Braniboři v Čechách

28. října 2010, 18:00 - Blahoslav Hruška
28. října 2010, 18:00

Rekonstruované berlínské letiště si dělá zálusk i na klienty z pražské Ruzyně

Ještě před pěti lety znala v Česku někdejší ústřední východoněmecké letiště v Schönefeldu jen hrstka pamětníků. Kdo by se také vypravil na opuštěné předměstí Berlína, které nenabízelo o mnoho lepší servis, než jaký tu panoval za časů NDR.
Už napřesrok má být ale Schönefeld přebudován na jediné letiště německé metropole. Vynaložené dvě a půl miliardy eur, které jdou z peněz daňových poplatníků, si žádají své. Nejen přejmenování na mnohem světovější Hauptstadt-Airport BBI (Berlin-Brandenburg International), ale i tvrdý politický lobbing.
Takovou spanilou jízdu Braniborů v Čechách zažila před čtrnácti dny Praha. Tři černé limuzíny načas zablokovaly Štěpánskou ulici a braniborský premiér Matthias Platzeck zmizel s německými podnikateli ve výtahu směřujícím do kopule česko-německé obchodní komory.

Praha je za humny

Nové dopravní centrum Německa se totiž Prahy přímo dotýká. Berlínské megaletiště má mít kapacitu až 45 milionů cestujících ročně a jeho zástupci se nijak netají tím, že budou přetahovat i klienty z pražské Ruzyně. „Jako nejmodernější letiště Evropy s perfektní dostupností počítáme s tím, že naše spádová oblast bude mít deset milionů obyvatel. Tedy i část Polska nebo Česka,“ vysvětloval v Praze Rainer Schwarz, mluvčí projektu BBI.
Berlín do sebe nasaje zákazníky z míst vzdálených do dvou hodin jízdy autem. „Praha se dá stihnout za tři hodiny. Díky dálnici je německá metropole dneska za humny,“ zavtipkoval si Matthias Platzeck.
Mluvčí Ruzyně Michaela Lagronová nicméně v novém berlínském projektu velkou konkurenci nevidí. „Spádové oblasti se překrývají jen částečně. Navíc v Berlíně nebude mít svou domovskou základnu žádný síťový dopravce,“ argumentuje.
Naopak Martin Danko, manažer vodochodského letiště, mluví o Berlínu jako o přímém konkurentovi Ruzyně. Mimo jiné proto, že by sám rád monopol jediného pražského letiště naboural. Zastupuje skupinu Penta Investments, která na sever od Prahy chystá mezinárodní základnu pro nízkonákladové lety.

Nic není zadarmo

Mamutí letiště v Berlíně, které je schopno obsloužit nejen východ Německa, ale i polské a české zákazníky, není jediným projektem, za nějž Braniboři v Praze mocně lobbovali.
Usměvavý padesátník Platzeck, který má za sebou i neúspěšnou éru v čele německé sociální demokracie, na své podnikatele nedá dopustit. Před cestou do Prahy jim slíbil politickou podporu u české vlády. A podle zdrojů týdeníku Euro pak skutečně při jednání s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem mimo jiné vychválil braniborské větrné a solární elektrárny a vznikající šestnáctihektarovou průmyslovou zónu kolem letiště BBI.
Lobbistickou schůzku s šéfem české diplomacie Platzeckovi dojednal jiný prominentní člen německé SPD, Schwarzenbergův přítel a někdejší ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. A braniborský premiér se zase chtěl odvděčit – po cestě zpět domů do Postupimi si ještě narychlo odskočil do Rybničního zámečku u Lednice za jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem.
Vlivný člen ČSSD a předseda Asociace krajů ČR po Platzeckovi údajně chtěl, aby ho podpořil v kandidatuře na šéfa strany, kterou po odchodu Jiřího Paroubka dočasně vede Bohuslav Sobotka. O Haškovi to alespoň říkají braniborští novináři, kteří svého zemského premiéra doprovázeli.

Šance pro soláry

Sám Matthias Platzeck ovšem odmítá, že by v Česku dohazoval soukromým firmám obchody. „Jde o zprostředkování šance. Co si firmy dohodnou, je na nich,“ hájil své lobbování.
O tom, že se přímluva braniborského premiéra a jeho kontakty mohou v Česku hodit, vědí své například firmy B5 Solar nebo Havelland Wind. Obě v Česku již podnikají v solárních elektrárnách, kterých v Braniborsku stojí téměř devět tisíc. A přidat se chtějí i další hráči na trhu obnovitelné energie.
„Určitě jsou tu dobré šance,“ myslí si třeba Michael Götte, šéf společnosti Solar-Tec. Moc času ale na objasnění svých českých plánů nemá – limuzíny s Matthiasem Platzeckem už zase vyrážejí. A v závěsu za vrchním lobbistou jeho klienti. Kdo se nechytil v Praze, může to zkusit v Bratislavě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít