Bitva o globální oteplování

05. ledna 2010, 19:03 - Luděk Bednář
05. ledna 2010, 19:03

Mnoho lidí může Václava Klause podceňovat, Al Gore však mezi ně určitě nepatří

Význam Al Gora ve sporu o klimatické změny je přeceňován a Václava Klause podceňován. První je bývalým americkým viceprezidentem za vlády Billa Clintona (1993–2000), neúspěšným kandidátem Demokratické strany na funkci prezidenta (2000) a dnes nejpopulárnější osobou mezi bojovníky proti globálnímu oteplování. Druhý pak českým prezidentem, možná nejvíce odsuzovaným a zatracovaným evropským politikem od generála Franka, španělského vůdce z poloviny 20. století, a také jedním z hlavních světových kritiků klimatických změn. Těmto dvěma protivníkům ve sporu o klimatické změny se věnoval Myron Ebell v pravidelné rubrice přeceňovaných a podceňovaných lidí britského měsíčníku Standpoint.

Žádný konec světa

Význam Ala Gora v politickém hnutí, jež bojuje proti globálnímu oteplování, neustále roste. A je v podstatě důsledkem jeho dřívějšího rozhodnutí, že nestačí být vrcholným politikem. Proto se rozhodl stát mesiášem, který spasí svět před hrozící klimatickou apokalypsou. Gorovo strašení apokalypsou se poprvé objevilo v jeho knize Země na misce vah (1992). A odhaluje v ní způsob, jak naplnit své spasitelské poslání: „Musíme ze záchrany životního prostředí učinit centrální plán pro civilizaci.“ Na souvislost mezi „centrálním plánem“ a totalitarismem jako by však zapomněl.
Navzdory této vizi byl Gore až do Kjótské dohody v prosinci 1997 umírněným demokratem. A ta mu poskytla příležitost k proměně společnosti. Porážka v prezidentských volbách v roce 2000 mu pak umožnila sledovat toto poslání díky svému mezinárodnímu renomé. Navštívil soukromým tryskovým letadlem tisíce mítinků, na nichž promluvil, organizoval nátlakové skupiny a propagandistické kampaně, shromáždil desítky milionů dolarů, lobboval u politiků na celém světě. Nezanedbatelná pro něj byla i možnost stát se miliardářem díky zeleným investicím.
V mottu Gorovy poslední knihy Naše volba (2009) se sice objevuje nabídka „buď život, nebo smrt“, ale opouští v ní představu proměny společnosti. Namísto toho tvrdí, že bude během deseti let možné nahradit „drahou špinavou energii čistou a zadarmo“. Technologie jsou již dostupné a náklady zanedbatelné. Vzniknou miliony zelených pracovních míst. Jediné, čeho se nedostává, je politická vůle. Ve všem se však Gore mýlí – i pokud jde o politickou vůli. Jediné, co totiž udržuje panikaření ohledně globálního oteplování při životě, je právě ona. Navíc se Gore v důsledku klesajícího zájmu veřejnosti o globální oteplování bude muset smířit s další špatnou zprávou – globální oteplování neznamená konec světa.

Nakonec vítězství

Václav Klaus je jedním ze tří významných politiků na světě, kteří veřejně a trvale vystupují proti bojovníkům s globálním oteplováním – kromě něho to je americký senátor za stát Oklahoma James Inhofe a v Británii lord Nigel Lawson. V současnosti Klaus svoji bitvu proti bojovníkům s globálním oteplováním a energetické politice požadující snížit v příštích 40 letech emise skleníkových plynů prohrává. Je však téměř jisté, že nakonec v diskusi o klimatických změnách zvítězí, protože realita je na jeho straně. Zájem o módní trend globálního oteplování sice začíná pozvolna klesat, ale dokud se zcela nevytratí, zůstane Klas osamocený a izolovaný.
Není žádná náhoda, že Klaus je jedinou hlavou státu, která toho ví o klimatické vědě a o obchodování s emisními povolenkami a o dalších energetických politických návrzích hodně. A je také jediným státníkem, který globální oteplování kritizuje. Správně ve své knize Modrá, nikoli zelená planeta tvrdí, že politika navrhovaná k vyrovnání se s globálním oteplováním přinese více škody než všechny negativní dopady růstu teploty na Zemi.

Odmítané diskuse

Václav Klaus a Al Gore jsou často zváni na stejné konference. Klaus se vždy snažil, aby s ním Gore diskutoval. Ten to však pokaždé odmítl. To překvapuje, protože posluchači, k nimž hovoří, jsou většinou Gorovi stoupenci. Důvod je zřejmý – Gore je fantasta a Klaus realista.
Mnoho lidí, kterým jdou postoje Václava Klause na nervy, ho může podceňovat, v případě Al Gora to však určitě neplatí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít