Blížíme se evropskému průměru

09. října 2006, 00:00 - PETR BÝM
09. října 2006, 00:00

REZIDENČNÍ TRHCelkem 135 tisíc transakcí se loni uskutečnilo na domácím rezidenčním trhu. Vyplývá to z čerstvě zveřejněné studie společnosti ERA. Náklady spojené s převody nemovitostí dosahovaly v průměru 7,5 procenta.Český rezidenční trh se nevymyká evropským poměrům.

REZIDENČNÍ TRH Celkem 135 tisíc transakcí se loni uskutečnilo na domácím rezidenčním trhu. Vyplývá to z čerstvě zveřejněné studie společnosti ERA. Náklady spojené s převody nemovitostí dosahovaly v průměru 7,5 procenta.

Český rezidenční trh se nevymyká evropským poměrům. Jedinou výjimku představují ceny, které jsou mezi sledovanými zeměmi jednoznačně nejnižší. Průměrná cena bytu či domu podle průzkumu společnosti ERA v Česku (respektive v Praze) loni činila 77 a 139 tisíc eur. Například v Řecku to bylo 170 a 198 a v Portugalsku 100 a 185 tisíc eur.

Naopak standardní je počet rezidenčních obchodů - v tuzemsku jich loni proběhlo 135 tisíc, v Rakousku 91 tisíc, v Řecku 165 tisíc. Totéž platí i pro vlastnické bydlení: podle průzkumu je jeho podíl na celku v Česku 64 procent, takřka tentýž jako v Rakousku, ale méně než v třeba Irsku, a naopak více než v Německu.

„Pro všechny země používáme stejnou metodologii. Statistická báze v Česku ovšem není příliš silná, některé údaje se nesledují. V zásadě jsme vycházeli ze zpráv statistického úřadu, bank a realitních společností,“ komentoval tvorbu průzkumu evropských rezidenčních trhů Petr Najmon z ERA. Tato společnost vstoupila do Česka letos na jaře - jde o jednu z největších realitních franšízingových společností na světě, která má v sedmnácti evropských zemích přes 1350 poboček.

„Na žebříček je nutné dívat se očima podnikatele, nikoli prodejců či kupců, protože třeba vyšší provize jsou hodnoceny pozitivně,“ podotýká Najmon k hodnocení realitního podnikatelského klimatu. Jako ideální země pro podnikání vyšlo z průzkumu Španělsko. Za ním následovaly Irsko, Finsko a na čtvrtém místě Česko.

Pořadí vychází z pěti parametrů: výše provize, podílu realitních kanceláří na obchodech, pohybu cen, počtu a rychlosti transakcí a významu vlastnického bydlení. Na pozitivním hodnocení Česka má zásluhu především nárůst cen - loni stouply o 18,4 procenta, zatímco například v Rakousku stagnovaly a ve Švédsku dokonce klesaly.

Český rezidenční trh je také dynamický: nabídka je vyřízena za 50 až 100 dní, vNěmecku či Švýcarsku je zapotřebí dvojnásobná doba. Pozitivně lze hodnotit i míru využívání služeb realitních kanceláří. U nás se jejich prostřednictvím realizovala celá polovina obchodů. V Británii či Irsku je to 90 procent, v sousedním Německu 58 procent. Je pravděpodobné, že postupem doby se i v Česku začnou lidé spíše než na svépomoc spoléhat na odborný servis.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít