Boj o desetimiliardové sousto vrcholí

29. května 2006, 00:00 - PETR BÝM
29. května 2006, 00:00

OSTRAVSKÁ KAROLINA Účastníci investorské soutěže o zástavbu proluky Karolina, což je území o rozloze několika set hektarů poblíž centra Ostravy, už jsou známi. O projekt v hodnotě více než deset miliard korun se uchází pět developerů. Ostrava v současnosti žije dvěma „kauzami“.

Dominantou projektu Sekyra Group je stavba připomínající těžní věž vysoká 90 metrů.

OSTRAVSKÁ KAROLINA Účastníci investorské soutěže o zástavbu proluky Karolina, což je území o rozloze několika set hektarů poblíž centra Ostravy, už jsou známi. O projekt v hodnotě více než deset miliard korun se uchází pět developerů.

Ostrava v současnosti žije dvěma „kauzami“. První je investice automobilky Hyundai v Nošovicích, druhou zástavba proluky Karolina. Z ekonomického hlediska se jedná o v tuzemsku nevídaný developerský projekt jak svou hodnotou, tak podnikatelským potenciálem. Zapotřebí je zmínit i dopady na život Ostravy. Na Karolině by totiž mělo vyrůst její nové centrum. To nepochybně ovlivní vývoj ve „starém“ středu města, a totéž platí pro místní bytový trh.

Zájem o tuto lokalitu proto mají všichni: radnice, politici, veřejnost, podnikatelé i architekti. Diskuze je poměrně dramatická, tím spíše, že se blíží rozuzlení (po zhruba dvaceti letech, kdy byl provoz koksovny Karolina ukončen). Developerská soutěž, vyhlášená na počátku roku (namísto zrušené soutěže architektonické, která proběhla před třemi lety, ale loni byla anulována), byla už uzavřena. Nyní má ostravské zastupitelstvo „na stole“ pět projektů.

HLASUJÍ I OBČANÉ

Ve vestibulu ostravské radnice jsou od počátku května vystaveny soutěžící projekty. Návštěvníci mohou hlasovat pro nejlepší, výsledky tohoto plebiscitu ovšem nejsou nijak závazné. Poměrně standardní postup, který je ovšem zřetelnou reakcí na kritiku ostravského zastupitelstva za neprůhledný postup v celé věci. „Hlasovat budu, ale moc tomu celému nevěřím, kolem Karoliny je hodně nejasností,“ říká Jiří Nehoda, ostravský učitel hudby a jeden z návštěvníků výstavy. On i další zájemci mají možnost posoudit pět projektů, které jim a městu nabízejí společnosti či konsorcia ECE /Passerinvest Group,TriGránit /Orco Property Group, Sekyra Group, ING Real Estate a společnost Multi Development.

Projekty si jsou v mnohém podobné. Součástí všech jsou nejen komerční objekty, ale i bytová zástavba (její podíl developeři odhadují na zhruba třetinu projektu), kulturní zařízení a parky. Zřetelná je i snaha budoucí čtvrť ušetřit dopadů dopravního provozu, buď jeho vedením po okrajích lokality, nebo dokonce zapuštěním silnic pod uliční úroveň. Snad s jedinou výjimkou mají také všechny projekty značně modernistický střih včetně rozlehlých volných ploch. U projektu ECE/Passerinvest Group je naopak patrná snaha navázat na starou zástavbu. Poměrně logická je shoda v odhadu investic (10 až 14 miliard) a termínu dokončení celé zástavby na deset až dvanáct let.

NEJDE JEN O PROJEKTY

Karolina je svým rozsahem a významem mimořádnou zakázkou. Účastníci soutěže se proto snaží podpořit právě svůj projekt i dalšími argumenty. Tak například sdružení ECE/Passerinvest Group uzavřelo s předstihem smlouvu s Ostravskou univerzitou. Její vedení totiž projevilo zájem o výstavbu moderního vysokoškolského kampusu právě na území Karoliny. Konsorcium reagovalo velmi rychle a s vedením školy se dohodlo na výjimečných vztazích. „Exkluzivita smlouvy spočívá v tom, že univerzita bude poskytovat relevantní informace pouze nám. Jde zejména o informace týkající se kapacity, potřeb, představ do budoucnosti, konzultace, spolupráce s architekty a podobně. Tato exkluzivita bude trvat do skončení soutěže a automaticky bude pokračovat, pokud naše společnosti v soutěži vyhrají,“ říká Zbyněk Passer z Passerinvest Group.

Sekyra Group zase slibuje, že v případě vítězství bude podobu dominanty jejího projektu (jde o stylizovanou těžní věž o výšce 90 metrů) navrhovat spíše v zahraničí známý architekt Jan Kaplický. Z jiné strany si své vítězství zase pojišťuje společnost Multi Development. Ta necelý týden před skončením soutěže oznámila, že koupila takzvané Dvojhalí, jednu z posledních budov, které v bývalém areálu koksovny zbyly. Využití tohoto objektu a jeho zapracování do plánů budoucí městské čtvrti je přitom jednou z podmínek developerské soutěže. Multi Development si tak zajistil svou přítomnost na Karolině bez ohledu na výsledek soutěže. I na tom je patrné, že v našich poměrech jde o projekt mimořádný a pro soutěžící firmy vysoce atraktivní.

Zcela opačně se k soutěži staví Česká komora architektů. Podle ní jde o skrytou architektonickou soutěž, v níž jsou hodnotící kritéria velmi nejasná. Jasno má naopak v celé věci aktivní část ostravské veřejnosti, kterou představuje především sdružení Za starou Ostravu. „Rozhodnutí o způsobu využití Karoliny chceme ponechat na novém zastupitelstvu,“ říká jeho hlava Lída Sedlářová. To vzejde z podzimních voleb. Podle kritiků je spěch, s níž byla soutěž vyhlášena, i termín rozhodnutí o vítězi (konec června), motivována právě touto okolností. *

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na…
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít