Biopotravina roku má vysokou přidanou hodnotou

11. října 2004, 00:00 - PETR HAVEL
11. října 2004, 00:00

ZVÍTĚZIL BIO UHERÁK Biopotravinou roku 2004 se stal Bio uherák z ekologické farmy Sasov (píšeme o ní na str. 16) Josefa Sklenáře. Oceněný produkt je na tuzemském trhu dosud ojedinělý.

**ZVÍTĚZIL BIO UHERÁK

Biopotravinou roku 2004 se stal Bio uherák z ekologické farmy Sasov (píšeme o ní na str. 16) Josefa Sklenáře. Oceněný produkt je na tuzemském trhu dosud ojedinělý.

Podle člena poroty Tomáše Zídka z V ýzkumného ústavu zemědělské ekonomiky je bio vepřové maso na tuzemském trhu dosud velmi neobvyklou surovinou, porota navíc ocenila významnou inovaci, a to použití mořské soli místo soli dusitanové, což je unikát v rámci celé EU. Bio uherák je plísňový, fermentovaný trvanlivý tepelně neopracovaný salám bez stabilizátorů, barviv a konzervačních prostředků. Kromě vítězného produktu ocenila porota čestným uznáním také Zahradnictví Luční údolí Velehrad za barevné čínské ředkve a tuřínek. Letos poprvé byla také vyhlášena Nejlepší bioprodejna roku. Tou se stala bioprodejna Albio v Truhlářské ulici v Praze (viz s. 17), která se kromě klasického prodeje bioproduktů věnuje i spotřebitelské osvětě, z oblasti pekárenství nabízí zákazníkům produkty z vlastní biopekárny a jako jediná ze všech bioprodejen v ČR organizuje také po území ČR vlastní svoz bioproduktů od zemědělců. Porota přitom Albio označila za „tvůrce trendů v maloobchodním prodeji biopotravin v ČR“. Soutěž biopotravina roku vyhlašuje Nadace Partnerství a PR-BIO Svaz ekologických zemědělců. Základními kritérii jsou kvalita biopotravin, atraktivnost a dosupnost produktů pro spotřebitele, inovativnost, marketingový koncept a obal výrobu. Vítěz získává právo užívat na oceněných výrobcích logo „Česká biopotravina roku“ a peněžní odměnu ve výši 20 tisíc korun. Cílem soutěže je podle T omáše Růžičky z nadace Partnerství zvýšit popularitu biopotravin na našem trhu. P odle analýzy společnosti Green marketing se v roce 2003 spotřebovalo v ČR 15 319,3 tuny biopotravin, což je 0,073 procenta z celkové spotřeby potravin. Hlavním prodejním kanálem pro tento sortiment jsou v ČR nadnárodní obchodní řetězce, v nichž se prodá asi 75 procent biopotravin, v prodejnách zdravé výživy 15 procent, přímý prodej z farem tvoří 7,5 procenta a konvenční prodejny potravin se na prodeji podílí 2,5 procenta. V roce 2003 bylo z ČR vyvezeno 3579 tun bioproduktů, což je 10 procent z tuzemské bioprodukce a 0,13 procenta z celkového tuzemského agrárního exportu. Dovoz biopotravin do ČR činil loni 3021,8 tuny, což je asi 0,09 procenta z dovozů potravin do ČR. Biopotraviny z dovozu se podílejí na celkové spotřebě těchto produktů v ČR zhruba 22 procenty, jejich hodnota činí asi 40 milionů korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít