Blbec, který jim ukázal

12. března 2007, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL
12. března 2007, 00:00

VÁCLAV MUCHNA, ŘEDITEL SPOLEČNOSTI Y SOFT Jeho zálibě v počítačích se učitelé na střední škole vysmívali. Říkali mu, že je blbec, pokud si myslí, že ho ťukání do klávesnice uživí. Pozdější vysokoškolské studium informatiky nedokončil. Dnes však Václav Muchna řídí softwarovou firmu se stamilionovým obratem a pyšní se titulem Začínající podnikatel roku 2006.

VÁCLAV MUCHNA, ŘEDITEL SPOLEČNOSTI Y SOFT Jeho zálibě v počítačích se učitelé na střední škole vysmívali. Říkali mu, že je blbec, pokud si myslí, že ho ťukání do klávesnice uživí. Pozdější vysokoškolské studium informatiky nedokončil. Dnes však Václav Muchna řídí softwarovou firmu se stamilionovým obratem a pyšní se titulem Začínající podnikatel roku 2006.

Titul Začínající podnikatel roku si před pár týdny z pražského Žofína odnesl šestadvacetiletý Václav Muchna, majitel softwarové firmy Y Soft. „Začal jsem podnikat hned v osmnácti letech, protože jsem si v té době myslel, že jsem nejchytřejší na světě a nedovedl jsem si představit mít za šéfa nějakého pětatřicetiletého staříka,“ řekl při přebírání ceny.

ZAČALO TO NA ZASTÁVCE

Již od šesté třídy si byl prý jistý svojí programátorskou profesí. Jeho zálibě v počítačích se však učitelé vysmívali. Na střední škole mu dokonce říkali, že je blbec, pokud si myslí, že ho to uživí.

Jeho první vydělané peníze mu přihrála náhoda. „Na zastávce tramvaje jsem vysvětloval kamarádovi, jak si v počítačové hře Prince of Persia nastavit neomezené životy. Náš rozhovor poslouchala nějaká paní a dala mi kontakt na svého přítele, který měl firmu na programování,“ vypráví více než deset let starý příběh šéf brněnské firmy Y Soft. Onen Muchnou zmíněný pán, Pavel Cink, se pak o několik let později stal výrobním ředitelem a spolumajitelem jeho firmy.

Ovšem jak už to ale bývá, začátky podnikání nebyly tak jednoduché. Prvních několik projektů Muchnovi nevyšlo. „Dělali jsme například webhostingový projekt Město.sk, který nám den před podpisem smlouvy o prodeji náš slovenský partner ukradl doslova pod rukama,“ vzpomíná Muchna.

Y Soft založil v roce 2000 spolu se svým kolegou Richardem Duřpektem. Ten však svůj podíl později odprodal. Hlavním produktem firmy je software pro správu tisku a kopírování. Systém nazvaný SafeQ dokáže přesně spočítat množství vytisknutých a zkopírovaných listů. Zároveň pozná, který zaměstnanec nebo oddělení je vytisklo.

KRÁDEŽ, NEBO VLASTNÍ NÁPAD?

Nápad na vytvoření softwaru vzešel ze spolupráce Y Softu s firmou Janus, která se věnuje distribuci tiskáren, kopírek a multifunkčních zařízení značky Kyocera. „Přišli za námi, že by potřebovali pro Bohunickou nemocnici něco, co by umožnilo uvolnit tisk, až když přijdete k tiskárně a vložíte kartu do čtečky. Zalíbilo se nám to, ale koncepci systému jsme velmi výrazně změnili,“ vypráví Muchna.

Y Soft poté nabídl firmě Janus, aby distribuovala již hotový produkt, tehdy nazvaný SmartQ. „Společnost Janus si však již zaregistrovala název SmartQ jako svou ochrannou známku a obvinila nás, že jsme jim nápad ukradli,“ dodává. Y Soft tedy svůj program přejmenoval na SafeQ.

LENOST ROZHODLA

Muchna si sice zprvu myslel, že je vůbec první, kdo s podobným řešením přišel. Jenže v té době se obdobné produkty ve Spojených státech ale i v Evropě již běžně používaly.

A co tedy rozhodlo o tom, že SafeQ získal neotřesitelnou pozici na českém trhu se zhruba 95procentním podílem a nyní začíná vytlačovat konkurenci i na dalších trzích? „Jsou to někdy i maličkosti. U SafeQ stačí k identifikaci na tiskárně projet čtečku kartou, zatímco u výrobku americké společnosti Equitrac musíte zadat PIN. A zákazníci tak volí pohodlnější variantu. Dále je malá brněnská firma schopna flexibilněji reagovat na požadavky zákazníků a uzpůsobit tiskový systém jejich potřebám, což její konkurence nenabízí,“ vysvětluje softwarový analytik Antonín Masojídek ze společnosti Xerox Česká republika, která distribuuje oba zmíněné systémy.

VYTRŽENÝ TRN Z PATY DISTRIBUCE

„Z počátku jsme sice nabízeli méně kvalitní produkt než konkurence, ale dokázali jsme se prosadit díky ceně a naší flexibilitě. Dnes už je seznam funkcí, které máme my u svého produktu a konkurence je nemá, celkem dlouhý,“ přidává svůj pohled Muchna.

Ovšem sebedokonalejší výrobek se neprosadí, pokud nefunguje distribuce. „Spolupráce se světovými giganty umožnila naší firmě raketový růst. Ale představte si garážovou firmu o čtyřech lidech, která přijde například za Konicou Minoltou a řekne, hele, kluci a holky, pojďme spolu dělat byznys. To byla trochu utopie,“ konstatuje Muchna.

Společnosti Y Soft se to podařilo díky tomu, že jeden z jejích prvních velkých zákazníků - elektrárna společnosti ČEZ -chtěl, aby software SafeQ byl součástí dodávky asi 25 multifunkčních tiskáren. „Tím jsme donutili velké firmy, aby s námi začaly spolupracovat. Ony zjistily, že naše řešení funguje a zvaly nás i do dalších projektů,“ dodává.

ZAČÍNAL NA KOLEJI

Se sháněním peněz na rozjetí podnikání neměl žádné výrazné problémy. „V roce 1998, kdy jsem začal podnikat ještě pod svým vlastním jménem, jsem si žádné peníze půjčovat nemusel. Bydlel jsem na koleji a na živnostenský list dělal práci programátora. Když jsme v roce 2000 zakládali Y Soft, už jsem nějaké peníze měl. Půjčovali jsme si jen v době, kdy jsme se finančně vyčerpali vývojem a potřebovali jsme peníze na výrobu a také na účast na brněnském veletrhu Invex. A poté, když jsme vyvíjeli novou verzi tiskového terminálu,“ shrnuje Václav Muchna.

Na vývoj nové verze terminálu jim přitom půjčilo Jihomoravské inovační centrum, v jehož rámci dva roky za zvýhodněných podmínek podnikali. Rychlý růst firmy je podle jeho slov velmi obtížné uřídit. „Máme spoustu nových nápadů. Chceme ale jít postupně. Teď jsme například museli s těžkým srdcem zastavit vývoj, abychom vůbec dokázali uspokojit rychle rostoucí poptávku. Nejtěžší je při rozvoji firmy zvládnout vnitřní komunikaci,“ upozorňuje Muchna.

NECHCI BÝT JAKO GATES Při řízení firmy čerpá 26letý rodák z Prahy z knih o managementu od bývalého šéfa amerického gigantu General Electric Jacka Welche. Jeho myšlenky mu například pomohly vyřešit problém se zaměstnancem, který měl špičkové výsledky, ale šel podle Muchny proti firemním hodnotám. „Vždy jsme postupovali tak, že jsme se učili z vlastních chyb. Až jsem jednoho dne zjistil, že když si ty knihy přečtu, tak to bude bolet méně. Toho zaměstnance jsem nakonec vyhodil. Bylo to těžké rozhodnutí, ale ukázalo se být správné,“ říká Muchna. Naopak příliš mu nesedí přístup otce Microsoftu Billa Gatese. „Ten se stal úspěšný především díky skvělému marketingu, ale já bych to chtěl dokázat díky produktu a technologiím,“ uvádí šéf Y Softu. Přesto získal Muchna díky svému úspěchu na poli informačních technologií přezdívku brněnský Bill Gates. KOUKEJTE TEN NOTEBOOK DOVALIT A jaký je Václav Muchna člověk, co ho baví a jaké jsou jeho nectnosti? „Líbí se mi jeho smysl pro spravedlnost, na druhou stranu je někdy až moc vznětlivý. Dokáže také nebrat všechny věci tak vážně. Znám ho jako člověka, který umí natočit dobře pivo, opéct selátko i bavit lidi. Rád také vaří,“ říká o něm jeho kamarád a marketingový manažer společnosti Y Soft František Vybíral. Muchna je také vášnivým lyžařem, poslouchá Metallicu i Mozarta a libuje si v kontrastech. „Nosím i ta nejlevnější trička. Pokud jde ovšem o oblek, tak si beru na sebe jenom ty nejlepší značky,“ nastiňuje Muchna. Nezastírá, že si vybudoval určitou životní úroveň a že se nestydí si jí náležitě užívat. Přiznává i jistou dávku egoismu, která je však podle něj k úspěchu v podnikání velmi potřebná. Často rovněž někde zapomíná věci a pořídil si kvůli tomu dokonce asistentku. „Zapomněl jsem jednou například notebook v letadle. Přišel jsem o něj. Šel jsem tehdy na ztráty a nálezy a nezafungovalo to. Teď už bych zavolal přímo na management letecké společnosti a řekl jim, že ten počítač mají dovalit. Dneska už jsme totiž významný zákazník aerolinek,“ vypráví s úsměvem Muchna. NA ŘADĚ JSOU MENŠÍ FIRMY

Do budoucna se hodlá firma Y Soft více zaměřit také na menší firmy. Dnes jsou jejími konečnými zákazníky totiž zejména velké společnosti typu Česká spořitelna, Siemens, ČEZ či Ahold. Brněnská společnost chce postupně pronikat na další a další zahraniční trhy a připravuje i nové produkty, které však zatím tají. Stejně tak Václav Muchna tají i hlavní motiv, proč chce vydělat spoustu peněz. „Vím přesně, kolik peněz potřebuji vydělat a na co je přesně použiji. Nechci o tom však zatím mluvit,“ uzavírá poněkud tajemně.

|V ČESKU MÁ MONOPOL **Y Soft zaujímá na českém trhu nadstavbových tiskových řešení dominantní pozici. Podle odhadů má zhruba 95 procent trhu. Cena řešení SafeQ začíná na třiceti tisících korunách a dosud největší zakázka byla za šedesát milionů. V rámci celého evropského trhu je jedničkou americký produkt P-Counter a celosvětově vede kanadská firma Equitrack. Společnost Y Soft letos očekává obrat 120 až 140 milionů korun. |

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít