BoNY a neklid - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

BoNY a neklid

, Pavel Matocha,
BoNY a neklid
Zdroj: Euro.cz

Americká Bank of New York (BoNY) čelí žalobě ruské celní správy

Nejstarší americká banka Bank of New York (BoNY) čelí žalobě ruské celní správy o náhradu škody ve výši 22,5 miliardy dolarů (téměř půl bilionu korun). Rusko se domáhá odškodnění za praní špinavých peněz, kterého se BoNY v druhé polovině devadesátých letech účastnila a jež umožnilo mafiánům a oligarchům vyvést z Ruska miliardy dolarů, aniž by z nich byly placeny zákonná cla a daně.
„Celní správa potvrzuje, že byla podána žaloba proti Bank of New York,“ uvedl její šéf Andrej Strukov s tím, že banka způsobila škody Ruské federaci. Mluvčí celní správy Vladimir Zubkov dodal, že peníze byly z Ruska vyvedeny nelegálními machinacemi, které umožnila právě Bank of New York.
Respektovaný list Financial Times tento krok interpretuje tak, že Kreml otevírá novou frontu v rozšiřujícím se politickém konfliktu Ruska se Západem. Noviny The Wall Street Journal poznamenaly, že jde o další důkaz toho, že Rusko nastoluje vůči některým zahraničním společnostem tvrdší přístup.
Hlavní argument ruské straně k této obří žalobě dodaly paradoxně americké soudy, které v loňském roce za tento trestný čin odsoudily dva bývalé manažery BoNY. Viceprezidentka banky Lucy Edwardsová a její manžel Peter Berlin, oba emigranti z bývalého Sovětského svazu, se k tomuto trestnému činu přiznali. Edwardsová měla na starosti východoevropskou část BoNY, a do její kompetence tedy spadal i dohled nad aktivitami banky v Rusku. Přičiněním Edwardsové a jejího manžela proteklo přes účty BoNY sedm miliard dolarů nejasného původu.
Při vyšetřování tohoto případu BoNY přistoupila na dohodu s americkými prokurátory, že zaplatí odškodnění 26 milionů dolarů americké vládě a dvanáct milionů bankám, které svým jednáním poškodila. Nyní se o slovo hlásí Rusko, nejde však už o desítky milionů, ale miliard dolarů.
BoNY v oficiální zprávě uvedla, že žaloba je „bezpředmětná, ne-li pošetilá“ a že se proti ní bude samozřejmě bránit.
Žaloba byla podána k moskevskému arbitrážnímu soudu, neboť BoNY má v Rusku svoji pobočku. Tento soud je nechvalně proslulý případem Jukos. Právě moskevský arbitrážní soud totiž vynesl verdikty o údajných nebetyčných daňových nedoplatcích společnosti Jukos, které vedly až k rozpadu tohoto ropného giganta.
Přestože není zřejmé, jak by ruská celní správa mohla případný verdikt proti BoNY vynucovat, akcie americké banky na burze okamžitě po zveřejnění ruské žaloby oslabily o pět procent. Vzápětí se však trochu vzpamatovaly. Když si investoři uvědomili, že ruský soud sice může americké společnosti pokutu udělit, ale už ne ji donutit k jejímu zaplacení. Zatím tak nejstarší americké bance reálně hrozí jen případné odnětí licence pro podnikání v Rusku. Závažnější by bylo, kdyby se ruská celní správa obrátila s podobnou žalobou i na americký soud.
Nejmenovaný evropský bankéř, působící v Moskvě, řekl pro Financial Times: „Rusové rozehrávají nebezpečnou hru. Bank of New York se může podívat do svých databází a zveřejnit jména ruských představitelů, kteří se onoho praní peněz zúčastnili.“ Neklid by se pak mohl přenést z New Yorku do Moskvy.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze