Bleděmodrý Topol - Euro.cz

Přihlášení

Bleděmodrý Topol

, Jan Štětka,
Bleděmodrý Topol
Zdroj: Euro.cz

Pod patronací Václava Klause se zrodila dohoda ODS a ČSSD

Když se na celou dohodu podíváme prizmatem složení možné budoucí vlády, nejvíce zaujme skutečnost, že ODS všechny resorty, jimiž protékají stamiliardové dotace z Evropské unie, což jsou místní rozvoj, zemědělství a ministerstvo průmyslu a obchodu, přepustila nestraníkům Jiřího Paroubka. Že by tato významná oběť byla tou cenou za vládu a za post premiéra??? Pakliže se to ukáže jako chyba, tak stejnou udělal v roce 2002 Vladimír Špidla…

Prohlédněte si oba obrázky a najděte pět rozdílů! Stěží najdete pět shod. Ze dva měsíce hrané povolební patové partičky pokeru mezi bývalou trojkoalicí ODS/KDU-ČSL/Strana zelených a levicovým blokem ČSSD/KSČM nezůstal kámen na kameni. Hra končí podáním ruky dvou nejsilnějších soupeřů, vyšachováním malých hráčů a fanfárami pro rozhodčího. Kompromis ODS a ČSSD z minulého týdne umožní už v pondělí 14. srpna odblokovat Poslaneckou sněmovnu a vzápětí na to má spatřit světlo světa menšinová vláda Mirka Topolánka. Již dříve plánovanou šestici lidoveckých a zelených ministrů a možná i post ministra průmyslu a obchodu nahradí takzvaní nestraníci přijatelní všem. V zásadě ale půjde o lidi Jiřího Paroubka. Malým stranám kromě očí pro pláč zůstává naděje, že dohoda ODS a ČSSD pouze odsouvá řešení povolebního patu do budoucna a že jejich podpora se bude Topolánkovi, nebo spíše Paroubkovi ještě hodit. Jenže pouto dvou nejsilnějších stran a Hradu bude odolné, i když z velké části pro veřejnost neviditelné.
Když se na dohodu podíváme prizmatem složení možné budoucí vlády, nejvíce zaujme skutečnost, že ODS téměř všechny resorty, jimiž protékají stamiliardové dotace z Evropské unie, což jsou místní rozvoj, zemědělství a ministerstvo průmyslu a obchodu, přepouští nestraníkům Jiřího Paroubka. Že by tato významná oběť byla tou cenou za vládu a za post premiéra??? Pakliže se to ukáže jako chyba, tak stejnou udělal v roce 2002 Vladimír Špidla…

Na dlouhé časy.

Pakt mezi ODS a ČSSD totiž dle informací týdeníku EURO bude tvořit kromě oficiální části (smlouvy o vládě, kterou podepíší vedení obou stran) i neoficiální dohoda mezi Mirkem Topolánkem a Jiřím Paroubkem. Oba však zřejmě budou mít separátní dohody i s prezidentem Václavem Klausem.
Vezměme to ale po pořádku. Ohledně programu má být nová vláda proevropská, prokonvergenční (dohoda na termínu přijetí eura), protikorupční a proreformní. Tyto pojmy jsou však – snad kromě konvergenčního programu – gumové a každý si je bude moci vykládat dle situace. Jiří Paroubek údajně prosazoval, že rozsah reforem má být vzhledem k velmi dobře fungující ekonomice minimální, mají se týkat jen penzijního systému, částečně zdravotnictví a úpravy některých daní.
Podstatné je, že Topolánkův kabinet bude mít od ČSSD garantovanou nesestřelitelnost. Je otázka, na jak dlouho. Šéf ODS žádá více let, čtyři nebo tři roky klidu na práci a zdůvodňuje to českým předsednictvím v Evropské unii plánovaným na rok 2009. Paroubek mu nabízí jen roky dva. Důvod: Obává se nejednoty uvnitř ODS a také bere v úvahu zatím nepředvídatelný vývoj v krátkodobém horizontu ve dvou menších stranách, u lidovců a zelených.
Předčasné volby tedy nehrozí. ODS je nedokáže vyvolat, nemá sílu ani argumenty dostat lidi do ulic a schází jí podpora rozhodujících finančních kruhů v zemi. Mirkovi Topolánkovi však zřejmě zůstane teoretická možnost svou vládu kdykoliv položit. Například spojením některého ze zákonů s otázkou důvěry ve sněmovně.

Prezidentské křeslo za eurokomisaře.

Součástí komplexní domluvy je logicky i otázka volby prezidenta v lednu 2008. Informace týdeníku EURO říkají, že ČSSD je ochotna zvolit znovu prezidentem Václava Klause, když ODS podpoří myšlenku, aby českým eurokomisařem zůstal i po vypršení sedmiletého mandátu Vladimíra Špidly kandidát sociální demokracie. (Avšak tato dohoda předpokládá, že v čele ODS bude v této době stát osoba podporující Klause v čele státu.)
Obě nejsilnější strany mají ještě před hlasováním o důvěře menšinovému kabinetu připravit rozpočet na rok 2007, aby tato otázka už za několik týdnů znovu nečeřila politickou hladinu a nemuselo se o důvěře vládě hlasovat ještě jednou. S tím zřejmě souvisí i páteční údajný pokyn ministra financí Bohuslava Sobotky svým úředníkům, aby do pondělí 14. srpna připravili návrh rozpočtu. Schodek má být ve výši 3,8 procenta hrubého domácího produktu.
Otázkou ale je, zda Jiří Paroubek po podzimních komunálních volbách přece jen nepřijde s návrhem na velkou koalici. Týdeník EURO má informace, že za jistých okolností může být i tato varianta ve hře.

Změní se volební systém.

ODS se s ČSSD údajně dohodla i na budoucí úpravě volebního systému. Paroubek sice odmítl zavedení většinového modelu, souhlasil však se zvýšením počtu volebních obvodů, což by mělo zvýhodnit větší strany. Za samozřejmé je považováno i zavedení lichého počtu poslanců. K prosazení těchto změn však bude minimálně do podzimních senátních voleb zapotřebí podpory lidovců, protože ČSSD s ODS nemají v horní komoře Parlamentu ústavní většinu.
Svědci uvádějí, že až na některé body (třeba možnost umístění raketových základen USA na českém území) probíhalo jednání mezi ČSSD a ODS nečekaně hladce. Překvapivě si rozuměli oba předsedové, údajně se konala i separátní jednání Jiřího Paroubka s jednotlivými členy vedení ODS (prý s výjimkou místopředsedkyně Miroslavy Němcové). Programové otázky spolu už od června řešili Petr Nečas a Paroubkův vicepremiér pro ekonomiku Jiří Havel.

Malé strany na ocet.

ODS se sice opticky snaží, aby do podpory své menšinové vlády vtáhla i své bývalé partnery z rozpadlé trojkoalice (de jure tato formace dosud existuje, vystoupili z ní jen zelení), protože nechce být rukojmím sociálních demokratů. Navíc s lidovci a zelenými v zádech by Topolánkova vláda byla po obdržení důvěry nesestřelitelná. Jenže lidovci i Strana zelených jsou ke spolupráci ODS a ČSSD čím dál skeptičtější. „Jsme připraveni jednat o podpoře či toleranci menšinové vlády ODS. Nicméně musí být jasné, že menšinová vláda s účastí nestranických odborníků není nic jiného než velká koalice, v níž roli ministrů za sociální demokracii suplují ti takzvaní nestraničtí odborníci. Něco takového by se nám těžko podporovalo,“ komentoval rodící se dohodu dvou nejsilnějších stran předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.
Čím dál více opozičně se chovají i zelení. Vyšachování malých partají může mít ovšem své důsledky: není vyloučeno, že se Kalousek nebo Bursík budou časem snažit hledat cestičky k Paroubkovi, který by třeba s pomocí zelených dal dohromady svůj menšinový kabinet, bude-li to zapotřebí. Koneckonců levicová orientace zelených, jejichž voliči jsou většinou mladí lidé a intelektuálové, je v Evropě obvyklá.
Zdroje týdeníku EURO tvrdí, že kdyby ODS v minulém týdnu neuzavřela dohodu se sociálními demokraty, hrozilo, že se bezprizorní lidovci a zelení přidají k Jiřímu Paroubkovi už teď. Údajně měly obě strany, ostatně jako každá politická síla, zájem především o mocné posty a účast ve vládě. V každém případě se dá čekat, že nyní budou v obou malých stranách sílit levicová křídla.

Komunisté na koni.

V jiné situaci jsou komunisté. Z dohody mezi ČSSD a ODS mají radost, přestože dosud sázeli hlavně na variantu tiché podpory jednobarevné menšinové vlády ČSSD. „Platí, že vládní spolupráce ČSSD a ODS je pro nás výhodná, protože se můžeme spolu se zelenými stát silnou opozicí,“ řekl týdeníku EURO místopředseda KSČM Karel Klimša. Zeleným nabízejí komunisté dokonce pomoc při získávání pozic místopředsedů sněmovních výborů. Předseda strany Vojtěch Filip již vzkázal ČSSD, že po její dohodě s ODS nebude KSČM sociálním demokratům krýt záda, jako to udělala loni při pádu Grossovy vlády. Svým způsobem se komunistům ulevilo, že skončilo i období lákavých úvah o stosedmičkovém bloku s ODS. Klimša naznačil, že komunisté by se pustili i do předčasných voleb. „Určitě je nechceme, ale nebojíme se jich. Nespokojenost ve společnosti totiž roste,“ řekl týdeníku EURO.
I tak se ČSSD snaží komunisty udržet na své straně. Mimo jiné tím, že chce KSČM pomoci získat funkce ve sněmovně a dokonce i nižší posty na ministerstvech.

Odborník socánek.

