Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Adair Turner, ilustrační foto
Adair Turner, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Britský odborník na emise: Odpojení německých jaderných bloků je groteskní

03. prosince, 18:00  -  František Novák
Adair Turner, ilustrační foto
Adair Turner, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
03. prosince, 18:00

Předseda britského výboru pro klimatickou změnu v letech 2008 až 2012 Adair Turner kritizuje německý plán snižování emisí odpojováním jaderných elektráren ještě před vypršením jejich životnosti. Takové rozhodnutí je v krátkodobém horizontu groteskní, protože ztěžuje přechod na bezuhlíkové hospodářství.

Britský expert na snižování emisí skleníkových plynů Adair Turner tvrdí, že minimálním klimatickým závazkem jednotlivých států má být nulová produkce emisí do roku 2050. I z tohoto důvodu si myslí, že odpojovat jaderné reaktory před skončením jejich životnosti v Německu nedává příliš smysl.

„Myslím, že Německo dělá chybu, když odpojuje reaktory ještě před skončením jejich životnosti. Je to groteskní rozhodnutí, protože to činí přechod k bezemisní ekonomice o hodně těžší. O to rychleji se musí stavět obnovitelné zdroje energie. Z krátkodobého pohledu je odstoupení od jádra špatné v boji proti změně klimatu,“ odpověděl na otázku týdeníku Die Zeit, jak vnímá to, že Spojené království se jádra na rozdíl od Německa nevzdalo.

Německý týdeník připomenul, že rozhodnutí o klimatických cílech, které s velkou publicitou odsouhlasila německá vláda a později i parlament, má Británie už jedenáct let. A daří se jí produkci klimatických plynů snižovat. Turner v debatě o snižování emisí sehrál důležitou roli, v letech 2008 až 2012 byl prvním předsedou vládního výboru pro změnu klimatu. Je také členem Sněmovny lordů. V červnu 2019 se britský kabinet zavázal, že ekonomika ostrovů bude do roku 2050 klimaticky neutrální.