Brazilská dominance

03. června 2010, 12:30 - Pavel Hanslíček
03. června 2010, 12:30

Studie Goldman Sachs potvrzuje souvislost mezi ekonomickým růstem a...

Celý podtitul
Studie Goldman Sachs potvrzuje souvislost mezi ekonomickým růstem a zvyšující se fotbalovou výkonností

Miliardy párů očí sledujících míč, vášnivé debaty, kdo vsítí nejvíce gólů a která země si odveze pohár pro mistry světa v kopané. Bouřlivé oslavy každého vítězství a zklamání v případě prohry. Zřejmě taková mánie postihne od tohoto pátku velkou část lidstva. Zdálo by se, že tak emotivní prostředí nepřeje racionálním úvahám a třeba finančním analýzám. Opak je ale pravdou – v uplynulých týdnech se objevilo rovnou několik prognóz ekonomických expertů pokoušejících se předpovědět, která země získá titul mistra světa v kopané. Jako první se objevila studie německého správce fondů DekaBank a hned poté i analytické práce dalších finančních domů: britské J.P. Morgan, švýcarské UBS a americké investiční banky Goldman Sachs.

Kdo s koho?
Studie Goldman Sachs (GS) patří k nejpropracovanějším – má úctyhodných 68 stran a přináší kromě prognózy výsledků šampionátu v Jihoafrické republice i fotbalovou a ekonomickou charakteristiku účastnických zemí a také výzkum souvislostí mezi ekonomickou vyspělostí země a úspěchy v kopané. Autorem studie (od roku MS 1998 již čtvrté) je hlavní ekonom Goldman Sachs Jim O’Neill, který patří k fotbalovým nadšencům a samozřejmě odborníkům – tento Angličan je dlouholetým fanouškem Manchesteru United a nyní se dokonce pokouší spolu s dalšími investory a fanoušky o převzetí tohoto anglického velkoklubu. O’Neill vypracoval poměrně sofistikovaný model, jenž kombinuje pozici jednotlivých zemí v žebříčku FIFA s kurzy řady sázkových kanceláří a zároveň pracuje i s obtížností kvalifikačních skupin. Z tohoto pohledu mu vychází jako vítěz mistrovství světa tým Brazílie s pravděpodobností téměř čtrnáct procent. Dalšími možnými šampiony je Španělsko s více než deseti procenty a trojice zemí Německo, Anglie a Argentina, jejichž šance se pohybují mezi devíti a 9,4 procenta. Šance slovenské reprezentace na získání titulu mistrů světa odhaduje GS na 0,52 procenta, což naše někdejší federální partnery řadí na šesté místo od konce seznamu potenciálních šampionů. Zajímavé je konfrontovat prognózu Goldman Sachs se studiemi dalších finančních domů. Německá DekaBank i švýcarská UBS se s hlavním ekonomem americké investiční banky shodují, že pohár si odnese Brazílie. Jihoamerickému týmu přisuzují šanci na vítězství dokonce ve výši 24, respektive 22 procent. Jinou prognózu přináší jen britská J.P. Morgan. Ta svůj model, pracující na principu oceňování akcií, postavila na porovnání dvanácti statistických proměnných, vycházejících rovněž z žebříčku FIFA, odhadech sázkových kanceláří a předchozích úspěších fotbalových reprezentací. Výsledek je poměrně překvapivý: pohár pro vítěze si odnese tým Anglie, který ve finále porazí Španělsko na penalty, zatímco Brazilci vypadnou již ve čtvrtfinále s Nizozemskem. Studii J.P. Morgan je však třeba brát s rezervou – úspěch anglického týmu totiž předpověděla londýnská kancelář banky.

Dominantní čtyřka
Finanční analytici se ve svých studiích nesoustřeďují jen na nadcházející mistrovství světa, ale zabývají se také obecně souvislostmi mezi fotbalovou výkonností a ekonomickým rozvojem. V tomto ohledu je opět nejpropracovanější studie Goldman Sachs, jež se zamýšlí, proč mezi vítězi této nejsledovanější sportovní události na světě dominuje poměrně malá skupina zemí. V kvalifikaci o účast na šampionátu samém se sice historicky utkaly již více než dvě stovky států, ale pouze jedenáct z nich se probojovalo až do finále a jen sedm si odneslo pohár pro vítěze (Brazílie, Itálie, Německo, Argentina, Uruguay, Francie a Anglie). Zároveň studie GS upozorňuje, že pravidelně do finále postupují hlavně čtyři reprezentace (Brazílie, Itálie, Německo a Argentina), ostatní země tedy dostávají šanci bojovat o tuto nejvyšší fotbalovou metu jen výjimečně. Na první pohled je zřejmé, že skupina výše zmíněných zemí je poměrně nesourodá – na jedné straně rozvojové země, jako jsou Brazílie a Argentina, na druhé vyspělé evropské ekonomiky Německo a Itálie. Proto se GS rozhodla prozkoumat, jaký vliv na fotbalovou výkonnost má velikost zemí vyjádřená jejich populací a úroveň jejich ekonomického rozvoje. Přitom ani jeden z těchto faktorů sám o sobě dle GS není schopen objasnit dominanci výše zmíněných čtyř států. Přitom je ale vyšší počet obyvatel dle GS zřejmou výhodou – z většího množství mužů se logicky lépe vybírají talentování hráči. To potvrzuje i fakt, že právě evropské státy, jako jsou Německo, Itálie, Francie a Anglie, patří k nejúspěšnějším. Podobně i Brazílie se může pochlubit suverénně nejvyšší populací v celé Latinské Americe. Na druhé straně – jak lze vidět na dalších zemích, kde kopaná patří k populárním sportům – prostá velikost populace nestačí. Toho je nejlepším příkladem Rusko, které je s více než 141 miliony obyvatel suverénně nejlidnatějším evropským státem, přesto tuto svoji zřejmou výhodu nedokázalo kvůli malé míře ekonomického rozvoje proměnit ani do jediné semifinálové účasti na mistrovství světa v kopané.

Klíčový ekonomický rozvoj
Souvisí tedy fotbalová výkonnost s ekonomickým rozvojem? GS testoval tuto tezi rovnou dvěma způsoby, když poměřoval vzájemný vztah mezi umístěním v žebříčku světové fotbalové asociace FIFA a HDP na hlavu nebo ukazatelem GES (kompozitní ukazatel zavedený Goldman Sachs popisující míru udržitelného ekonomického růstu – pozn. red.). V obou případech studie GS zjistila, že korelace mezi hodnotou HDP na obyvatele respektive GES a fotbalovou výkonností ve všech zemích FIFA dosahuje malé záporné hodnoty. To znamená, že se zde podařilo potvrdit slabou závislost mezi oběma ukazateli. Zajímavějšího výsledku analytici GS dosáhli, když hodnocené státy rozdělili na rozvinuté a rozvojové. To potvrdilo, že u vyspělých zemí lze najít již poměrně slušnou pozitivní závislost ve výši 0,29 (hodnota korelačního koeficientu se pohybuje mezi jednou a mínus jednou, přičemž plus jedna znamená přímou a mínus jedna nepřímou závislost – pozn. red.). Naopak ve skupině rozvojových států se korelační koeficient opět pohyboval kolem nuly, což znamená, že vztah mezi fotbalovou výkonností a GES těchto zemí se nepodařilo prokázat. Na druhé straně analytici GS zjistili, že existuje poměrně silný vztah mezi zlepšením pozice v žebříčku FIFA a zlepšením ukazatele GES v období od posledního mistrovství světa v kopané v roce 2006. V tomto případě dosahuje korelační koeficient hodnoty 0,28. Zaměříme-li se jen na rozvojové země, korelace se zvýší až na 0,51 a po vynechání rekordmanů Brazílie a Argentiny dokonce na 0,64. To znamená, že zatímco zlepšování ekonomického rozvoje nemusí být tak důležité pro tradičně dominantní fotbalové šampiony, naopak v případě menších zemí rozhodně vede k vyšší fotbalové úspěšnosti. Zlepšující se GES totiž vede i k vylepšení sportovní infrastruktury a vyšším výdajům ve prospěch kopané.

* TABULKA
Brazílie, nebo Španělsko? Země* pravděpodobnost výhry MS (%)
Brazílie* 13,76
Španělsko* 10,46
Německo* 9,40
Anglie* 9,38
Argentina* 9,08
Nizozemsko* 7,07
Itálie* 6,46
Francie * 6,13
USA* 2,81
Srbsko* 2,61
Mexiko* 2,40
Pramen: Goldman Sachs TABULKA
Jak tipují finanční domy Banky*DekaBank1+*DekaBank2++*UBS*J.P. Morgan*Goldman Sachs
vítěz* Brazílie* Brazílie* Brazílie* Anglie* Brazílie
finalista* Španělsko* Španělsko* Německo* Španělsko* Španělsko
semifinalisté* Německo Anglie* Nizozemsko Anglie* Itálie Nizozemsko* Nizozemsko Slovinsko* Německo Anglie Pozn.: + odhad hlavního ekonoma, ++ statistický model, Pramen: banky, Die Welt BOX
Tým snů Studie Goldman Sachs se rovněž pokoušela pro nadcházející mistrovství světa sestavit tým nejlepších fotbalistů. Ten vybíralo přesně 2955 zaměstnanců a klientů banky. Dominantní pozici v týmu snů Goldman Sachs zaujali brazilští (Lucio, Dani Alves a Kaká) a angličtí fotbalisté (Wayne Rooney, John Terry a Ashley Cole), ostatní zastoupené národnosti si připsaly jen po jedné nominaci (Itálie, Francie, Španělsko a Portugalsko). Zajímavý je i pohled z klubové úrovně. Do výběru se propracovali tři zástupci Barcelony, dva z Realu Madrid a z Chelsea a ostatní kluby si připsaly jen po jednom (Bayern Mnichov, Inter Milán, Juventus Turín a Manchester United). BOX
Burzovní fotbal**
Komu přijde prosté sázení na výsledky zápasů v běžné sázkové kanceláři nudné, může zkusit jinou variantu, kterou představují fotbalové certifikáty. Ty nabízí rakouská společnost Extra-Sportwetten a s papíry se obchoduje na berlínské burze. Jejich funkce je jednoduchá: po konci mistrovství světa získají držitelé certifikátu znějícího na jméno světového fotbalového šampiona sto eur, ostatní papíry se stanou bezcennými. Mezitím lze ale s drženými papíry aktivně obchodovat. Tak například v pondělí 31. května nejvyšších hodnot dosahovaly certifikáty Španělska, jež s prodávaly kolem 20 eur, což znamená, že v případě vítězství týmu z Iberského poloostrova zajistí svému držiteli zisk asi 80 eur. Pro srovnání – za certifikát na vítězství Anglie bylo třeba zaplatit něco málo přes čtrnáct eur, což znamená případnou prémii přes 700 procent. Naopak nejnižší šance dávali berlínští burziáni Severní Koreji – certifikát na její vítězství šlo nakoupit za pouhých čtrnáct centů, to ale znamená možný hvězdný výdělek přes 70 tisíc procent.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít