Bohatých Čechů je stále více

26. června 2006, 00:00 - (čtk)
26. června 2006, 00:00

DOLAROVÍ MILIONÁŘI Díky dobré kondici české ekonomiky loni stoupl počet Čechů s investičním majetkem přes jeden milion dolarů na 13,1 tisíce osob. Vyplývá to ze studie společností Merrill Lynch a Capgemini. Počet dolarových milionářů (tedy lidí s investičním majetkem přes 23 milionů korun) vloni v Česku meziročně vzrostl o 10,6 procenta.

DOLAROVÍ MILIONÁŘI

Díky dobré kondici české ekonomiky loni stoupl počet Čechů s investičním majetkem přes jeden milion dolarů na 13,1 tisíce osob. Vyplývá to ze studie společností Merrill Lynch a Capgemini. Počet dolarových milionářů (tedy lidí s investičním majetkem přes 23 milionů korun) vloni v Česku meziročně vzrostl o 10,6 procenta. Zdejší tempo růstu tak překonalo Evropu jako celek, kde se počet dolarových milionářů zvýšil o 4,5 procenta, na 2,8 milionu osob. „Za růstem milionářů v Evropě stojí právě východní Evropa,“ říká ředitel Capgemini Czech Republic Patrik Horný. Počet bohatých Čechů rostl také rychleji než například v Kanadě (7,2 procenta) nebo v USA (6,8 procenta). Podle analytika Vladimíra Pikory není tento růst v Česku překvapivý. Stát se dolarovým milionářem není totiž podle něj tak složité jako v minulosti. „Zatímco v červenci 2001 bylo kvůli kurzu koruny k dolaru potřeba na milion dolarů více než 40 milionů korun, počátkem června 2006 k tomu stačilo jen necelých 22 milionů korun. Kromě toho, kdo investoval do českých akcií, ten v průměru vloni vydělával skoro dvakrát více než ten, kdo investoval do evropských,“ vysvětluje. Z ČECHŮ VEDE KELLNER Studie World Wealth Report neuvádí jména konkrétních bohatých lidí. Do jejich jmění navíc zahrnuje pouze investiční majetek, nezapočítává tak nemovitosti, v nichž tito lidé bydlí. K počtu dolarových milionářů studie dospěla sledováním dostupných informací od statistických úřadů, bank, z kapitálových trhů a vývoje jednotlivých ekonomik. Podle časopisu Forbes je nejbohatším člověkem na světě s majetkem v hodnotě 50 miliard dolarů (1,13 bilionu korun) šéf softwarového gigantu Microsoft Bill Gates. Letos se mezi dolarovými miliardáři objevil poprvé i Čech Petr Kellner s majetkem v hodnotě tří miliard dolarů (68 miliard korun). Dolarovými milionáři jsou v České republice podle Horného lidé s trvalým pobytem v České republice nebo s otevřeným bankovním kontem. Lidé jako například Viktor Kožený nebo Radovan Krejčíř tak podle něj nebyli do statistiky zahrnuti. INVESTICE SE PŘESUNOU NA NOVÉ TRHY**

Celosvětově vloni vzrostl počet boháčů o 6,5 procenta na 8,7 milionu osob. Hodnota jejich majetku dosáhla 33,3 bilionu amerických dolarů. Nejvíce majetku koncentrují milionáři v Severní Americe, celkem 10,2 bilionu dolarů. Následuje Evropa s 9,4 biliony dolarů a oblast Asie-Pacifik s 7,6 biliony dolarů.

V blízké budoucnosti se přesune majetek bohatých z vyspělých na rozvíjející se trhy, což může jejich ekonomiky ovlivnit. „Investice milionářů budou v Severní Americe a Evropě klesat v průběhu dalších let a přesunou se do Jihovýchodní Asie a Latinské Ameriky,“ říká Horný s tím, že s přesunem majetku počítá 83 procent bohatých. Podle něj by z tohoto trendu mohla těžit i Česká republika, která je studií řazena spíše k rozvíjejícím se trhům.

Mění se i struktura investic boháčů. Podle studie je celosvětově patrný trend přesunu peněz do více agresivních investičních nástrojů. „Bohatí opouštějí méně rizikové investice, jako reality, a přesouvají investice do privátních podniků, především do Indie a Číny,“ upřesňuje Horný.

„Ačkoli se uvádí, že mnozí dolaroví milionáři nyní s oblibou investují do exotických aktiv, při pohledu na poměr mezi rizikem a výnosem se nám přece jenom zdají klasické domácí investice zajímavější,“ dodává Pikora.

V následujících letech by bohatství dolarových milionářů mělo růst v průměru o šest procent ročně, až na 44,6 bilionu amerických dolarů v roce 2010.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít