Britové mění žárovky

11. října 2007, 18:00 - Pavel Matocha
11. října 2007, 18:00

Úspory energie

Všechny velké obchodní řetězce ve Velké Británii oznámily, že během příštích několika let přestanou prodávat klasické žárovky a budou nabízet jen ty energeticky úsporné. V Británii bude tedy možné po roce 2012 spatřit běžnou žárovku jen výjimečně nebo v muzeích. Británie chce být první evropskou zemí, jež klasické žárovky odmítne. Už od příštího roku by proto neměly být v prodeji žárovky s příkonem nad 150 wattů, o rok později mají zmizet klasické stowattovky. Dle ministra životního prostředí Hilaryho Benna se přechodem na úspornější typ ušetří v zemi mimo jiné pět milionů tun oxidů uhlíku, které nebudou vypuštěny do atmosféry.
Spojené království však není jedinou zemí, která se rozhodla klasické žárovky „zhasnout“. V Austrálii budou zakázány od roku 2010 a Čína je přestane používat do deseti let. Přitom právě v Číně se dle statistik vyrábí sedmdesát procent světových žárovek. O zákazu nebo postupném opuštění těchto svítidel se debatuje v několika státech USA i v některých evropských zemích.
Klasické žárovky spotřebovávají ke stejnému světelnému výkonu výrazně více energie než žárovky úsporné. Přes 90 procent energie se totiž mění v teplo, nikoli světlo. Energeticky úsporné žárovky jsou sice zatím dražší, ale déle vydrží. Na druhé straně byly i z britského ministerstva kritizovány za to, že se rozzáří pomaleji než žárovky tradiční, což může vadit starším lidem i těm s horším zrakem. Přesto je jejich nástup v Británii zřejmě nezadržitelný. V roce 2000 jich bylo v britských domácnostech podle statistiky 26 milionů, nyní je to už 110 milionů. Nadále ale v prodejích převažuje asi 80 procent žárovek klasických.
Britská firma Currys už v březnu oznámila, že po vyprodání zásob nebude nové klasické žárovky od výrobců nakupovat. Tesco chce ukončit jejich prodej do roku 2011, většina ostatních maloobchodních podniků v roce 2010. A společnost Co-op zastavila jejich prodej v padesátce supermarketů už tento měsíc, přičemž do tří let ukončí prodej ve všech svých 2300 prodejnách.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít