Bohumil Doležal: Miloš Zeman a západní mnichovanství

28. dubna 2014, 07:36 - Bohumil Doležal
28. dubna 2014, 07:36

V Praze se odehrál summit Východního partnerství. Hlavním tématem byla, jak jinak, krize na Ukrajině. Na závěr prezident Miloš Zeman oznámil, že Česko nabízí zprostředkování mezi Kyjevem a Ruskem, samozřejmě budou-li obě strany souhlasit.

Má jít podle učené formulace (nezapomínejme, že prezident Zeman je vědec) o „takzvané dobré služby neboli zprostředkovatelské služby v zájmu deeskalace tohoto konfliktu“.

Zeman také uvedl, že zúčastněné země tento návrh podpořily a schválily dvě „doporučení“, jedno pro Rusko a druhé pro Ukrajinu. Rusku doporučují, aby stáhlo své vojáky z ukrajinských hranic, Ukrajině, aby dle závěrů ženevské konference uskutečnila decentralizaci své země.

Je třeba poznamenat, že setkání se nezúčastnil nikdo z čelných představitelů EU. A že komentář českého ministerstva zahraniční je zdrženlivý: „Ministerstvo sledovalo průběh jednání a budeme s jeho závěry pracovat.“ Zdá se, že zprostředkovatelská role Česka je osobní iniciativou či přáním prezidenta. Nejasná ústava a ústavní zvyklosti, které prezident naplňuje a zároveň spoluutváří, mu k takovým věcem poskytují prostor. Je to nicméně praxe poněkud nezvyklá.

Současná situace je taková, že Rusko nepovažuje ukrajinskou vládu za legitimní. Navíc Rusko fakticky anektovalo část Ukrajiny a mírně řečeno podporuje současný neklid na východě země. A konečně Rusko přesunulo na hranice Ukrajiny početné a po zuby ozbrojené vojenské jednotky. A pokud Ukrajinu napadnou, nebude mít Západ možnost poskytnout jí účinnou vojenskou pomoc, ani kdyby zrovna chtěl.

Západ má však stejně jinou představu, mírotvornou: dohodu na ose Západ–Rusko tom, jak má být Ukrajina do budoucna uspořádána. Tato snaha byla rozehrána už v Ženevě, ovšem s tím, že není jasno ani v tom, zda se Ukrajina jednání o vlastním uspořádání vůbec účastní jako jedna z jednajících stran.

Rusové jsou přesvědčeni, že ne. Co je důležitější, Západ svým chováním fakticky přistoupil na ruskou představu, že na Ukrajině je třeba udělat pořádek, že Ukrajinci sami na to nestačí a Rusko má legitimaci k tomu, aby se na dělání pořádku podílelo. Zatímco pravda je, že Ukrajina se stala obětí ruské agrese a je třeba jí pomoci.

Do tohoto v jádru mnichovanského konceptu zapadá také iniciativa prezidenta Zemana. Ten v rámci vymezeném Západem uplatňuje maximum z ruských představ. Česká republika, v níž vládnou dosti neuspořádané nové pořádky, bude hrát roli Josefa Švejka usmiřujícího svou morální autoritou ukrajinského kanárka s ruskou kočkou. Prezident Zeman si dělá svou vlastní politiku, nemá jasnou podporu Bruselu. Vláda a ministerstvo zahraničí se za ním ovšem mohou seřadit, budou-li chtít. A veřejnost tahle krajně důležitá věc netrápí; žije spíše jinými starostmi.

Autor je politolog


Čtěte také:

Ukrajina se bojí ruské mírotvorné mise

Ukrajina se hodlá případné ruské "mírové" misi vojensky bránit

V bojích o Slavjansk zemřelo pět separatistů, Putin hrozí Kyjevu důsledky

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kryptoměnová jízda prvních prosincových dní
Už jste natankovali zimní naftu? Pokud ne a teploty klesnou na ?7 °C, můžete mít potíže
Co když zemře kandidát na prezidenta, nebo rovnou prezident?
Převod dovolené z roku 2017 do nového roku
Banky mění hypoteční sazby jak na běžícím pásu
Auta
Renault Sport lákal na velké vánoční překvapení. Výsledek…
„Ostrá“ Škoda Fabia se nakonec jmenuje R5. Na chvíli to bude jediný čtyřválec v nabídce
Jak postupovat při přepisu a odhlášení vozidla
Je vám 760 koní v Chevroletu Corvette ZR1 málo? Hennessey nabízí přes 1200 koní
Ares Panther je reinkarnace De Tomaso Pantera s technikou Lamborghini
Technologie
Předvánoční dávka aktualizací od Microsoftu vyšla. Byly vyřešeny všechny známé problémy
Grim Fandango Remastered je teď zdarma. Stáhněte si legendární adventuru
Vánoční tip: Poslouchejte české koledy po celý den z internetového rádia
AMD vydává „adrenalinový“ ovladač pro Radeony: spousta novinek, OSD, mobilní aplikace
6 tipů na nejlepší přehrávače do obýváku [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče