Body z Kalifornie

13. června 2008, 14:04 - Karel Růžička
13. června 2008, 14:04

Saint Laurent 2006 - Craig´s reserve, vinařství Stapleton & Springer, Bořetice

Pro milovníky vín je velmi příjemné zjištění, že po téměř dvaceti letech hledání nové tváře českých a moravských vinařství je možné stále častěji potkávat tuzemské produkty na evropských přehlídkách vín. I ve velmi těžké konkurenci vinařských velmocí při nich zaujímají stále častěji přední místa. Neméně pozoruhodná je i vitalita všech těch, kteří se po získání zkušeností na evropských kolbištích vydávají na cestu do zámoří, a to nikoli neúspěšnou. Zajímavým povzbuzením pro další může být ocenění stříbrnou medailí červeného moravského vína – Pinot noir výběr z hroznů 2005 na prestižní mezinárodní výstavě v Kalifornii. Toto uznání zamířilo do malé jihomoravské vesnice Bořetice, v níž má sídlo oceněné vinařství Stapleton & Springer.

Region
Obec Bořetice (www.boretice.cz) leží na úpatí Ždánického lesa. Zřejmě nejznámější lokalitou v okolí jsou Kraví hory, kde se nad desítkami vinných sklepů zvedají uhlazené řady vinohradů. Bořetice jsou významnou vinařskou obcí s vysázenými přibližně 200 hektary vinic. Vedle nejčastěji pěstovaných bílých odrůd Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Neuburské a Müller Thurgau na nich dominují vysoce kvalitní červená vína jako Modrý Portugal, Svatovavřinecké, Pinot noir, Frankovka…

Producent
Mezi nejvýznamnější bořetické podniky patří vinařství Stapleton & Springer, založené v roce 2004 jako společný podnik bývalého velvyslance USA v Praze Craiga Stapletona, jeho bratra Benjamina a bořetického rodáka Jaroslava Springera. Sídlo společnosti a vinné sklepy se nacházejí poněkud netradičně uprostřed vesnice na statku, který pochází z dob Marie Terezie. V něm je také možné vinařství navštívit. Vinařství Stapleton & Springer je zaměřeno zejména na produkci kvalitních červených vín odrůd Pinot noir, Svatovavřinecké a Modrý Portugal, pro které jsou na vlastních jihovýchodních viničních tratích mimořádně vhodné půdní podmínky. Právě spojením přirozených vlastností terroiru se snahou o biologicky dynamickou výrobu a zpracování vinné révy vede k vysoce kvalitním vínům, která snesou mezinárodní srovnání. Při naší návštěvě jsme měli možnost otestovat cuvée Roučí 2004, Pinot noir výběr z hroznů 2005 a Svatovavřinecké 2006. Všechna tato vína se vyznačují krásnými hlubokými barevnými odstíny charakteristických červených tónů doprovázených širokou paletou ovocitých vůní, které plně korespondují s chutí jednotlivých vín. Zvláště zajímavý je Pinot noir, který dozrával v sudech dovezených z Burgundska a jenž je pro své delikátní vlastnosti také nositelem onoho ocenění z Kalifornie. Nemalá péče vinaře je věnována lahvování, výběru korku a celkové ambaláži, což také vytváří potřebný předpoklad pro případnou archivaci těchto vín.
Návštěvu do jisté míry originálního vinařství Stapleton & Springer lze rozhodně doporučit stejně jako seznámení se s jeho nedlouhou historií i současnou nabídkou na zdařilých webových stránkách www.stapleton-springer.cz.

Náš tip
Pro hodnocení jsme vybrali velmi zajímavé svatovavřinecké víno označené Saint Laurent 2006 - Craig´s reserve, víno plné červené barvy charakteristické pro místní terroir vyznačující se bohatou vůní s nádechem vanilky a kouře dubového dřeva, robustní chutí s příjemnou a dlouhou tříslovinovou dochutí typickou pro víno zrající na sudech typu barrique.

Hodnocení Vzhled vína (max. 15) – 14 bodů
Vůně vína (max. 30) – 27 bodů
Chuť vína (max. 44) – 38 bodů
Celkový dojem (max. 11) – 10 bodů Celkem (max. 100) - 89 bodů

Box
Stupnice časopisu The Wine Spectator: 100-96 bodů mimořádné víno 95-90 bodů nejlepší víno 89-80 velmi dobré víno 79-70 bodů průměrné víno 69-60 bodů podprůměrné víno

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 tipů, proč se vyplatí operativní leasing
Prodám auto. Zn.: rychle a výhodně
Může vás šéf nutit, abyste zůstali v práci přesčas?
Kde o Vánocích čekají na váš dobrý skutek?
Pozor na změnu záloh na zdravotním a sociálním u OSVČ v roce 2018
Auta
I nástupce Subaru WRX STI dostane hybridní pohon. Ale…
Nový Volkswagen Touareg se představí v dubnu v Číně. Bude to hybrid
Test Range Rover Velar D300: Takhle má vypadat SUV
Retro: Ostré hatchbacky jsou s námi skoro 50 let. VW Golf GTI nebyl první
BMW postaví u Sokolova nový polygon. Testovat na něm bude hlavně autonomní vozy
Technologie
Nový život pro starý router. Český Turris za korunu můžete vybavit Wi-Fi 802.11ac
Vědci vytvořili nejmenší vánoční přání. Na poštovní známku by se jich vešlo 200 milionů
Hodnota všech kryptoměn je 30krát vyšší než na začátku roku
Intel chce hardwarově uzamknout systém ME, nebude možné se vrátit na starší firmware
Epson Moverio BT-300: vyzkoušeli jsme létání s dronem v brýlích pro rozšířenou realitu
Hry pro příležitostné hráče