Mirek Topolánek se při sestavování své menšinové vlády opírá o trojkoaliční projekt. Nominace za ODS zůstávají a ministerská křesla vyhrazená původně lidovcům a zeleným obsadí takzvaní nestraníci. Šéf ODS sice trval na třech ženách, mezi kandidáty jsou však jen muži, kteří jsou navíc blízcí sociální demokracii. Zrušeno má být ministerstvo informatiky, zatímco zvažované sloučení agendy místního rozvoje a zemědělství, ušité v červnu na míru Miroslavu Kalouskovi, se konat nebude.
Týdeník EURO má informace, že post ministra financí by místo nespokojeného Vlastimila Tlustého mohl převzít Martin Říman, který možná přijde o post ministra průmyslu a obchodu.
Resort místního rozvoje by mohl řídit dosavadní šéf vládní agentury CzechTourism Rostislav Vondruška, který má k Jiřímu Paroubkovi velmi blízko. Není ale vyloučeno, že resort místního rozvoje by v budoucnu – zejména kvůli protékajícím miliardovým dotacím z Evropské unie – mohl být v gesci ministra pro evropské záležitosti, jímž má být Petr Gandalovič z ODS. Ministr pro evropské záležitosti bez reálného vlivu na fondy EU by byl totiž pouhým papírovým tygrem. Otevřená je zatím i možnost, že by ministrem pro místní rozvoj byl kandidát za ODS, a nestraník by usedl do křesla ministra průmyslu a obchodu.
Zemědělství by se měl ujmout František Mach, někdejší šéf sekretariátu ministra Jana Fencla, který se vrací z Bratislavy z postu českého obchodního rady. Dosavadní ministr Jan Mládek do této pozici údajně doporučoval rektora Vysoké školy zemědělské v Praze Jana Hrona.
Resort životního prostředí by mohl převzít Tomáš Hájek, člen ČSSD a dosavadní ředitel Národního památkového úřadu, jmenovaný po dramatickém výběrovém řízení Vítězslavem Jandákem. Hájek býval poradcem sociálnědemokratického ministra životního prostředí Miloše Kužvarta a řídil ministerský odbor krajiny a památkové péče za Libora Ambrozka.

Kádrové rezervy.

Vládním šéflegislativcem by měl zůstat Pavel Zářecký. Jasno zatím není, kdo usedne do křesla ministra průmyslu a obchodu: sociální demokrat Jan Mládek údajně navrhoval současného náměstka Martina Tlapu, ve hře je i šéf Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt. Zdroje týdeníku EURO však dávají největší šance známému byznysmenovi, současnému viceprezidentovi Svazu průmyslu a dopravy Stanislavu Kázeckému. Ten na rozdíl od Milana Urbana nejenže mluví skvěle anglicky, ale hlavně má dlouholeté manažerské zkušenosti, zejména ve firmě ZVVZ Milevsko, a byl i členem dozorčí rady firmy ČEZ.
Nabídku řídit resort obrany obdržel bývalý náměstek exministra obrany Jaroslava Tvrdíka a současný český velvyslanec při NATO Štefan Fülle. Na dotaz týdeníku EURO, zda o ministerském angažmá uvažuje, sice odpověděl, že otázku nechce komentovat, ale ministrem nakonec nebude. Tím se otevřela šance před současným velvyslancem České republiky v Indii Jaromírem Novotným, který byl před volbami členem vlády chystané v případě vítězství sociální demokracie.
Zdá se, že ČSSD při obsazování vlády ustoupila od výhrad vůči nástupu Ivana Langera na ministerstvo vnitra. Na základě dohody ODS a ČSSD obsadí sociální demokraté vedení nejdůležitějších výborů ve sněmovně. Do čela rozpočtového výboru má být instalován Bohuslav Sobotka, sociální a zdravotní výbor povede Zdeněk Škromach, kulturní a školský Vítězslav Jandák.

Kdo půjde do vlády?

 • Premiér Mirek Topolánek (ODS)
 • Finance Martin Říman (ODS)
 • Vnitro Ivan Langer (ODS)
 • Vztahy s EU Petr Gandalovič (ODS)
 • Práce a sociální věci Petr Nečas (ODS)
 • Zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS)
 • Spravedlnost Jiří Pospíšil (ODS)
 • Doprava Aleš Řebíček (ODS)
 • Zahraničí Alexandr Vondra
 • Životní prostředí Tomáš Hájek (dosud ČSSD)
 • Vicepremiér pro ekonomiku ???
 • Zemědělství František Mach/Jan Hron
 • Místní rozvoj Rostislav Vondruška
 • Kultura ???
 • Školství Ivan Wilhelm *
 • Obrana Jaromír Novotný *
 • Průmysl a obchod Stanislav Kázecký/Josef Fiřt/Martin Tlapa
 • Legislativa Pavel Zářecký

Poznámky: * stav k večeru 11. srpna 2006, u osob bez uvedení stranické příslušnosti jde o nestraníky
Pramen: zdroje týdeníku EURO

Diskuze