Bizarní spory i personální změny. Švýcarskými bankami otřásají skandály - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Bizarní spory i personální změny. Švýcarskými bankami otřásají skandály

,
Bizarní spory i personální změny. Švýcarskými bankami otřásají skandály
Zdroj: čtk

Když předminulý týden švýcarský finanční regulátor FINMA oznámil, že „nejmenovaný generální ředitel švýcarské banky dostal pokutu za vážný případ insider tradingu“, byla to jen další kapka do již tak hustého deště zlých zpráv.

Kritici tamních bankovních poměrů neopomněli připomenout, že právě benevolentní přístup regulátora, jenž sice provinilce trestá, ale až na výjimky jejich totožnost nezveřejňuje, přispívá kultuře neprůhlednosti, jíž švýcarské bankovnictví tradičně oplývá.

Úřad FINMA uvedl, že manažer používal k nezákonnému obchodování s akciemi konto, jež patřilo jeho manželce. Vzhledem k tomu, že v zemi působí na 250 bank, není známo, o kterou z nich se jedná. Suma, již musel dotyčný vrátit, 732 tisíc švýcarských franků, však naznačuje, že nešlo o jednoho z velkých globálních hráčů.

Zkušený boss končí

Ti mají svých problémů dost. UBS, největší poskytovatel služeb wealth managementu na světě, pomalu vstupuje do období nenáviděné nejistoty, když se připravuje na odchod úspěšného generálního ředitele Sergia Ermottiho. Na jeho místo - Ermotti povede zajišťovnu Swiss Re - usedne Holanďan Ralph Hamers z ING. Cena akcií UBS zareagovala na zprávu o připravovaném říjnovém odchodu Ermottiho mírným poklesem.

Jedním z důvodů bylo, že Hamers nemá zkušenosti ani s investičním bankovnictvím (kde UBS ubírá plyn), ani s disciplínou wealth managementu, která se soustředí na poskytování komplexního servisu superbohatým podnikatelům a jež naopak je Ermottiho doménou.

\"\"

Jestliže v případě UBS pociťují investoři nervozitu ohledně budoucnosti, v souvislosti s Credit Suisse si přejí především co nejrychleji zapomenout na nedávnou minulost. V roce…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?