Bohumil Doležal: Poslanci by Nečase vydávat neměli

16. července 2013, 08:05 - Bohumil Doležal
16. července 2013, 08:05

Orgány činné v trestním řízení požádaly sněmovnu o vydání expremiéra Petra Nečase. Obvinění se zjevně týká údajné korupce exposlanců ODS.

O co tehdy šlo? Na konci loňského léta se šest poslanců strany rozhodlo nepodpořit s ohledem na její ideové kořeny zvýšení DPH a daňovou progresi. Měli dejme tomu ideovou podporu Hradu a poslance Šťastného, který se k nim ovšem výslovně nepřipojil. V „rebelii“ se angažovali i Petr Tluchoř, nedlouho předtím odstavený z funkce předsedy poslaneckého klubu, a Nečasem odvolaný ministr zemědělství Fuksa.

„Rebelové“ měli výhrady k tomu, že ODS příliš ustupuje TOP 09. A brzy už nešlo jen o daně: prezident Klaus vrátil sněmovně dva prováděcí zákony k důchodové reformě a strana LIDEM odmítla v případě, že neprojde daňový balíček, podpořit církevní restituce. Vláda se ocitla v nebezpečí, že projeví bezmocnost. Navíc měl na podzim proběhnout volební kongres ODS a neúspěch vlády by velmi oslabil i postavení předsedy strany.

Premiér se tedy rozhodl spojit hlasování o daňovém balíčku s důvěrou vládě a hlasování bylo přeloženo na dobu po konání kongresu. „Rebelové“ se na kongresu neprosadili a tváří v tvář hrozbě pádu vlády se jejich odpor zhroutil. Dva změnili stanovisko a hlasovali pro vládní návrhy, tři si názor ponechali, ale vzdali se mandátu. Udělali tedy to, co opozice požadovala po různých „přeběhlících“. Dva ze tří, kteří rezignovali na mandát, dostali jako jakousi kompenzaci místa ve státních firmách.

Zákony pak ve sněmovně prošly většinou nikoli nejtěsnější a premiér zaznamenal úspěch mezi poslanci i v ODS. V tu chvíli se zdálo, že vláda vydrží až do řádných voleb.

Pak přišel na Hrad Miloš Zeman, který ve volební kampani hovořil o potřebě pádu Nečasovy vlády.

V červnu proběhla notoricky známá rozsáhlá policejní akce, v jejímž rámci má být nyní obviněn i Nečas. Exposlanci prý jednali protiústavně, proti svému svědomí, za předem slíbené hmotné výhody.

Smyslem imunity je zabránit politicky motivovanému trestnímu stíhání zastupitelů. Nejde přitom o to, aby poslanec nebyl vydán, jen když je politická povaha jeho stíhání nade vší pochybnost prokázaná. Zjistit to ostatně není ani v silách sněmovny. Stačí, když existují podložené pochybnosti, zda se neuplatnily nepatřičné politické ohledy. I v případě uplatnění imunity by měla být zohledněna právní zásada „in dubio pro reo“. Kdosi před časem trefně poznamenal, že rozvinutá imunita má smysl, jen když je postavení zastupitelského sboru slabé, například vůči autoritativnímu panovníkovi. Nevím, zda je naše situace zrovna dnes výrazně odlišná.

Proto je velmi důležité, aby sněmovna Nečase k trestnímu stíhání nevydala. Jinak si podřezává větev sama pod sebou a otevírá cestu k tiché likvidaci poslanecké nezávislosti.


Autor je politolog


Čtěte také:

Ivo Ištvan: Nevím, proč Nečas odstoupil

Je to politický proces, řekl po výslechu Nečas

Nagyová vypovídala u soudu kvůli odměnám, Nečas se omluvil

Ištvan: Nemůžeme se ohlížet na žádné politické krize

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít