Blob a Blobík - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Blob a Blobík

, Kateřina Menzelová,
Blob a Blobík
Zdroj: Euro.cz

Peníze na novou budovu nebyly nikdy

Je až s podivem, kolik renomovaných architektů skočilo na špek řediteli Národní knihovny Vlastimilu Ježkovi a zúčastnilo se soutěže na novou budovu Národní knihovny. Ta měla stát na Letné, ale na pozemcích, které mělo vedení knihovny pouze přislíbené, nikoliv ve vlastnictví. Obdobné to bylo i s penězi. Taktéž je někdo slíbil, ale potřebné miliardy nevyplatil. V podstatě totiž není z čeho. Diskuse o tom, zda je návrh Jana Kaplického geniální ukázkou moderní světové architektury, nebo slizkým hlenem, jsou zcela zbytečné.
Kabinet Jiřího Paroubka těsně před loňskými volbami odsouhlasil, že stát dá na obnovu a rozvoj Národního muzea, Národní knihovny, Národního filmového archivu, Uměleckoprůmyslového muzea a Národního technického muzea do roku 2014 celkem 10,3 miliardy korun. Ze státního rozpočtu měly zmíněné instituce dostávat peníze postupně od roku 2008. Nikde ale nebylo řečeno, že všechny prostředky na rok 2009 až 2010, kdy se měla knihovna stavět, mají jít výhradně na letenský blob.
Ministr kultury Václav Jehlička ještě v březnu letošního roku rozhodně tvrdil, že knihovna dostane z „Paroubkova balíku“ 1,9 miliardy korun. Později ale pochopil, že i ředitelé kulturních institucí, které by vyšly na prázdno, si dokážou alespoň nějaké peníze vylobbovat. Pozměnil tvrzení, nicméně nadále optimisticky věřil, že prostředky na novou knihovnu by mohly jít ze dvou miliard po Fondu národního majetku. Dle jiného Paroubkova usnesení si ale tyto peníze mají rovným dílem rozdělit Národní knihovna a Národní muzeum. Navíc tyto finance nelze použít na výstavbu nové budovy, ale pouze na obnovu Klementina.
S tímto faktem se ministr kultury Jehlička již seznámil. Nedávno se ohradil proti tomu, že by kdy jeho úřad na novou knihovnu peníze přislíbil. Prý byly se souhlasem ministerstva zaplaceny pouze přípravné práce včetně nákladů spojených s výběrovým řízením na studii konečného stavebního řešení na Letenské pláni. Na to, že se někdy kolem roku 2010 dočkáme Kaplického budovy na Letné, by dnes sázkové kanceláře zřejmě vypsaly hodně vysoký kurz. Nová knihovna přitom dodnes stála již 28 milionů korun. Ale přiznejme si, v různých arbitrážích jsme přišli o větší sumy.
Přestože si ještě několik dalších let budeme knihy půjčovat v Klementinu, celá kauza skončí happyendem. Hádky o knihovnu dokázaly nebývale sjednotit členy ODS. Ti se jako jeden muž semkli kolem prezidenta Václava Klause, kterému byl blob od začátku trnem v oku. Dokonce byl ochoten přivazovat se vlastním tělem a bránit tomu, aby Národní knihovna na Letné v podobě, v jaké ji navrhl Kaplický, vyrostla. Členy ODS ale prezident dostal do problémů, neboť svá kladná nebo neutrální hodnocení museli otočit o sto osmdesát stupňů. Zřejmě největší názorové piruety předvedl pražský primátor Pavel Bém. Svými nabídkami alternativních pozemků, kde by chobotnici jakž takž snesl, chce s největší pravděpodobností dosáhnout toho, aby byla celá soutěž zrušena a mohla být vypsána nová. Doufejme jen, že když k tomu dojde, bude to až tehdy, kdy na knihovnu budou peníze a bude jednoznačně dané, kde bude postavena.
Z mediálních výroků mnohdy značně sebestředného architekta Jana Kaplického, který již téměř čtyřicet let žije v Londýně, je patrné jeho zklamání, že část české veřejnosti kritizující letenský blob zřejmě není s to jeho dílo pochopit a ani není schopna se přiblížit jeho názorům. Vždyť jak jinak si vysvětlit Kaplického konstatování v Lidových novinách, „že se česká společnost dívá jen na sebe a nedívá se za Šumavu, za hranice“. Nebo že hysterie „potká všechny, kteří nebydlí na Václavském náměstí. A nejde jen o architekty. Pan Kundera bydlí v Tichomoří. To je česká specialita. Protože všichni, kteří v Čechách právě nebydlí, jsou hrozně podezřelí“. Jan Kaplický však nemusí být současnou situací zklamán, přestože se mu pravděpodobně nesplní sen, aby se jeho návrh nové knihovny dostal na poštovní známky. Při svých cestách do Česka se totiž seznámil s o čtyřicet let mladší filmovou producentkou Eliškou Fuchsovou, se kterou se nedávno oženil. Stavba nebude, ale svatba vyšla. A když novomanželé Kapličtí zplodí potomka, mohou ho pojmenovat Blobík.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze