Brát, nebo nechat být?

28. května 2007, 00:00 - admin
28. května 2007, 00:00

ZHODNOCENÍ PROJEKTU Zdá se, že kdo nedostal nějakou dotaci, jako by nebyl. Jenže platbě z bruselského účtu předcházejí měsíce pečlivé práce s leckdy nejistým výsledkem. Kdy se tedy vyplatí o dotaci žádat? Chcete získat peníze z fondů Evropské unie? V leckteré odpovědi nejspíše nezazní nadšené „ano!

ZHODNOCENÍ PROJEKTU Zdá se, že kdo nedostal nějakou dotaci, jako by nebyl. Jenže platbě z bruselského účtu předcházejí měsíce pečlivé práce s leckdy nejistým výsledkem. Kdy se tedy vyplatí o dotaci žádat?

Chcete získat peníze z fondů Evropské unie? V leckteré odpovědi nejspíše nezazní nadšené „ano!“, ale rozpačité „možná“. Pro nezasvěcené: optimismus bude pravděpodobně klesat s rostoucí mírou zkušeností s dotačním managementem a administrací projektů. Jak totiž úspěšní i neúspěšní žadatelé vědí, dotace rozhodně není bezplatný a z nebe spadlý dar.

Získání finanční podpory je třeba chápat jako investici, která se může velice vyplatit. Ovšem obdobně jako při veškerém rozhodování ve firmě je nutné pečlivě vážit všechny náklady, přínosy a rizika. Odpověď na úvodní otázku by proto měla znít: „Ano, ale ne za každou cenu“.

NEJPRVE SEDNOUT A PŘEMÝŠLET

„Samotnému rozhodnutí, zda se ucházet o dotaci, by mělo předcházet hledání odpovědí na několik základních otázek. Čeho a jak chci s pomocí dotace dosáhnout? Je tento záměr podporovatelný a splňuji kritéria kladená na žadatele?“ nabízí první vodítka David Grolig z HVB Bank Czech Republic. Nezbytná je podle něj také zřetelná představa o přibližném rozpočtu pro projektový záměr a o zdrojích pro jeho realizaci. „A nejde přitom pouze o finance, týká se to i potřebných lidí. Podnikatel musí mít navíc jasno v tom, zda zvládne realizaci projektu sám, nebo si vyžádá externí výpomoc. A velmi důležitý je odpovídající časový rozvrh, včetně dostatečné rezervy na přípravu,“ dodává.

Teprve pečlivě promyšlené odpovědi na tyto otázky podnikateli napoví, zda je vůbec rozumné o peníze žádat.

KVALITNÍ ZÁMĚR NADE VŠE

V prvé řadě je tedy třeba si ujasnit cíle, smysl a účel, pro který firma či organizace peníze potřebuje. Získání dotace by totiž nemělo být záměrem samo o sobě, ale spíše prostředkem k podpoře růstu firmy. Žádost o prostředky z evropských fondů se proto musí opírat o reálné rozvojové potřeby a plány.

„Dosavadní zkušenosti jednoznačně mluví ve prospěch přístupu »máme takové a takové záměry, pojďme se o nich bavit a hledat cesty, jak je podpořit vhodnou formou spolufinancování«. Naopak přístup »podívejme se, na co Unie platí a něco k tomu vymyslíme« vždy zavání pozdějšími problémy během realizace projektu,“ varuje David Grolig.

Strukturální fondy totiž nejsou lékem na bezradnost nad strategií a dalším vývojem firmy. Nejde jen o pouhé získání dotace, ale také její udržení. Jednou ze základních podmínek celého řízení je totiž i povinný předpoklad tří, pěti i víceleté udržitelnosti projektu. Je proto třeba si být vědom skutečnosti, že každý podpořený záměr musí prokázat svoji životaschopnost i bez finanční injekce z veřejných zdrojů. Vytvořená pracovní místa musí být zachována, pořízené technologie a vybavení sloužit svému účelu a také subjektu, který získal podporu. Rozhodně je nelze třeba prodat. S projektem, který je financovaný z unijních fondů, musí úspěšný žadatel žít ještě řadu let po jeho dokončení.

Závazek dodržet tyto a další podmínky na sebe příjemce peněz bere podpisem grantové smlouvy a jejich nedodržení vždy znamená riziko krácení až úplného odebrání přidělených financí. Projekty vytvářené účelově jen pro získání dotace tak mohou mít komplikovaný a krátký život.

VYHNĚTE SE PROBLÉMŮM

Již v okamžiku zvažování žádosti a přípravy projektu je třeba dobře zvažovat rizika jeho uskutečnění a kalkulovat i s alternativními variantami řešení.

„Významnou roli mohou hrát časové souvislosti realizace vlastního záměru. Zejména v případě podnikatelských projektů je tato »hodnota peněz v čase« významným faktorem. Stejně tak časová návaznost na další aktivity firmy může ovlivnit efektivnost investice. Jednoznačně je dobré dopředu kalkulovat s rizikem zpoždění v průběhu schvalovacího řízení,“ popisuje své zkušenosti Grolig.

Žadatel si podle něj musí uvědomit, co se stane, pokud bude uskutečnění záměru pozdrženo o několik týdnů či dokonce měsíců. Ovlivní to konkurenceschopnost projektu například z hlediska zájmu klientů či aktivit konkurence? Kalkulace by měla zahrnovat i čas potřebný na získání všech nutných úředních povolení a dokladů.

A podobně je na místě obezřetnost ve vztahu k finančním aspektům. Rozpočet musí být realistický, v žádném případě nesmí podceňovat cenové kalkulace služeb, materiálu ani plánování výsledků a dopadů projektu. A nutné je i finanční zajištění.

V neposlední řadě je třeba pamatovat na to, že každá z fází plánovacího cyklu sebou nese určitá rizika. Přípravou počínaje, přes podání a hodnocení žádosti, rozhodnutí a podpis grantové smlouvy, následnou realizaci a povinnosti vyplývající z udělení dotace. V ideálním případě je proto nutné s těmito riziky počítat a být připraven je řešit.

TEĎ JE ČAS ROZHODNOUT SE

Suma sumárum: Pokud má uchazeč o podporu z evropských fondů jasno v tom, co chce dělat, má stanoveny krátkodobé a dlouhodobé cíle a v neposlední řadě zvážil rizika s procesem spojená, stojí za to vstoupit do světa evropských dotací. Až nyní je vhodné věnovat energii snahám o plné porozumění dotačnímu řízení, jeho záludnostem, pravidlům a v neposlední řadě jazyku, jímž se v něm hovoří.

ODPOVĚZTE SI NEŽ POŽÁDÁTE O DOTACI Čeho a jak chci s pomocí dotace dosáhnout? Je můj záměr podporovatelný, tj. splňuji kritéria kladená na projekt a na žadatele? Dokáži kvalifikovaně určit rozsah nákladů svého projektu? Mám zajištěny zdroje na uskutečnění projektu? Je personální kapacita firmy dostatečná na realizaci projektu? Zvládnu uskutečnění projektu sám, nebo budu potřebovat externí výpomoc? Kdy mám začít s přípravou a kolik času budu potřebovat na přípravu a realizaci?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Jdete zítra volit? Liftago, SmileCar a Rekola vás k urně svezou zadarmo
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít