Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Nezaměstnanost je nízká, poptávka po personalistech vysoká

Nezaměstnanost v ČR se už spoustu měsíců drží na minimu. Od roku 2014 s občasnými výkyvy…

Oslavy výročí vzniku ČSR potrvají celý měsíc od 28. září

Národní oslavy 100 let Československa začnou 28. září znovuspuštěním staroměstského…

Průlom v pohledu na alternativní medicínu

Informace o předání petice na podporu biotroniky do Poslanecké sněmovny a Senátu…

Bota jménem B. L. P.

08. září 2008, 08:00 - Robert Šimek
08. září 2008, 08:00

BEDŘICH LEOPOLD POPPER - Východočeské město Chrudim bylo v minulosti centrem různých výrobních odvětví. K těm nejdůležitějším patřila textilní a kožedělná výroba. Zásluhu na tom měl především Bedřich Leopold Popper, jehož obuvnická továrna byla svého času největší v Rakousku-Uhersku.

Textilní výroba má v Chrudimi dlouholetou tradici. Již roku 1400 zde pracovalo na 150 soukeníků a místní sukno bylo známé i v zahraničí. Tovární způsob textilní a kožedělné výroby se ale v Chrudimi zpočátku prosazoval jen velmi obtížně. Prvním podnikem, který se udržel delší dobu, byla textilní továrna a barvírna Jana Čížka. Vznikla roku 1785 a fungovala až do poloviny 19. století.

Roku 1822 se podobný úspěch podařil Aloisi Deckertovi, který ve městě založil barvírnu a tiskárnu kartounů. Všechny ale nakonec zastínil Bedřich Leopold Popper, jehož obuvnický podnik se postupně rozrostl do takových rozměrů, že se mohl pyšnit titulem „největší v Rakousku-Uhersku“. Zaměstnával stovky lidí a do nástupu Tomáše Bati neměl prakticky žádnou konkurenci.

Náprava Morice Becka

BEDŘICH LEOPOLD POPPER

(1866-1941)

Narodil se 18. září v Řečkovicích u Brna v rodině židovského průmyslníka. Část dětství prožil v Argentině, vystudoval obchodní akademii a nastoupil do vídeňské firmy Pollak. Roku 1889 odešel do Chrudimi, kde se stal společníkem výrobce obuvi Morice Becka. Od roku 1893 podnikal samostatně. Firmu postupně rozšířil a modernizoval. Obuv vyvážel pod značkou B. L. P. do mnoha zemí světa a do nástupu Tomáše Bati byl největším výrobcem obuvi v Rakousku-Uhersku. Kromě podnikání se věnoval i společenským a sportovním činnostem. Podporoval řadu spolků a byl štědrým mecenášem. Zemřel 27. listopadu 1941.

Bedřich Leopold Popper se narodil roku 1866 v Řečkovicích u Brna v židovské podnikatelské rodině. Jeho otec byl majitelem textilní továrny a zároveň honorárním konzulem v Argentině. Mladý Bedřich Leopold prožil část mládí v Buenos Aires, vystudoval obchodní akademii a poté nastoupil do vídeňské pobočky firmy Pollak. Ta odebírala zboží od chrudimské továrny na obuv Morice a Barbory Beckových, s kvalitou ale nebyla příliš spokojena. Roku 1889 proto vyslala mladého Poppera do Chrudimi, aby sjednal nápravu.

Bedřich Leopold se úkolu zhostil s velkým elánem. Ještě téhož roku se stal Beckovým společníkem a firma změnila název na „Beck & Popper“. Původně se specializovala na ručně šitou obuv, Popper však začal ve firmě ihned zavádět technické inovace, směřující k postupnému přechodu na strojovou výrobu. Snažil se proniknout na nové trhy a navázal řadu kontaktů s možnými odběrateli.

Konzervativní Beck nebyl tomuto stylu práce nakloněn, roku 1893 proto z podniku vystoupil. Popper se stal jediným majitelem a firmu přejmenoval na „B. L. Popper“.

Americká inspirace

V rámci habsburské monarchie a českých zemí měla chrudimská obuv zpočátku malý odbyt. Jen pomalu se dařilo měnit zvyky zdejších lidí, kteří si z velké části nechávali šít boty na míru. Naopak v zahraničí slavily výrobky se značkou B. L. P. velký úspěch a jejich prodej se rychle rozšířil například do Jižní Ameriky a Austrálie.

Původní prostory na Palackého ulici přestaly nárůstu zakázek brzy stačit a Popper musel již roku 1895 podnik rozšířit. Postavil jednopatrovou budovu se strojovnou a brzy začal s další modernizací. Do Spojených států vyslal úředníka Josefa Zabu, který měl studovat tamní výrobu obuvi. Na základě jeho poznatků pak vybavil továrnu novými americkými stroji Goodyear, zavedl elektrické osvětlení a parní vytápění budov. V podniku tehdy pracovalo již 350 dělníků.

Důraz na kvalitu

Protože poptávka po zboží neustále rostla, Popper roku 1906 rozšířil výrobní haly, výkon strojů zvýšil na 120 kW a vybudoval i sociální zařízení pro dělníky. Počet zaměstnanců brzy přesáhl 500 a denní produkce byla 1000 párů bot.

Důraz byl kladen na kvalitní výrobky pro náročné zákazníky a výroba se od počátku orientovala především na vývoz. Důslednou dělbou práce se dělníci stávali specialisty, čímž bylo možné výrobky zlevnit a zkrátit pracovní dobu na 10 hodin denně (v jiných podnicích to bylo až 16 hodin).

Postupně se dařilo pronikat i na domácí trh a obuv značky B. L. P. se brzy začala prodávat ve Vídni a v Praze ve Vodičkově ulici, kde vznikl firemní obchod. Převážná část produkce ale nadále směřovala do zahraničí, především do Německa, Norska, Švédska, Francie, Švýcarska, Holandska a Itálie. Do roku 1914 vyráběl chrudimský podnik již 2400 párů obuvi denně a pracovalo v něm 1000 zaměstnanců.

Proti Baťovi

Během první světové války šila továrna především vojenskou obuv a po vzniku Československa roku 1918 musela překonat mnohé hospodářské překážky, vzniklé rozpadem tradičních trhů. Do roku 1924 se ale situace stabilizovala a mohlo začít další rozšiřování.

Roku 1925 byla postavena nová čtyřpatrová budova s moderním strojním vybavením a továrna byla připojena na elektrickou síť Východočeského elektrárenského svazu v Pardubicích. Kromě výrobních prostor pak vznikla i řada domků s nájemními byty pro dělníky, úředníky a mistry. Aby bylo možné lépe čelit konkurenci Tomáše Bati, spojil se Popper roku 1932 s továrnou na usně Františka Polického v Jaroměři. Vznikla akciová společnost „Polický & Popper“, jejíž hlavní sídlo bylo v Praze a vedlejší v Chrudimi a Jaroměři. Koncem 30. let minulého století měla firma již 90 podnikových prodejen a zaměstnávala 2200 lidí.

Od bot k punčochám

Změna přišla počátkem druhé světové války. Popperové museli jako Židé republiku opustit a chrudimský podnik přešel roku 1941 do rukou německé firmy Rieker & Co. Název byl změněn na Polický-Rieker.

Po válce byla továrna znárodněna a začala její postupná likvidace. Roku 1948 byly odděleny koželužny, jaroměřský podnik se přejmenoval na Závody Antonína Zápotockého a chrudimský závod se stal součástí Botany Holice. Většina strojů byla převezena do Skutče a roku 1949 výroba obuvi v Chrudimi po více než šedesáti letech zanikla.

Továrna se stala sídlem národního podniku Eva, který se věnoval výrobě punčoch. V letech 1958 až 1989 byl součástí Elite Varnsdorf, poté byl změněn na samostatný podnik Evona. Roku 1994 proběhla privatizace a roku 2002 přeměna na akciovou společnost. V současnosti je firma součástí skupiny B. G. M. Capital a patří mezi největší výrobce punčochového zboží v Česku. V bývalém Popperově závodě zaměstnává kolem 400 lidí.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zpřísnění pravidel pro poskytování úvěrů se blíží. Lidé se předzásobují
Výpočet důchodu v roce 2019
Komunální a senátní volby: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Jak na "novou" hypotéku dosáhnou lidé s minimální či průměrnou mzdou?
Taky už vám přišel spam, že si vás někdo natočil?
Auta
Volvo V60 Cross Country: Švédské kombi přichází ve verzi,…
Právě vychází časopis Auto motor a sport 10/2018
Automobilka Lotus nemůže najít své první auto. Žádá proto o pomoc každého z vás
Co ukáže Škoda v Paříži? Vision RS, Kodiaq RS, Karoq Sportline i Alexu
Donald Trump se dočkal. Jeho nová limuzína je konečně hotová
Technologie
Mi 8 Lite přichází. Xiaomi svůj klon iPhonu X okořenilo špetkou Huaweie
Nvidia oznámila, kdy se bude dát koupit GeForce RTX 2070, levnější model Turingu
HBO Go boduje. Velká filmotéka s plnou českou podporou zlevnila o třetinu
Zprávy pro Android: vzdušný design, brzy i propracované vyhledávání
Co se dělo na Měsíci před Apollem? (video s CZ titulky)
Hry pro příležitostné hráče