Blíží se záchrana?

27. ledna 2009, 12:39 - Evžen Korec
27. ledna 2009, 12:39

Svaz podnikatelů ve stavebnictví vypracoval návrh, který má v době krize oživit trh s byty

V současnosti vlády téměř všech zemí světa řeší otázku, jak v době světové finanční krize a nastupující recese hospodářského systému ovlivnit ekonomiku. Do bank ve Spojených státech amerických i v Evropě „nateklo“ několik set miliard dolarů a eur za účelem jejich záchrany a znovunastolení finanční stability. Jde však pouze o částečné a nekoncepční řešení, které samo o sobě nemůže zabránit světové recesi, eventuálně hospodářské krizi. Bylo by naivní domnívat se, že se recese může České republice vyhnout. Nevyhne. Proto je třeba včas učinit správné a systémové kroky.

Marné čekání

Stavebnictví je jedním z největších tahounů české ekonomiky. Je přímo spojené s výrobou stavebních materiálů a poskytuje významný počet pracovních míst. Velký podíl ve stavebnictví zaujímá bytová výstavba. Ta je však v současné době vystavena výraznému propadu poptávky (o více než 50 procent). Co je příčinou tohoto náhlého poklesu? Důvodem určitě není skutečný nezájem o nové bydlení. Spíše jím je psychologický dopad hospodářské krize a mediálně vytvořené očekávání, jež se týká zlevňování nových bytů. Významnější zlevňování však za současné situace určitě nenastane. Developerské společnosti budou schopné snižovat ceny, až zlevní i stavební práce. Stavební firmy však zlevní pouze za cenu zásadního snížení režie, což se bohužel neobejde bez masivního propouštění zaměstnanců. Jedním z logických důsledků rostoucí nezaměstnanosti je však také pokles kupní síly obyvatel – tedy opět ochlazení poptávky po novém bydlení.

Probuzení poptávky

Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS) České republiky vypracoval návrh, kterým chce oživit trh s byty, aniž by použil přímé vládní dotace ze státního rozpočtu. Návrh vychází z předpokladu, že pokles sazby daně z přidané hodnoty (DPH) u nových bytů ze současných devíti na nula až pět procent na dobu dvou až tří let umožní developerům snížit ceny bytů. Tím se má zásadně zvýšit poptávka a přispět k udržení objemu zakázek pro stavební firmy a výrobce stavebních hmot.

Modelový případ

Na českém trhu s byty má rozhodující podíl bytová výstavba v Praze. Společnost Ekospol proto vypracovala podrobnou analýzu pražského trhu s byty. A zahrnula do ní všechny developerské projekty v Praze, u nichž ještě nebyl zahájen prodej, nebo bylo prodáno méně než 30 procent bytů. Výstavba většiny těchto projektů dosud nezačala. Z výsledků průzkumu vyplývá, že v současnosti se v Praze připravuje výstavba zhruba patnácti tisíc bytových jednotek v prodejní ceně přibližně 46 miliard korun bez DPH. Bude-li však pokračovat současný trend poptávky, pak mnoho developerů zatížených úvěry skončí a většina projektů zůstane pouze na papíře. Lze dokonce očekávat, že nebudou uskutečněny až dvě třetiny všech připravovaných projektů, v lepším případě „pouze“ polovina. Pokud se v Praze v příštích letech postaví – a především prodá – jen polovina plánovaných bytů, pak stát za současné devítiprocentní sazby DPH vybere zhruba dvě miliardy korun. Bude-li sazba DPH snížena na pět procent, lze předpokládat stimulaci poptávky. V jejím důsledku budou uskutečněny všechny připravované projekty nebo většina z nich. V takovém případě stát vybere DPH v hodnotě 2,3 miliardy korun. Tato částka vybraná státem za daň z přidané hodnoty bude vyšší, než když se uskuteční pouze polovina připravovaných projektů při devítiprocentní sazbě DPH. Návrh Svazu podnikatelů ve stavebnictví však jde ještě dál. SPS kvůli razantnějšímu oživení poptávky po novém bydlení navrhuje snížit daň z přidané hodnoty až na nula procent. Stát by sice přišel o několik miliard z výběru DPH, ale předešel by hromadnému propouštění ve stavebnictví a na ně navazujících oborech. Tím by ušetřil nezanedbatelné finanční prostředky, které by musel vyplatit na sociálních dávkách.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít