Bio-zámek na prodej

30. října 2006, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
30. října 2006, 00:00

IVANOVICE NA HANÉ Ivanovice na Hané leží přibližně šest kilometrů severovýchodně od Vyškova. Dominantou je zámek s mohutnou hranolovou věží. Zvenku vypadá relativně dobře, uvnitř je však velmi zdevastovaný.Dvoupatrová trojkřídlá budova zámku se nachází uprostřed městečka v těsném sousedství kostela sv.

IVANOVICE NA HANÉ

Ivanovice na Hané leží přibližně šest kilometrů severovýchodně od Vyškova. Dominantou je zámek s mohutnou hranolovou věží. Zvenku vypadá relativně dobře, uvnitř je však velmi zdevastovaný.

Dvoupatrová trojkřídlá budova zámku se nachází uprostřed městečka v těsném sousedství kostela sv. Ondřeje. Jejím největším skvostem jsou bohatě zdobené nádvorní arkády, právě na nich je ale nejlépe patrna dnešní sešlost objektu. Omítka je na většině míst opadaná, zdi praskají a cenná výzdoba se rychle hroutí.

Současný majitel, společnost BioStav, chce už delší dobu zámek prodat. Nabízí ho za sedm milionů korun prostřednictvím několika realitních kanceláří, zatím však neúspěšně. Majitel společnosti Profi-Reality Lubomír Řídký jen krčí rameny. „Případné kupce zřejmě odrazuje fakt, že by kromě kupní ceny museli investovat ještě nemalé peníze do oprav,“ domnívá se.

ŠÍLENÝ HRABĚ PŘEPYSKÝ

Ivanovice náležely původně k johanitskému hradu Orlovu. Po jeho zániku získal panství roku 1503 Jindřich Kropáč z Nevědomí, který v centru městečka vybudoval pozdněgotickou vodní tvrz. Dalšími majiteli se stali Bukůvkové z Bukůvky, kteří objekt přestavěli na pozdněrenesanční zámek s hranolovou věží a arkádami v čestném nádvoří.

Po několika dalších majetkových převodech získali zámek počátkem 18. století Přepyští z Rychmburka. Zejména Jan Václav Přepyský se přitom do historie zapsal jako velký podivín. Pověsti vypravují, že svou manželku Karlu z Moravce již druhý den po svatbě vyhnal z domu a uzavřel se na ivanovickém zámku, který již nikdy neopustil. Žil zde jen ve společnosti dvou psů a stýkal se pouze s osobním myslivcem. Roku 1765 byl pak nalezen ubitý k smrti, když ho údajně přepadli lupiči.

BEZRADNÁ BIOVETA

V polovině 19. století přešel zámek do majetku bavorské královské rodiny Wittelsbachů, kteří kolem něj vybudovali velký přírodní park. Již roku 1920 byl ale objekt od šlechty vykoupen a připadl výrobci očkovacích látek, ze kterého později vznikl národní podnik Bioveta.

Za socialismu byly v zámku kanceláře a byty, na údržbu se ale příliš nedbalo a budovy začaly chátrat. Situace se nezlepšila ani po roce 1989. Město Ivanovice sice chtělo objekt odkoupit a vybudovat z něj veterinární ústav nebo pobočku filmového archivu, z prodeje ale nakonec sešlo. Společnost Bioveta, která mezitím zámek převedla na dceřinou společnost BioStav, se pak ještě několikrát pokoušela zámek prodat, vážného zájemce ale zatím nenašla.

POPIS OBJEKTU

název zámek Ivanovice

místo Ivanovice na Hané

kraj Jihomoravský

adresa č. p. 212

typ zámek

stav zchátralý

využití částečné

kult. památka od roku 1958

vlastník BioStav, a. s.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Tento pátek bude svátek
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít