Brazílie: Růst popožene olympiáda a fotbalový šampionát

05. října 2011, 13:02 - Jaroslav Vomastek
05. října 2011, 13:02

Hospodářství největší latinskoamerické země v posledních letech letí dopředu rychlostí kolem deseti procent. Brazílie těží ropu i kovy, pěstuje cukr i sóju, vyrábí auta i letadla.

Foto: Profimedia.cz

Už téměř 200 milionů obyvatel představuje velký spotřebitelský trh a boom této země v současnosti dále akcelerují přípravy na blížící se olympiádu a světový šampionát ve sportu, kteří právě Brazilci zbožňují – ve fotbale.

Brazílie je se 193 milióny obyvatel demograficky, ale i geograficky a ekonomicky největší zemí Latinské Ameriky. Rozlohou i počtem obyvatel zaujímá ve světovém žebříčku páté místo. Její ekonomika je pak ve světě 8. největší a podle nedávné studie společnosti PricewaterhouseCoopers má reálnou šanci posunout se do roku 2050 na čtvrtou příčku.

Přestože Brazílie nedosahovala v posledních deseti letech tak robustního ekonomického růstu jako Čína a Indie, má stejně jako Rusko solidní šanci přiblížit se k úrovni HDP průmyslových zemí. To ji řadí do prestižního klubu BRIC zemí. Dalším společným znakem s Ruskem jsou bohaté zásoby nerostných surovin, což obě země odlišuje od zbývajících zemí BRIC: Číny a Indie.

Vzhledem k nízké míře otevřenosti ekonomiky, která v roce 2008 činila 14 procent, je Brazílie poměrně odolná vůči externím šokům. Přesto se pokles globální poptávky v krizových letech 2008 a 2009 promítl i na snížení exportní výkonnosti Brazílie, která byla jednou z hlavních příčin stagnace ekonomiky v roce 2009. Po poměrně solidním růstu HDP, který v letech 2007 a 2008 přesahoval pět procent, poklesl brazilský HDP v roce 2009 o 0,6 procenta.

Od počátku roku 2010 se brazilská ekonomika vrátila k silnému růstu. Ten byl tažen především spotřebou domácností a soukromými investicemi. K výraznému oživení ekonomiky přispěla také fiskální stimulace, zlepšení přístupu k úvěrům a v neposlední řadě zvýšené vládní výdaje v souvislosti s říjnovými prezidentskými volbami. Ve druhé polovině roku začala ekonomika vykazovat známky přehřívání, které se projevovaly zejména zvýšením inflačních tlaků. Za celý loňský rok pak brazilská ekonomika povyrostla o 7,5 procenta.

Z hyperinflace se Brazílie poučila

Po neblahých zkušenostech s hyperinflací v 90. letech jsou Brazílie i ostatní země Jižní Ameriky velmi citlivé na jakékoli známky rostoucích cen. V reakci na známky nerovnováhy ekonomiky proto přistoupila nová administrativa prezidentky Roussefové k utahování fiskální i monetární politiky. Ukončení některých fiskálních zvýhodnění, zvýšení základní úrokové míry Selic a zpřísnění úvěrových podmínek přispěly k pozvolnějšímu a udržitelnějšímu růstu brazilské ekonomiky v první polovině tohoto roku. Pro celý rok 2011 je pak odhadován růst kolem čtyř procent. Při zpomalující spotřebě domácností bude další ekonomický vývoj ovlivněn zejména velkými infrastrukturními projekty, které se připravují v souvislosti s Mistrovstvím světa ve fotbale v roce 2014 a Olympijskými hrami v roce 2016, jejichž hostitelem bude právě Brazílie.

Světová jednička na cukr a kávu, čtyřka na auta

Jedním ze základních znaků brazilské ekonomiky jsou obrovské zásoby nerostných surovin. Těží se zde řada strategických surovin jako ropa, železná ruda a další kovy. Na vývoj v těžebním sektoru, stejně jako v navazujícím metalurgickém průmyslu a v celém hospodářství, pozitivně působilo oživení světové ekonomiky a s ním spojená vyšší poptávka a růst cen.

Země je zároveň největším světovým exportérem mnoha zemědělských komodit: cukru, sóji, kávy, kuřecího či hovězího masa. Zemědělství a navazující potravinářský průmysl vytvářejí přes 30 procent HDP a na brazilském exportu se podílejí celou čtvrtinou. Na domácím trhu se přitom uplatní přes 80 procent produkce, pouze necelá pětina směřuje na vývoz.

Brazílie má poměrně diverzifikovaný zpracovatelský průmysl, jehož výrobky tvoří značnou část průmyslové produkce i vývozu. Stěžejním oborem je, stejně jako v Česku, výroba automobilů představující téměř čtvrtinu průmyslové výroby. V krizových letech 2008 a 2009 sektoru pomohlo zavedení daňových úlev a zvýhodnění úvěrových podmínek na nákup automobilu. V roce 2010 výroba vzrostla o 22 procent a země se stala čtvrtým největším automobilovým trhem světa.

Brazílie je země s obrovským ekonomickým potenciálem. Dnes již není pouze dodavatelem nerostných surovin a zemědělských výrobků, ale i složitých hi-tech zařízení včetně těch pro kosmický výzkum. Uvědomíte si to například, až na některé evropské letecké lince poletíte brazilským letadlem Embraer a při letu budete pít kávu, která bude pocházet právě z brazilských plantáží.

Autor pracuje jako ředitel odboru ekonomických analýz Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít