Bitcoin na tříletém maximu: hodnota přesáhla 1000 dolarů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Bitcoin na tříletém maximu: hodnota přesáhla 1000 dolarů

, čtk,
Bitcoin na tříletém maximu: hodnota přesáhla 1000 dolarů
Zdroj: Profimedia.cz

Hodnota kybernetické měny bitcoin se během dnešního obchodování poprvé za tři roky vyšplhala nad hranici 1000 dolarů (necelých 25 800 korun). Pokračuje tak v růstu poté, co v loňském roce posílila o 125 procent.

Dnes dopoledne hodnota bitcoinu stoupla o 2,5 procenta a dostala se na 1022 dolarů. To představuje nejvyšší úroveň od konce roku 2013, napsala agentura Reuters.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem, naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Celková hodnota bitcoinů v oběhu se nyní nachází na rekordním maximu nad 16 miliardami dolarů (413 miliard korun).


Technologie, které prověřil bitcoin, by mohly zachránit spoustu odvětví. Přečtěte si o jednom:

Kdo zachrání pornobyznys? Dva Slováci to zkusí s Blockchainem


Protože není pod kontrolou žádné centrální banky a dá se snadno přesouvat, je měna často využívána těmi, kteří se chtějí vyhnout kontrole svého kapitálu. „Bitcoin se zdá být životaschopnou, ačkoli vysoce rizikovou alternativou (oficiálních měn),“ uvedl Paul Gordon z vedení britské asociace pro digitální měnu.

Kurz bitcoinu zůstává ve srovnání s oficiálními měnami velmi vrtkavý, jeho nejvýraznější jednodenní výkyvy v loňském roce se pohybovaly kolem deseti procent. Vrtkavost bitcoinu se nicméně výrazně snížila oproti roku 2013, kdy jednodenní výkyvy dosahovaly až 40 procent.

V loňském roce kurz bitcoinu podpořila silnější poptávka v Číně, která byla důsledkem oslabování čínského jüanu. Ten v loňském roce ztratil sedm procent, což představovalo jeho nejhorší výkon za více než 20 let.

Vývoj ceny bitcoinu v poměru k dolaru na burze CoinDesk BPI:

Vývoje ceny bitcoinu v roce 2016 ma bitcoinové burze CoinDesk BPI.

Přečtěte si, která evropská země se chce zbavit hotovosti:

Sbohem, hotovosti! Švédsko zvažuje zavedení digitální měny

Švédská koruna