Britská energetická politika čelí silné kritice

24. února 2013, 19:09 - čtk
24. února 2013, 19:09

Britské konzervativně orientované nedělníky se ostře opřely do vládní politiky obnovitelných zdrojů a do lobby prosazující drahou zelenou energii. Listy Sunday Express, Sunday Telegraph a Mail on Sunday upozorňují na ohrožení běžných obyvatel země výpadky proudu a chudobou v důsledku politiky podpory obnovitelných zdrojů. Poukazují také na finanční prospěch, jaký z toho budou mít politicky spřízněné firmy a bohatí vlastníci půdy.

Nejen Bulharům vadí současná energetická situace. S kritikou stavu v Británii přispěchala i tamní média. Krizi britské energetiky dokládá britský tisk situací z minulého měsíce, kdy bylo milion domácností v zemi akutně ohroženo odstavením dodávek elektřiny v důsledku chladného počasí. Kolapsu 16. ledna podle úřadu pro regulaci energetiky Ofgem předešla jen aktivace plynové elektrárny Fawley v jihovýchodním hrabství Hampshire, ta ale bude příští zimu už uzavřena. Podle expertů jsou výpadky proudu vzhledem k plánovanému uzavírání dalších elektráren na fosilní paliva stále pravděpodobnější.

Podle komentátora Sunday Express Británii vláda Davida Camerona posedlá výstavbou větrných elektráren uvrhne Británii svou politikou „do chudoby ve tmě a chladu“. Ministerstvo energetiky se více zajímá o uzavírání starých elektráren než o výstavbu nových.

Teplo nebo jídlo

„Nic takového tady nebylo od doby, kdy se luddité marně snažili zastavit průmyslovou revoluci rozbíjením strojů, které šetří práci,“ píše komentátor Sunday Express. Poukazuje na to, že čtyři miliony domácností už žijí v „palivové chudobě“ a jejich počet příští rok vzroste na šest milionů. „Politici posedlí klimatickou změnou jako Cameron, Clegg (šéf koaličních liberálních demokratů) a Miliband (šéf opozičních labouristů) nutí miliony chudých volit mezi teplem a jídlem.“

Mail on Sunday ostře napadá vlivného konzervativního poslance Tima Yea, který „v žoldu subvencovaných ekofirem prosazují šílené nové cíle ve snižování uhlíkových emisí“. Zatímco obyvatelstvu tyto kroky prudce zvýší účty za elektřinu a zemi „uvrhnou do nové doby temna“, podnikatelům, kteří Yea podporují, to vynese tučné zisky.

Vydělají největší majitelé půdy

Sunday Telegraph referuje o knize konzervativního poslance Evropského parlamentu Struana Stevensona, podle níž tucet největších skotských majitelů půdy ve Skotsku získá od energetických firem na nájemném za větrné elektrárny postavené na jejich pozemcích během osmi let zhruba miliardu liber (asi 30 miliard korun). Rozvoj větrné energie ve Skotsku je „největším transferem peněz od chudých k bohatým v naší historii“, řekl Stevenson na tiskové konferenci v Edinburghu.

Podle Stevensona je turistický ruch na skotské Vysočině výstavbou „větrníků“ vážně ohrožen, protože lidé „nechtějí jít do krajiny zježené větrnými elektrárnami“. Z oblasti také řada rodin nuceně odchází, což Stevens označuje za novou vlnu „vyklizování“, podobnou událostem v 18. a 19. století kdy lidi z Vysočiny masově vysídlovali bohatí majitelé půdy, aby si ji ohradili pro zemědělskou produkci . „Je to katastrofální politika, která by mohla ve Skotsku vést k vypínání světel a výpadkům energie. Je načase, aby na to někdo ukázal,“ řekl poslanec podle listu.


O energetice čtětě více:

Odchod od jádra může Německo stát bilion eur

Japonští podnikatelé lobbují za jádro

Nižší podpora solární elektrárny nezastaví


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít