Boj se stínovou ekonomikou

05. ledna 2004, 00:00 - (šra)
05. ledna 2004, 00:00

KDYŽ VLADIMÍR ŠPIDLA LONI NA ZAČÁTKU ZÁŘÍ OBRUŠOVAL HRANY VE STŘETU VLÁDY S ODBORÁŘI, SLÍBIL JIM, ŽE VLÁDA SE VE DRUHÉ FÁZI REFORMY ZAMĚŘÍ I NA BOJ SE STÍNOVOU EKONOMIKOU.

KDYŽ VLADIMÍR ŠPIDLA LONI NA ZAČÁTKU ZÁŘÍ OBRUŠOVAL HRANY VE STŘETU VLÁDY S ODBORÁŘI, SLÍBIL JIM, ŽE VLÁDA SE VE DRUHÉ FÁZI REFORMY ZAMĚŘÍ I NA BOJ SE STÍNOVOU EKONOMIKOU.

Ta má mít několik priorit. Proti únikům na spotřební dani u lihu se připravuje značení lihovin kontrolními páskami (předpokládaná účinnost k 1. 1. 2005). Zatím ale není v této otázce plná shoda ani v koalici. US-DEU a KDU-ČSL totiž kolkování v minulém volebním období opakovaně odmítly. Krácení tržeb (a tím pádem daně z příjmu a DPH) má zabránit zavedení registračních pokladen na tržištích. ČSSD je chce rozšířit mimo tržiště i na kamenné obchody či na restaurace. Komplexní problematiku spotřebních daní by měla řešit nová koncepce daňových skladů pro příslušné komodity, kde by byla zajištěna vyšší kontrola plateb. Chystají se i opatření, která by měla omezit daňové úniky. U DPH je to především zesílená kontrola nadměrných odpočtů, která již letos vynesla 80 milionů korun. Plánují se i úpravy, které by měly zvýšit efektivitu daňové a celní správy. Jsou rozděleny do několika kroků: zdokonalení systému vyhledávací a pátrací činnosti, posílení pravidelných kontrol největších daňových subjektů, zvyšování kvalifikace zaměstnanců daňové a celní správy, prohloubení spolupráce s Českou správou sociálního zabezpečení, zdravotními pojišťovnami a Policií ČR, celoplošné tematicky zaměřené kontroly s následnou realizací na celém území ČR (taxislužby, pronájmy nemovitostí, pohostinství, cestovní ruch a podobně). Živnostenské oprávnění by napříště neměl dostat nikdo, kdo dluží finančním úřadům. Součástí boje proti daňovým únikům by mělo být i to, že neodvedení daně bude považováno za trestný čin, tak jak to je obvyklé v některých jiných státech. Doposud jsou trestné pouze daňové podvody. Vláda chystá i další zákony, které by měly snížit rozsah stínové ekonomiky. Nejdále je omezení plateb v hotovosti nad 500 tisíc korun, které prošlo již prvním čtením v Poslanecké sněmovně. S platností od roku 2005 se připravuje zákon o majetkových přiznáních, vztahující se na nákup automobilů, letadel, nemovitostí a obchodních podílů v ceně nad stanovenou mez. K odhalování daňových úniků by měl pomoci i vznik finanční policie plánovaný na červenec příštího roku a s datem vstupu do EU i nový zákon o vymáhání daňových pohledávek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít