Boji s nelegální prací by měla pomoci novela zákona o zaměstnanosti

31. prosince 2011, 14:33 - MediaFax
31. prosince 2011, 14:33

Od začátku nového roku by v boji proti nelegální práci měla pomáhat novela zákona o zaměstnanosti. Předloha současně zpřísňuje pravidla pro výplatu podpor v nezaměstnanosti a zavádí povinnost nabízet uchazečům o zaměstnání veřejně prospěšné práce.

Už po dvou měsících od registrace na úřadu práce mohou nezaměstnaní dostat nabídku na veřejně prospěšné práce v rozsahu až 20 hodin týdně. Pokud ji bez vážných důvodů odmítnou, úřad práce je vyřadí z evidence, přijdou o podporu a budou za sebe muset platit zdravotní pojištění.

Pokuta ve výši deset tisíc korun bude hrozit lidem, kteří budou pracovat takzvaně načerno, tedy bez zaměstnaneckého poměru. V případě opakovaného provinění může hříšník zaplatit i pokutu dosahující až stotisícové částky.

Předloha umožňuje, aby nezaměstnaným místo úřadů práce hledaly místo soukromé pracovní agentury. Ty při zprostředkovávání zaměstnání získávat za každého uchazeče o práci 5000 korun a za jeho umístění 1250 korun. Pokud bude uchazeč pracovat aspoň půl roku se smlouvou na dobu neurčitou, získá agentura dalších 500 korun.

Na podporu v nezaměstnanosti budou mít nově nárok lidé, kteří odpracovali 12 měsíců za poslední dva roky, nikoli za tři jako nyní. Až po půl roce se bude moci na úřad práce přihlásit člověk, který dá bez vážného důvodu výpověď z místa, které mu předtím úřad zprostředkoval. Novela naproti tomu ulehčí studentům, kteří při studiu pracují. Pokud během této doby přijdou o zaměstnání, budou mít nárok na podporu nárok.

Norma má dále omezit zneužívání příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením a zefektivnit podporu tohoto zaměstnávání na chráněných pracovních místech. Příspěvek na jejich zaměstnání zůstane zachovaný v současné podobě, ale nebudou se vymezovat chráněné pracovní dílny, ale jednotlivá chráněná pracovní místa. Stát bude přispívat pouze na 75 procent mzdových nákladů.

Chráněná místa bude možné zřizovat nejen ve specifickém „chráněném“ prostředí, ale i u běžných zaměstnavatelů. Ti by na takové pracovní místo čerpali příspěvek.

Zaměstnavatelé zdravotně postižených budou moci po 12 měsících od té doby, co pracovní místo vzniklo, požádat o zvýšení částky na další dodatečné náklady o 2000 korun měsíčně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít