Boj s plísní a s úředníky

31. května 2004, 00:00 - JAKUB KNĚZŮ
31. května 2004, 00:00

VĚTŠINA ZAMĚSTNANCŮ FIRMY BIOPREPARÁTY MUSELA ODEJÍT Rozhodnutí úřadů vyřadilo z prodeje biologický prostředek polyversum na likvidaci plísní. Postižená firma Biopreparáty se brání žalobou. Jde o nevybíravý konkurenční boj, nebo nedůvěru rostlinolékařů?

VĚTŠINA ZAMĚSTNANCŮ FIRMY BIOPREPARÁTY MUSELA ODEJÍT

Rozhodnutí úřadů vyřadilo z prodeje biologický prostředek polyversum na likvidaci plísní. Postižená firma Biopreparáty se brání žalobou. Jde o nevybíravý konkurenční boj, nebo nedůvěru rostlinolékařů?

Státní rostlinolékařská správa zakázala prodej prostředku, který obsahuje houbový organizmus pythium oligandrum. Zákaz platí od loňského června a pražská firma Biopreparáty od té doby neprodala ani gram polyversa. Úředníci jej navíc chtějí po deseti letech, co byl registrován a mohl se tudíž používat, zakázat. Byl by to první případ, kdy by byla nějakému přípravku na ochranu rostlin odňata registrace. Podle úředních testů neobsahují balení určená k maloobchodnímu prodeji předepsaný počet účinných spor. Průběh kontroly napadl majitel firmy Martin Suchánek žalobou. Na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu se zatím čeká.

SPOTŘEBITEL NEBYL POŠKOZEN

Pražský městský soud, který stížnost firmy Biopreparáty proti rozhodnutí Státní rostlinolékařské správy posuzoval, sice zatím řekl, že vzorky nesplnily kritéria, která Správa má, ale zároveň že by zákaz prodeje a distribuce polyversa znamenal pro firmu nepřiměřenou újmu. „Nadto se v žádném z rozhodnutí neuvádí nic o tom, že by v důsledku předmětné vady mohly být dotčeny zájmy jeho uživatelů, například tím, že by přípravek neměl deklarovanou účinnost, nebo že by měl i jiné než žádané účinky, popřípadě že by používaní tohoto přípravku mohlo způsobit škodu.“ Rozhodnutí rostlinolékařského úřadu zastavilo nárůst počtu hektarů, kde bylo polyversum používané. Například v roce 2002 ho zemědělci využívali na čtyřiceti tisících hektarech. Na konci loňského roku zůstalo ve skladech zboží za dvacet milionů korun. Dramatický pokles prodeje pochopitelně přinesl i propouštění. Z devatenácti zaměstnanců Biopreparátů jich muselo čtrnáct odejít.

ZEMĚDĚLCI ÚŘEDNÍKŮM NEVĚŘÍ

S postupem Státní rostlinolékařské správy nesouhlasí Svaz ekologických zemědělců, který vystupuje pod značkou Pro-bio. „Polyversum známe. Víme o něm už z doby, kdy se teprve vyvíjelo. Problémem je, že se na seznam povolených látek dostávají biologické přípravky na rozdíl od těch chemických velmi komplikovaně,“ naznačuje místopředseda Svazu Jiří Urban. „Je zvláštní, že například v Evropské unii se tento prostředek na biologickou ochranu rostlin užívat může a u nás ne. Tak je to u řady dalších látek na biologickém principu.“ Vedoucí příslušného odboru Státní rostlinolékařské správy Štěpán Kužma proti Urbanovým slovům protestuje. „Tak to rozhodně není, my určitě nepostupujeme jinak, než jak schvaluje použití biologické ochrany rostlin Evropská unie.“

NA POZVÁNÍ VE FRANCII

Suchánek kromě žaloby na úřední rozhodnutí podal kvůli zrušení registrace polyversa na zaměstnance Státní rostlinolékařské správy trestní oznámení. Vadí mu, že Štěpán Kužma a několik dalších zaměstnanců jeli na služební cestu do Francie, kam je měla pozvat firma FN-AGRO, která vyrábí konkurenční chemická hnojiva a její obrat se pohybuje v tuzemsku okolo desítek milionů korun. „Účelem cesty měly být pokusy v polních nebo laboratorních podmínkách, ale francouzské klimatické podmínky se natolik liší od českých reálií, že je téměř zbytečné tam poměřovat účinnost jednotlivých preparátů,“ myslí si Suchánek. Kužma tuto cestu nepopírá: „Rozhodně jsme nejeli někam na výlet, byla to pracovní cesta, kterou moji nadřízení samozřejmě museli schválit. Před tím jsme ovšem velmi pečlivě zvažovali, co má být přínosem cesty.“

ČEKÁNÍ MARTINA SUCHÁNKA

Martin Suchánek je architekt. Do roku 1997 navrhoval obytné domy. Pak se zapálil pro pythium oligandrum, založil firmu Biopreparáty a rozjel výrobu biofungicidů. Tu zatím dotuje ze svých výdělků. Snaží se dostat na zahraniční trhy. Objel Spojené státy a řadu evropských zemí. Jedná ale především s českými úřady a snaží se zlomit jejich odpor k biologické ochraně rostlin. Stále věří, že se dá s biofungicidy obchodovat a na jejich výrobě vydělat. Zatím odhaduje, že na produkci biofungicidů tratil čtyřicet milionů korun. byznys

V ZAHRANIČÍ JE TO SNADNĚJŠÍ

V České republice se polyversum může používat od roku 1995 na moření pšenice a od roku 1992 proti okurkové plísni a v lesních školkách. Například na Slovensku slouží též k ošetření brambor, vinohradů nebo zeleniny. Polyversum je registrované například v Polsku, Německu či ve Spojených arabských emirátech. V USA zatím polyversum prochází testováním.

JAK HOUBA PŮSOBÍ

Odborně se tomu říká biofungicid, ale můžeme tomu malému výkonnému čemusi říkat obyčejně houba. Má řadu pozitivních účinků, žádný negativní zatím nikdo neobjevil. Především biologickou cestou likviduje plísně na rostlinách, lidech i například zdech. Zmíněná houba funguje jako kanibal. Požírá členy vlastní rodiny, tedy plísně. Ostatních lákadel si pythium oligand rum nevšímá. A to je právě jeho přednost. Má i další výhody. Kopíruje napří klad chování těch špatných plísní. Když je vlhko, rozmnožují se rychleji nejen plísně, ale i tato houba. Za horkých dnů se stahuje do neviditelných spór. Reaguje tak opačně než chemická mořidla osiv. Ta se za deště nařeďují, odtékají do půdy a jejich účinnost klesá. Houba se dá používat i v pásmech ochrany vodních zdrojů a není jedovatá. Stačí ji namíchat s vlažnou pitnou vodou a po dvou hodinách začíná reagovat. Malá houba, jejíž schopnosti jsou pro laiky až neuvěřitelné, umí také léčit. Je schopná odstranit různé kožní plís ně, lupénku nebo paradentózu. Lze ji použít například proti nemocím nehtů nebo aftům a zánětům v ústech. Odstraňuje také zápach nohou.

foto: Michaela Kotíková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít