Bohumil Pečinka: Premiérovo veřejné soukromí

08. ledna 2016, 07:17 - Bohumil Pečinka
08. ledna 2016, 07:17

Hackeři zveřejnili 70 e-mailů ze schránky předsedy vlády. Hned se ozval expremiér Topolánek a kritizoval média, že se obsahem soukromé pošty zabývají. Vyzval všechny, aby dotyčné e-maily nečetli. Kde začíná etický problém? Rozdíl mezi šmejdivým voyeurstvím a novinářskou profesionalitou existuje.

Tu tenkou hranici definuje veřejný zájem. Kdyby psal Bohuslav Sobotka manželce, milence nebo dětem, je to jeho soukromá věc. Když v e-mailech se svými poradci probírá vznik nestandardních institucí, které mají být nezávislé na politickém cyklu, už je to něco, o čem by se mělo mluvit. Veřejnost (a novináři) se může oprávněně ptát, kdo formuluje premiérovy názory a proč.

Sobotkovy politicky laděné e-maily potvrdily známou věc, že jeho tým poradců je – v porovnání s tím, jak názorově rozrůzněná je ČSSD – zoufale jednobarevný. Sestává jen z širšího okruhu lidí kolem Deníku referendum. Vesměs jde o lidi, kteří se ve vrcholné politice angažovali už v letech 2002 až 2004 v době Špidlovy vlády a ve svatém nadšení udělat z české sociální demokracie vzornou západní progresivistickou stranu ji málem zničili. K tomuto zjištění ovšem nikdo tajné e-maily nepotřeboval.


Čtěte také: Premiér se stal terčem „sociálního hackera“, může se to stát komukoliv


Veřejným zájmem jsou naopak návrhy poradců, jak mocensky změnit protiimigrační nálady v Česku. Je zde prezentován dokument, který předpokládá zabudovat nový proimigrační útvar přímo do oficiálních struktur státu. Útvar by přitom měl vyvlastnit některé fondy a kompetence ministerstva vnitra a personálně by se měl opřít o lidi z neziskovek, tedy lidi na počtu imigrantů finančně závislé.

„Funkce nového tajemníka by musela být zakotvena do struktury státní správy, aby s každou novou vládou nebo rezortním ministrem nebyla jeho existence a financování ohroženo,“ praví se v dokumentu, jehož autoři ostře vystupují proti dosavadní politice ministra vnitra Chovance.

Průzkumy veřejného mínění

Některé e-maily také provětrávají hodně zatuchlé téma české politiky – průzkumy veřejného mínění. Premiérův hlavní politický poradce Ota Novotný v nich například peskuje šéfa agentury STEM Jana Hartla, že průzkum z jara 2014 nevyšel pro ČSSD dobře. E-mail obsahuje nezastřené výhrůžky, že kdyby se to opakovalo, nemohla by ČSSD nadále s agenturou STEM spolupracovat. To je silná káva i na české poměry.

Suma sumárum, vpád do „veřejného soukromí“ českého premiéra by nakonec mohl mít přece jen pozitivní dopad, pokud bude zabezpečena jeho pošta na Úřadu vlády. Současně by se měl premiér veřejně vyjádřit k záměru vytvořit proimigrační státní úřad v rukou neziskovek. A poznámky jeho poradce by mohly vyvolat debatu o pozadí průzkumů veřejného mínění, o němž se v politice léta jen špitá.

Autor je komentátorem týdeníku Reflex


Čtěte také:

Na Sobotku opět útočí hackeři, ovládli jeho e-mail

Sobotkův Twitter napadli hackeři. Nazývají ho vlastizrádcem

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít