Bohumil Doležal: Pražské uvítání pro Putina

12. ledna 2015, 07:08 - Bohumil Doležal
12. ledna 2015, 07:08

Pozornost světové i české veřejnosti poutá pařížské krveprolití. Nic proti tomu, jen by bylo neblahé, kdyby nám proto unikla událost, která pro nás může znamenat ještě víc, protože se nás na rozdíl od pařížského teroru ve svých důsledcích dotkne zcela bezprostředně. Od chvíle, kdy sovětská vojska osvobodila vyhlazovací tábor Osvětim, uplyne 27. ledna rovných 70 let.

Oslavy se budou konat přímo v Osvětimi. Vzhledem k tomu, že polští i západní politici mají minimální chuť oslavovat Rusy (a s Rusy), kteří dnes škrtí Ukrajinu, budou mít akce víceméně pietní, nepolitický charakter. Pořádá je Státní muzeum Auschwitz-Birkenau. Zúčastní se polský a německý prezident. Ruský vůdce ne.

Putinovi ale vyšli v nouzi vstříc jeho přátelé z Prahy, zvláště ten, který sídlí na Hradě. Chystá se jakási „paralelní akce“ na Hradčanech a v Terezíně. Krycí název zní Let My People Live. Zastřešuje ji Evropský židovský kongres, jemuž toho času předsedá ruský miliardář Vjačeslav Moše Kantor, známý nadstandardními vztahy s Putinem. Má to být politická protiváha polských oslav. Pozvány byly hlavy států včetně americké, ruské, ukrajinské, izraelské, německé i polské. Ty zve přirozeně jejich pražský protějšek, takže jeho kancelář se na věci organizačně čile podílí. Rada české Federace židovských obcí se od pozvání Putina z dobrých důvodů distancovala. Úspěšnost organizátorů zatím není omračující, většina pozvaných nepřijede. Dosud není ani přesně známo, zda se zúčastní sám Putin.

Česká iniciativa už ale vzbudila nevoli ve Varšavě. Poláci jsou znepokojeni. Nedivím se jim, mně se to taky nelíbí. Je velmi obtížné zbavit se podezření, že by naši političtí slavjanofilové rádi oživili ruský osvoboditelský nimbus právě dnes, kdy Rusko usilovně dusí svého souseda, uzmulo mu kus území, na dalším pracuje a špatně skrývané osvoboditelské ambice má i vůči zbytku svého „blízkého zahraničí“, které v ruském pojetí končí přibližně někde u Aše.

Spolupráce českých autokratů, které jsme si v sérii svobodných voleb sami protlačili k moci, s jejich ruským protektorem by nás měla zajímat. Schovávat ruský imperiální apetit za miliony obětí holokaustu je mírně řečeno ohavné. Aniž bych chtěl jakkoli bagatelizovat nebezpečí islámského terorismu, tohle riziko je pro nás hmatatelnější, zvlášť ve chvíli, kdy má Západ plné ruce práce s problémy plynoucími z destabilizace Blízkého východu a s masovou migrací. Jistě nám pomůže, ale budeme si o tu pomoc muset velmi hlasitě říci, aby naše žádost nebyla přeslechnuta. Věnujme proto celé věci velkou pozornost. A v případě, že by snad Vladimir Vladimirovič za 14 dní do Prahy opravdu přijel, připravme jemu i jeho pražskému hostiteli důstojné přivítání.


Čtěte také:

Zeman pozval do Česka Putina, podle Sobotky to k výročí patří

Přijede Putin? Jeho návštěvu zatím nepotvrrdila vláda ani pořadatel

Porošenko přijede do Prahy, zúčastní se oslav osvobození Osvětimi

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít