplynové stanice v Německu. Tedom rovněž provozuje energetické zdroje na skládkách komunálního odpadu a disponuje rozsáhlou servisní sítí.

„Budeme se soustředit na rozšíření výrobních kapacit společnosti, na vývoj nových produktů a také na implementaci integrovaného informačního systému, vše s cílem dalšího růstu. Naplno využijeme příležitosti následujících let, kdy celá Evropa spoléhá na plynovou energetiku. Potenciál pro prodej zařízení, která vyrábíme, bude opravdu významný,“ doplnil projektový ředitel Jet Investment Oldřich Šoba.

Zařízení pro efektivní výrobu elektřiny, tepla a chladu exportuje Tedom do více než 40 zemí světa, tyto technologie snižují náklady na energie, jsou vysoce flexibilní a šetrné k životnímu prostředí. Při kogeneraci se naplno využije nejen elektrická energie, ale také teplo, které se při procesu uvolňuje. Kombinovaná výroba elektřiny a tepla tak ve srovnání s oddělenou ušetří až 70 procent energie obsažené v palivu. Doplnění o chladící jednotku dále umožňuje přeměnit teplo na chlad, díky tzv. trigeneraci tak mohou jednotky Tedomu dodávat kromě elektřiny a tepla i chlad do klimatizací.

Diskuze