Bohumil Pečinka: Dalík, darebákova práva

05. února 2016, 07:01 - Bohumil Pečinka
05. února 2016, 07:01

Padl výrok prvoinstančního soudu ve věci korupce, která se měla odehrát v době výběrového řízení na obrněné transportéry Pandur. Výsledkem je pět let vězení a pětimilionová pokuta pro lobbistu Marka Dalíka. Je to zajímavý příběh nejen o politickém lobbingu, ale dost možná i o fungování české justice.

Zatím neexistuje písemné zdůvodnění rozsudku, musíme si měsíc dva počkat. Snad se nám pak dostane odpovědi na otázku, proč soudkyně překvapivě překvalifikovala údajný Dalíkův trestný čin. Státní zástupce přišel s verzí, že když Dalík žádal 480 milionů korun, choval se jako podvodník: neměl možnost uvést do chodu mechanismy, jež by rakousko-americké firmě Steyer zajistily zakázku.

Stručně řečeno, podle žalobce chtěl Dalík zástupce firmy oklamat. Nicméně soudkyně překvalifikovala jeho trestný čin na pokus získat úplatek.

Čtěte více: Soud poslal Dalíka na pět let do vězení za korupci. Má také zaplatit pokutu

V písemném zdůvodnění bude zajímavé sledovat, do jaké míry k tomuto obratu přispěly výpovědi lidí jako Martin Barták a Mirek Topolánek, kteří potvrdili, že Dalík stál skutečně blízko reálného výkonu politické moci. Z ústního zdůvodnění soudkyně bylo patrné, že Dalíkovo postavení poradce a intima expremiéra Topolánka brala vážně. Tedy že za možný úplatek skutečně mohl odvést reálné služby.

Mírné pochybnosti v celé kauze vzbuzuje jen to, že všechno se točí kolem pozdní svědecké výpovědi jednoho manažera firmy Steyer. Spíše se proto čekalo, že když neexistují přímé důkazy a žaloba má v ruce jen nepřímé indicie, výsledkem bude zproštění.

Bude proto extrémně důležité, jak si soudkyně vyhodnotila sled nepřímých důkazů a jestli skutečně dávají logický řetězec. I darebák má totiž právo na spravedlivý proces.

I kdyby odvolací soud pro důkazní nouzi Dalíka osvobodil, rozhodně tím nebude rehabilitována politická éra spojená se jmény Stanislava Grosse a Marka Dalíka. Oba, jeden jako ministr a později premiér, druhý jakožto nejbližší z nejbližších expremiéra Topolánka, dovedli k dokonalosti systém politického podnikatelství. Byli to oni a jejich tah na peníze skrze politickou objížďku, který zasadil politickému systému u nás těžkou ránu. A připravil pozice pro nástup oligarchů typu Andreje Babiše.

Někdo může vytasit jména mnoha jiných politických kmotrů. Rozdíl mezi nimi a duem Gross–Dalík byl však v tom, že kmotři parazitovali na systém zvnějšku. Ti druzí „těžili“ uvnitř systému. Možná jde o zdánlivou slovní hříčku, ale když je systém „napaden“ zvnějšku, je na to připravován a má určitou šanci se bránit. Když ho však začnou měnit lidé zevnitř, stane se křehkým a má tendenci se rozsypat jako onen americkým seriálem proslavený domek z karet.

Autor je komentátorem týdeníku Reflex


Čtěte také:

Soud poslal Dalíka na pět let do vězení za korupci. Má také zaplatit pokutu

Sedm let vězení a 22 milionů pokuta. Žalobce navrhl trest pro Dalíka

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít