Brnění pro velkofilmy

31. ledna 2005, 00:00 - ONDŘEJ DRÁBEK
31. ledna 2005, 00:00

MARTIN JUNEKOd sedmnácti se věnuje historickému šermu. Koníček ho přivedl až k tomu, že začal obnovovat dávno zaniklé řemeslo - platnéřství. A Martin Junek to nedělá špatně. Jeho zbroje můžete vidět třeba ve třetím filmu o Harry Potterovi.

**MARTIN JUNEK

Od sedmnácti se věnuje historickému šermu. Koníček ho přivedl až k tomu, že začal obnovovat dávno zaniklé řemeslo - platnéřství. A Martin Junek to nedělá špatně. Jeho zbroje můžete vidět třeba ve třetím filmu o Harry Potterovi.

Vbývalé stodole přestavěné na platnéřskou dílnu řinčí plechy. Martin Junek právě opracovává helmici, za kterou zákazník zaplatí podle složitosti od dvou do deseti tisíc korun. Jeho pomocník ková meč. „Je to hodně namáhavá práce. Bolí nás klouby, záda. Na druhou stranu si zakládáme na tom, že všechno, co vyrobíme, je skutečně ruční práce,“ vysvětluje platnéř Junek, původně vyučený obráběč kovů.

Protože ho už jako mladíka uchvátil historický šerm a staré zbraně, musel se naučit, jak si zbroj sám udělat: „Nic totiž nebylo a jediná možnost byla vyrobit si to sám. Časem jsem přišel na to, že bych se tím mohl živit. Ale nebylo to jednoduché. Musel jsem hodně hledat v knihách, platnéřství jako řemeslo už vlastně zaniklo. Dalo hodně práce vymyslet, jakou technologií se stará zbroj vyráběla, co k tomu je potřeba.“

Dnes je schopen udělat všechno od helmic, přes brnění a drátěné košile až po různé chladné i palné zbraně (aktivně už nešermuje, ale založil si mušketýrskou družinu).

Se živností začínal, jak sám říká, „v garáži“ v roce 1995, pak si vzal úvěr a přebudoval bývalou stodolu na novou dílnu. „V současnosti už mám dluhy splacené, ale budu si muset vzít další úvěr. Potřebujeme rozšířit a hlavně zrychlit výrobu.“ Aby ne. Jeho práce je na trhu vyhledávaná. Nejen v Česku, ale třeba i v Hollywoodu. Jeho brnění „hraje“ například ve třetím dílu Harryho Pottera. „Konkurence samozřejmě existuje, ale spousta firem vyrábí brnění jako dekoraci, kterou si můžete pověsit na zeď. O nás je známé, že se specializujeme na brnění, která jsou skutečně funkční. Na každý díl dáváme také naši značku jako záruku kvality a také abychom měli přehled, co jsme vyrobili,“ uzavírá Junek.

 

Příběhy malých českých podnikatelů s originálními nápady sledujte každé pondělí a čtvrtek před desátou večerní v televizi Prima. Dokumentární cyklus produkoval mobilní operátor Oskar. www.dvanactodvaznych.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 tipů, proč se vyplatí operativní leasing
Prodám auto. Zn.: rychle a výhodně
Může vás šéf nutit, abyste zůstali v práci přesčas?
Kde o Vánocích čekají na váš dobrý skutek?
Pozor na změnu záloh na zdravotním a sociálním u OSVČ v roce 2018
Auta
I nástupce Subaru WRX STI dostane hybridní pohon. Ale…
Nový Volkswagen Touareg se představí v dubnu v Číně. Bude to hybrid
Test Range Rover Velar D300: Takhle má vypadat SUV
Retro: Ostré hatchbacky jsou s námi skoro 50 let. VW Golf GTI nebyl první
BMW postaví u Sokolova nový polygon. Testovat na něm bude hlavně autonomní vozy
Technologie
Vědci vytvořili nejmenší vánoční přání. Na poštovní známku by se jich vešlo 200 milionů
Hodnota všech kryptoměn je 30krát vyšší než na začátku roku
Intel chce hardwarově uzamknout systém ME, nebude možné se vrátit na starší firmware
Epson Moverio BT-300: vyzkoušeli jsme létání s dronem v brýlích pro rozšířenou realitu
Američané natočí remake seriálu IT Crowd. Zkusí to už potřetí
Hry pro příležitostné hráče