Bioproud na prodej. Nová legislativa umožní další boom obnovitelných zdrojů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Bioproud na prodej. Nová legislativa umožní další boom obnovitelných zdrojů

,
Bioproud na prodej. Nová legislativa umožní další boom obnovitelných zdrojů
Zdroj: Jan Rash/Euro

Přestože si na přesné znění nového energetického zákona počkáme ještě minimálně do jara příštího roku, už teď lze na základě věcného záměru vlády odhadnout, že to bude největší revoluce v energetice za dlouhé roky. Aktuálně platný energetický zákon je podle názoru vlády i řady odborníků nepřehledný, prošel celkem osmadvaceti novelami, a to hlavně kvůli evropské legislativě, která nastavuje hlavní trendy v energetice. A nastavuje je tak ambiciózně, že ani mnohokrát novelizovaný energetický zákon už teď Česku nestačí a je třeba vytvořit úplně novou normu.

Technologický vývoj a nutnost boje proti klimatické změně pomocí většího využívání obnovitelných zdrojů narušují především klasický jednosměrný proces mezi výrobci elektřiny, provozovateli soustav a jejich zákazníky, na kterém je dosavadní model trhu založen. Ten s novým energetickým zákonem zcela zmizí. Vznikne úplně nový trh, který rozhodně nebude jednosměrný a kde naopak přibude mnoho nových hráčů. Čím dál víc zákazníků totiž elektřinu nejen spotřebovává, ale také vyrábí nebo ukládá.

Příkladem mohou být fotovoltaické zdroje na střechách domů nebo bateriové systémy umožňující uchovávání energie. A právě tito dosavadní zákazníci, kteří se rozhodli elektřinu také vyrábět nebo skladovat, by se měli do systému nově zapojit jako rovnocenní hráči. Dá se proto očekávat, že právě přijetí nového energetického zákona by mohlo být velkou vzpruhou pro další boom zapojování obnovitelných zdrojů do sítě.

\"\"

„Zákazník může být v jednom okamžiku i výrobcem, provozovatelem zařízení na ukládání energie, poskytovatelem flexibility a současně dodávat elektřinu jinému zákazníkovi. Všechny tyto role pak může…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?