Boj o přežití. Koronavirus už položil 48 cestovních kanceláří - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Boj o přežití. Koronavirus už položil 48 cestovních kanceláří

,
Boj o přežití. Koronavirus už položil 48 cestovních kanceláří
Zdroj: Shutterstock

Když loni na podzim zkrachoval britský gigant Thomas Cook, znervózněly i pojišťovny, které s výplatou náhrad klientům padlé cestovky neměly nic společného. Zajistitelé po celém světě totiž plošně začali na pojistné domy tlačit, aby se povinné pojištění proti úpadku cestovní kanceláře zpřísnilo. Cena šla nahoru a třeba v Česku přestaly některé pojišťovny nové cestovky pojišťovat. Letošní pandemie situaci dramaticky zhoršila.

Zatímco ještě na konci března na českém trhu fungovalo 845 cestovních kanceláří, nyní už je jich jen 797, tvrdí ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). “Předpokládáme, že ještě dalších několik desítek cestovních kanceláří ukončí v souvislosti s omezeními vyvolanými šířením koronaviru svou činnost,” konstatovala za MMR šéfka komunikace Veronika Vároši.

Jednu z prvních položil koronavirus cestovní kancelář Aeolus, jak ale vyplývá z insolvenčního rejstříku, pandemie byla už jen poslední kapkou. Aeolus dluží téměř 40 milionů korun, jak lze vyčíst z návrhu na zahájení insolvenčního řízení, který podepsal jednatel Antonios Iliopoulos. „Stále se naše cestovní kancelář nachází ve fázi, kdy ještě nepadlo rozhodnutí o úpadku,” píše se na webu Aeolu. Ne všechny cestovky ale skončily krachem, některé činnost dobrovolně ukončily, aniž by skončily v insolvenci. A není vyloučeno, že se na trh třeba vrátí.

Strašák v podobě zkrachovalých cestovek obchází tuzemské pojišťovny už několik měsíců. Závazky každé cestovní kanceláře sice ze zákona kryje povinné pojištění, ale jen do výše sjednaného limitu. Ten vychází minimálně na třicet procent tržeb. „Pojišťovna vyplácí pojistné do limitu sjednaného ve smlouvě mezi pojišťovnou a cestovní kanceláří. Vzhledem ke zpřísněním povinnosti reportingu ze strany cestovní kanceláře a…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?