Boss jako z mafiánského filmu

27. června 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
27. června 2005, 00:00

RADOVAN KREJČÍŘ Miliardář Radovan Krejčíř, který utekl policii bezprostředně po zatčení, je postavou jak z mafiánského filmu. Prý dělal miliardové podvody a dal vraždit nepohodlné svědky. Vlastnil superluxusní vilu a v ní tajnou místnost plnou peněz. Výčet zločinů, s nimiž je spojován, je velmi dlouhý.

Radovan Krejčíř (vlevo) a jeho obhájce Tomáš Sokol.

RADOVAN KREJČÍŘ Miliardář Radovan Krejčíř, který utekl policii bezprostředně po zatčení, je postavou jak z mafiánského filmu. Prý dělal miliardové podvody a dal vraždit nepohodlné svědky. Vlastnil superluxusní vilu a v ní tajnou místnost plnou peněz. Výčet zločinů, s nimiž je spojován, je velmi dlouhý. Když v sobotu 19. června vtrhli policisté do Krejčířovy opevněné vily v Černošicích, mohl to být konec jedné z nejkontroverznějších postav českého byznysu. Miliardář ale policistům záhy upláchl. Takže to znamenalo naopak konec policejního prezidenta Jiřího Koláře a několika jeho podřízených. Kdo vlastně policii utekl? Teprve při podrobnějším pohledu do minulosti vyplyne, že tentokrát to byla opravdu hodně velká ryba. Přinejmenším jako onen žralok, kterého choval Krejčíř doma v akváriu. PROSTÝ CHLAPEC PÁNEM AKCIÍ Přestože měl Radovan Krejčíř miliardový majetek, nikdy nevysvětlil, jak k němu přišel. Od rodičů prý dostal do života jen deset tisíc korun, motorku a kolo. Tvrdil ovšem, že první stamiliony vydělal už jako mladíček spolu se svou manželkou v kuponové privatizaci. V té době byl naprosto neznámou osobou. Již do poloviny devadesátých let se ale datuje první velký podvod, ze kterého je Krejčíř obviněn. Tehdy ovládal skupinu Corado. Jménem společnosti Corado Credit vylákal v roce 1996 od firmy Frymis 55 tisíc akcií Tepláren Otrokovice. Představovalo to podvod za téměř 75 milionů korun. Kvůli tomu byl Krejčíř obviněn až loni a soud dosud není uzavřen. „Poslední stání bylo minulý týden odročeno kvůli mé nepřítomnosti,“ sdělil Krejčířův advokát Tomáš Sokol. Ten ale doufá, že soud bude rychle pokračovat, i když je Krejčíř na útěku. „Spor se totiž vyvíjí výrazně ve prospěch mého klienta,“ tvrdí Sokol. PŮLMILIARDIČKA NA CLU Opravdu známou „osobností“ se stal Krejčíř až v souvislosti s půlmiliardovým celním únikem při dovozu nafty ze Slovenska jím ovládanou společností M5. Kvůli tomuto případu se již dostal v roce 2002 na pět měsíců za mříže. Vyšetřování ale dodnes není uzavřeno a Krejčíř z celé situace ještě vytěžil. Soud totiž nakonec rozhodl, že tři z pěti měsíců byl podnikatel ve vazbě držen neoprávněně a stát musel jeho rodině vyplatit ještě odškodné 200 tisíc korun. Pro miliardáře bezvýznamná částka, Krejčířovi ale mohlo narůst sebevědomí. Kuriózní dohru měla také domovní prohlídka u Krejčíře v tomtéž roce. Ve skryté místnosti našla policie ilegálně držené zbraně včetně dvou samopalů, několik milionů v hotovosti, ale zajištěny byly také dva vzácné kradené originály obrazů. Krejčíř však tvrdil, že neví, jak se k němu kradená umělecká díla dostala. „Při výpovědi uvedl, že je pracovně velmi vytížený člověk, takže nemůže stále hlídat, co kdo přinese do jeho domu,“ říká přerovský státní zástupce Rudolf Volek. „V této věci vystupoval jen jako svědek, nikoli jako obviněný,“ dodává Volek. TUNEL, PODVOD, VRAŽDA

Dalším Krejčířovým kouskem údajně bylo vytunelování společnosti Technology leasing přes úvěr u České spořitelny. Podle obžaloby se na něm podílel společně s devíti dalšími lidmi a měl odvést z firmy podvodně 150 milionů korun. Kvůli tomuto podezření strávil rok ve vazbě, kterou opustil loni na podzim.

Rekordní výše dosáhla hra o celní dluh za pohonné hmoty mezi státem ovládanou firmou Čepro a společností Tukový průmysl. Jde o 2,8 miliardy korun.

Za složitým podvodem má stát opět Krejčíř společně s bývalým generálním ředitelem Čepra Martinem Pechanem. Právě v souvislosti s touto kauzou přistoupila policie k zásahu v Krejčířově domě. „Je obviněn z účasti na zločinném spolčení, podvodu ve stádiu přípravy a osnování vraždy,“ říká policejní komisařka z útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jana Moravcová. Krejčíř měl totiž plánovat vraždu celníka. Zadržen byl i Martin Pechan. „Ten ale vazbu nedostal, je teď na svobodě,“ konstatuje Tomáš Sokol, který zastupuje i Pechana. „Proti obvinění píši stížnost,“ říká Sokol. Podle komisařky Jany Moravcové zřejmě na samotné vyšetřování nebude mít Krejčířův útěk zásadní vliv. „U tohoto druhu kriminality je stejně obvyklé, že obviněný téměř vždy odmítne vypovídat,“ říká.

JEŠTĚ O NĚM USLYŠÍME

Ať už Krejčíř má, nebo nemá na svědomí zmíněné zločiny, je evidentní, že je výraznou figurou. „Je velmi inteligentní, má velké kombinační schopnosti. Nevystupoval vzpupně a slizce jako někdy podnikatelé působí. Navíc vypadal elegantně, chodil pěkně a nonšalantně oblečen,“ říká novinář Dalibor Bártek. Ten se s Krejčířem mnohokrát setkal a naposledy ho navštívil v jeho vile shodou okolností několik hodin před policejním zásahem.

Sousedé v Černošicích z Krejčíře příliš nadšení nebyli. „Nikdy nevíte, kdy vám začnou lítat kulky kolem hlavy,“ říká Krejčířova sousedka Eva Jahelková. „On se tady s nikým nestýkal. Ale za každou cenu chtěl ten dům, byl jako umanutý. Když ho koupil, udělal kompletní rekonstrukci,“ dodává. Dům je z části zapuštěn do skály, v podzemí má labyrint chodeb. Ve vile je squashový kurt, bazén a zmíněná tajná místnost. Cena budovy se odhaduje na 400 milionů korun.

Uvnitř vily momentálně čekají Krejčířova manželka a matka na vývoj událostí. Podle Dalibora Bárteka o Krejčířovi ještě uslyšíme: „Vsadil bych se, že se za čas určitě ozve. Z nějakého pro něj bezpečného místa. Ze země, která ho nevydá. Uvidíte: Bude z něj druhý Kožený.“

**PRASE NA ZABITÍ

Radovan Krejčíř je spojován i s vraždou Petra Šebesty, který byl zastřelen zatím neznámým útočníkem u Orlické přehrady v roce 2003. Šebesta byl důležitým svědkem proti Krejčířovi. Podezření přitom vyvolala zpráva České televize, podle které vynášeli právníci z vazební věznice ven Krejčířovy instrukce. Jedna z nich měla znít tak, že pro „prase se řezník najde.“ Dalším klíčovým svědkem proti Krejčířovi je podnikatel z Českého Těšína Radko Zwierzyna. Ten je nyní pod přísnou policejní ochranou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Od ledna 2018 teče z kohoutků dražší voda. O kolik?
Jak vydat knihu? Zeptali jsme se spisovatele
Volby prezidenta druhé kolo: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Jedete autem na hory? Víte, na co si dát pozor?
Jak vysoké může být sociální pojištění za rok 2017?
Auta
Policie stále nemá dost, kupuje další Superby 4×4 DSG.…
Dacia Logan jako prémiové auto? Podívejte se, jak by mohla vypadat
Také Range Rover Velar se dočká silného osmiválce v provedení SVR
Galerie: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Nechcete čekat na Škodu Kodiaq RS? Čip od BSR zvedne výkon na 260 koní
Technologie
Unikly parametry chystaných nových procesorů Coffee Lake. Na pultech možná už v únoru
Vyšel Firefox 58. Je zase rychlejší a nabízí více možností při pořizování snímků webů
Microsoft chystá nástroj na prohlížení a odstranění diagnostických dat ve Windows 10
Android 8.1 vám řekne, jak rychlé jsou dostupné sítě Wi-Fi. Vyberete si tak tu nejlepší
T-Mobile spouští hybridní satelitní televizi. Nabízí méně stanic a stejně potřebuje internet
Hry pro příležitostné hráče