Bohumil Pečinka: Prostě to neumíme

13. listopadu 2015, 07:51 - Bohumil Pečinka
13. listopadu 2015, 07:51

Zaříkávání není v politice zrovna funkční metoda. Pražská koalice v čele s primátorkou Krnáčovou tak dlouho tvrdila, že se na magistrátu nic neděje, až tomu uvěřila. Vzájemné odvolávání radních i hlasování s opozicí přecházela slovy, že o nic nejde. Nakonec do stolu bouchla ČSSD.

Jak to dopadne? ČSSD pracuje s úvahou, že během sobotního sněmu pražské buňky ANO odmítnou delegáti Babišův návrh, aby se šéfem pražského regionu stal Martin Stropnický. Poté šéf ANO pražskou organizaci rozpustí. V tu chvíli se na magistrátu objeví 17 volných zastupitelských hlasů.

Dejme tomu, že pět až sedm se bude chtít znovu integrovat do ANO, ale deset až dvanáct bude volných k přerozdělení. S těmito lidmi by osmimandátová ČSSD mohla tvořit základ nové koalice. K ní by se mohly přidat různé skupiny a skupinky nezávislých či naopak hodně závislých. Byl by takový nebo podobný vývoj, tedy konec ANO v pražské vládě, debaklem pro Andreje Babiše?

Tak jednoduché to není. Pro Babiše by přechod do pražské opozice znamenal velké vysvobození. Příčinou je, že se zamotal do pasti vlastní nezkušenosti, ohnivých prohlášení a špatných intuitivních rozhodnutí.

Nejdřív do čela Prahy nasadil zcela nezkušenou primátorku. Ve chvíli, kdy ji měl odvolat a přijmout překvapivé personální řešení, se za ni postavil. Tím vyvolal v pražském ANO občanskou válku. Ta ohrozila jeho majestát a má tendenci se rozrůstat i do jiných krajů.


Čtěte více o změnách na pražském magistrátu


Pokud by Babiš zrušil pražskou organizaci a distancoval se od většiny svých zastupitelů, mohl by zase začít prodávat svůj příběh o korupci a zlých tradičních stranách, s nimiž jeho morální ženy a muži v dresu ANO nechtěli dělat mrzké kšefty. Rozhodně by to bylo jednodušší než si přiznat: Prostě to neumíme.

Otázkou naopak je, jaký protestní étos by vykřesal, kdyby v Praze vytvořil například koalici společně s ČSSD a TOP 09, v jejímž čele by stanul člověk typu Jiřího Nouzy. Novináři by okamžitě začali chrlit historky o Nouzově angažmá při zadávání dostavby D47, jeho intrikách při ustavení nového vedení dopravního podniku nebo smlouvách o dostavbě tunelu Blanka, které připravovali jeho podřízení. Navíc titulky „Babiš se objal s Kalouskem“ by předseda ANO zřejmě vůbec nepřežil.

Na příběhu konce pražské koalice se dá ukázat, jak zničující pro správu velkého města může být, když se do jeho čela dostane nezkušené hnutí, které stojí jen na morálním protestu proti všem ostatním. V politicky normální situaci také padají vlády. Ale kvůli tomu, jak Babišovo hnutí proklelo většinu zbylých stran, moc možností mu jako vítězi voleb ve skutečnosti nezbývá.

Autor je komentátorem Reflexu


Čtěte také:

Novotný z TOP 09: ANO propáslo šanci, pražskou koalici sestavíme bez něj

ODS se vrací do pražské koalice, bude bez ANO

Favoritem na pražského primátora je Nouza z TOP 09

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít