Boj o „uprchlíky“. Britské firmy hledají evropské kanceláře - Euro.cz

Přihlášení

Boj o „uprchlíky“. Britské firmy hledají evropské kanceláře

,
Boj o „uprchlíky“. Britské firmy hledají evropské kanceláře
Zdroj: Profimedia.cz

Vídeňská čtvrť Schwechat staví kanceláře pro britské firmy. Výhodné lokality hledají v Evropské unii stovky ostrovních společností, které se obávají dopadů brexitu na své podnikání. Příležitost cítí také Praha.

Rakouský příklad naznačuje, že brexit skutečně představuje nejen hrozby, ale také příležitosti. A to pro regiony, které by mohly vydělat na přesunu britského kapitálu, odtékajícího z království v obavě z nově zaváděných cel a dalších překážek spojených s opuštěním jednotného evropského trhu. Odchodem hrozí Londýnu banky, přičemž dalších více než 5000 firem z londýnské City aktivně využívá evropský pas k působení v členských zemích unie.

Ve Vídni pro tyto subjekty vyroste rozsáhlý kancelářský komplex hned u letiště, což podnikatelům umožní bezproblémově a rychle cestovat po celé unii.

Projekt za 50 milionů eur, tedy asi 1,3 miliardy korun, financuje vídeňské letiště. Pár minut chůze od místa příletu letištní společnost průběžně staví a rozšiřuje multifunkční Airport City, které se skládá ze tří byznys center. Vedle nich vyroste Office Park 4 s kancelářskou plochou 110 tisíc metrů čtverečních a další obchodní plochou 140 tisíc metrů čtverečních.

Čtěte víc o problémech způsobených štěpením jednotného trhu:

OECD: Oživení globální ekonomiky blokuje hospodářský nacionalismus

Námořní obchod (ilustrační foto)

„Chceme oslovit především mezinárodní společnosti, zvláště uprchlíky před brexitem,“ prohlásil v tiskové zprávě předseda představenstva developerské společnosti Günther Ofner.

Podobné obří projekty s cílem lákat britské podnikatelské exulanty lze očekávat také v dalších městech. Zuby si brousí Paříž či Frankfurt. Zkrátka však nemusí zůstat ani Praha. Jak prozradil odstupující státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, ekonomická diplomacie už teď aktivně oslovuje britské IT firmy a banky a ráda by přitáhla také některé evropské instituce se sídlem v Británii. Má jít třeba o Evropskou bankovní agenturu.

Při boji o britský kapitál bude podle odborníků platit „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Český trh proto na příležitost okamžitě reaguje.

Přečtěte si o realitním boomu v Česku:

Nový rekord českých realit: objem investic loni narostl na 100 miliard

 Florentinum

V Praze bude letos podle analýzy JLL dokončena meziročně více než pětkrát větší plocha kanceláří než loni. Měla by dosáhnout 171 tisíc metrů čtverečních. Ve výstavbě jsou v současné době kanceláře o zhruba dvojnásobné ploše.

„Aktuální vývoj na pražském trhu kancelářských nemovitostí je v řadě ohledů podobný vrcholu trhu v uplynulé dekádě, v roce 2007,“ uvedl pro ČTK vedoucí oddělení zastupování nájemců JLL Petr Kareš.

Podle některých realitních kanceláří ovšem za českým boomem stojí spíš všeobecný hospodářský růst. Brexit může být v případě českých realitek spíše užitečnou marketingovou berličkou.

„Dovedu si představit, že v rámci marketingových kampaní ten či onen developer bude jako důvod svých aktivit prezentovat i okolnosti související s brexitem, ale ne, že by mělo docházet ´k přeskupování sil´ nebo budování zcela nových projektů pouze v této souvislosti,“ hodnotí situaci na trhu generální sekretář Asociace realitních kanceláří České republiky Jan Borůvka.

Čtěte také:

Z rivalů spojenci: Británie chce proti Bruselu vytáhnout se Španělskem

Mayová odmítá další skotské referendum. Londýnský diktát, tvrdí Sturgeonová

Co spustí další krizi? Opět reality