Boj o státní operu: tendr na její opravu skončil u regulátora - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Boj o státní operu: tendr na její opravu skončil u regulátora

, čtk,

Stavební společnost Metrostav se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) proti výsledku tendru na opravu budovy Státní opery Praha. Výběrové řízení vyhrála s nejnižší nabídkou 857,6 milionu korun firma Hochtief CZ. Národní divadlo, které soutěž vypsalo, si není vědomo žádného pochybení.

S informací přišel deník E15, podle kterého hrozí zahájení rekonstrukce hrozí až několikaměsíční skluz.

Vítěze tendru vybralo Národní divadlo na základě doporučení vládou jmenované hodnotící komise před loňskými Vánocemi. „Vyhodnocení veřejné zakázky probíhalo v souladu se všemi zákonnými nároky a v optimálních lhůtách. Všichni uchazeči o tuto veřejnou zakázku splnili kvalifikační předpoklady a nikdo nebyl ze soutěže vyloučen,“ uvedl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.


Přečtěte si o tendru, který chce Praha rušit:

Praha uvažuje o zrušení stomilionového tendru na bikesharing. Chystala ho roky


Deník E15 ale píše, že neúspěšní uchazeči kritizovali například to, že některé soutěžící firmy nebyly schopny prokázat, zda už někdy opravovaly historickou budovu, a neuvedly, zda mají potřebné technické vybavení či restaurátory. Hochtief CZ tvrdí, že všechny kvalifikační předpoklady splnil, když v minulosti opravoval třeba památník na pražském Vítkově a barokní hospital Kuks a také obnovoval klášter Broumov. Metrostav se k důvodům pro své odvolání nevyjádřil.

O rekonstrukci opery se mluví léta a cena, kterou za ni má stát zaplatit, rostla. Při vyhlašování soutěže loni v únoru se odhadovala přibližně na miliardu korun. Pod tuto sumu se v tendru dostali ještě tři uchazeči, další tři ji překročili. K těm patřila i společnost Opera 2016, kterou tvořily Metrostav, Průmstav, Geosan Group a PSJ. Financování generální rekonstrukce zajišťuje program Péče o národní kulturní poklad.

Budovy Státní opery jsou zavřené více než pět měsíců, podle původních plánů se mělo začít stavět loni na podzim. Oprava budov Státní opery má podle dřívějších plánů trvat 27 měsíců, skončit by měla v roce 2018. Program této a příští sezony se odehrává na náhradních místech.


Ze stavebnictví čtěte více:

Jeden z největších hráčů ve stavebnictví propouští. Kvůli nepovedené zahraniční expanzi

Stavebnictví v listopadu zpomalilo pokles na 2,3 procenta

Stavaři mají málo zakázek, loni jich ubylo skoro o třetinu

Staveniště domu na pražském Barrandově.