Brazílie: Růst popožene olympiáda a fotbalový šampionát

05. října 2011, 13:02 - Jaroslav Vomastek
05. října 2011, 13:02

Hospodářství největší latinskoamerické země v posledních letech letí dopředu rychlostí kolem deseti procent. Brazílie těží ropu i kovy, pěstuje cukr i sóju, vyrábí auta i letadla.

Foto: Profimedia.cz

Už téměř 200 milionů obyvatel představuje velký spotřebitelský trh a boom této země v současnosti dále akcelerují přípravy na blížící se olympiádu a světový šampionát ve sportu, kteří právě Brazilci zbožňují – ve fotbale.

Brazílie je se 193 milióny obyvatel demograficky, ale i geograficky a ekonomicky největší zemí Latinské Ameriky. Rozlohou i počtem obyvatel zaujímá ve světovém žebříčku páté místo. Její ekonomika je pak ve světě 8. největší a podle nedávné studie společnosti PricewaterhouseCoopers má reálnou šanci posunout se do roku 2050 na čtvrtou příčku.

Přestože Brazílie nedosahovala v posledních deseti letech tak robustního ekonomického růstu jako Čína a Indie, má stejně jako Rusko solidní šanci přiblížit se k úrovni HDP průmyslových zemí. To ji řadí do prestižního klubu BRIC zemí. Dalším společným znakem s Ruskem jsou bohaté zásoby nerostných surovin, což obě země odlišuje od zbývajících zemí BRIC: Číny a Indie.

Vzhledem k nízké míře otevřenosti ekonomiky, která v roce 2008 činila 14 procent, je Brazílie poměrně odolná vůči externím šokům. Přesto se pokles globální poptávky v krizových letech 2008 a 2009 promítl i na snížení exportní výkonnosti Brazílie, která byla jednou z hlavních příčin stagnace ekonomiky v roce 2009. Po poměrně solidním růstu HDP, který v letech 2007 a 2008 přesahoval pět procent, poklesl brazilský HDP v roce 2009 o 0,6 procenta.

Od počátku roku 2010 se brazilská ekonomika vrátila k silnému růstu. Ten byl tažen především spotřebou domácností a soukromými investicemi. K výraznému oživení ekonomiky přispěla také fiskální stimulace, zlepšení přístupu k úvěrům a v neposlední řadě zvýšené vládní výdaje v souvislosti s říjnovými prezidentskými volbami. Ve druhé polovině roku začala ekonomika vykazovat známky přehřívání, které se projevovaly zejména zvýšením inflačních tlaků. Za celý loňský rok pak brazilská ekonomika povyrostla o 7,5 procenta.

Z hyperinflace se Brazílie poučila

Po neblahých zkušenostech s hyperinflací v 90. letech jsou Brazílie i ostatní země Jižní Ameriky velmi citlivé na jakékoli známky rostoucích cen. V reakci na známky nerovnováhy ekonomiky proto přistoupila nová administrativa prezidentky Roussefové k utahování fiskální i monetární politiky. Ukončení některých fiskálních zvýhodnění, zvýšení základní úrokové míry Selic a zpřísnění úvěrových podmínek přispěly k pozvolnějšímu a udržitelnějšímu růstu brazilské ekonomiky v první polovině tohoto roku. Pro celý rok 2011 je pak odhadován růst kolem čtyř procent. Při zpomalující spotřebě domácností bude další ekonomický vývoj ovlivněn zejména velkými infrastrukturními projekty, které se připravují v souvislosti s Mistrovstvím světa ve fotbale v roce 2014 a Olympijskými hrami v roce 2016, jejichž hostitelem bude právě Brazílie.

Světová jednička na cukr a kávu, čtyřka na auta

Jedním ze základních znaků brazilské ekonomiky jsou obrovské zásoby nerostných surovin. Těží se zde řada strategických surovin jako ropa, železná ruda a další kovy. Na vývoj v těžebním sektoru, stejně jako v navazujícím metalurgickém průmyslu a v celém hospodářství, pozitivně působilo oživení světové ekonomiky a s ním spojená vyšší poptávka a růst cen.

Země je zároveň největším světovým exportérem mnoha zemědělských komodit: cukru, sóji, kávy, kuřecího či hovězího masa. Zemědělství a navazující potravinářský průmysl vytvářejí přes 30 procent HDP a na brazilském exportu se podílejí celou čtvrtinou. Na domácím trhu se přitom uplatní přes 80 procent produkce, pouze necelá pětina směřuje na vývoz.

Brazílie má poměrně diverzifikovaný zpracovatelský průmysl, jehož výrobky tvoří značnou část průmyslové produkce i vývozu. Stěžejním oborem je, stejně jako v Česku, výroba automobilů představující téměř čtvrtinu průmyslové výroby. V krizových letech 2008 a 2009 sektoru pomohlo zavedení daňových úlev a zvýhodnění úvěrových podmínek na nákup automobilu. V roce 2010 výroba vzrostla o 22 procent a země se stala čtvrtým největším automobilovým trhem světa.

Brazílie je země s obrovským ekonomickým potenciálem. Dnes již není pouze dodavatelem nerostných surovin a zemědělských výrobků, ale i složitých hi-tech zařízení včetně těch pro kosmický výzkum. Uvědomíte si to například, až na některé evropské letecké lince poletíte brazilským letadlem Embraer a při letu budete pít kávu, která bude pocházet právě z brazilských plantáží.

Autor pracuje jako ředitel odboru ekonomických analýz Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít