Biomasa nás nezachrání

07. května 2007, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL, EVA MARZINI
07. května 2007, 00:00

MARTIN WICHTERLE, VLASTNÍK WIKOV INDUSTRYMinulý měsíc vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu čtyři nové programy pro čerpání dotací z Evropské unie. Byl tak otevřen i program na podporu obnovitelných zdrojů energie Eko-Energie.

MARTIN WICHTERLE, VLASTNÍK WIKOV INDUSTRY Minulý měsíc vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu čtyři nové programy pro čerpání dotací z Evropské unie. Byl tak otevřen i program na podporu obnovitelných zdrojů energie Eko-Energie.

VÍTR NA VEDLEJŠÍ KOLEJI

Při této příležitosti prohlásil ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, že prioritu mají úspory energie, vodní energetika a spalování biomasy. Větrná energetika se tak ocitla na vedlejší koleji. Podle ministra si je schopna na sebe vydělat sama. Tento fakt se dotýká i společnosti Wikov Industry Martina Wichterleho, protože ta chce v nejbližší době začít montovat větrníky ve své hradecké továrně.

„Podle mě nemůžeme splnit unijní závazek, aby podíl obnovitelných zdrojů na celkové výrobě energie byl do roku 2010 osm procent, pouze přes biomasu a vodní elektrárny. To je nemožné. I kdybychom tady vypálili všechno, co vyroste, tak stejně prostřednictvím biomasy osmiprocentního podílu nedosáhneme a nové vodní elektrárny není již kde stavět. Hlavní potenciál je tedy ve větrné energetice. Tam můžeme získat až nějaký jeden tisíc megawattů, což je jeden blok Temelína, a to je ještě velmi konzervativní odhad,“ myslí si o podpoře alternativních zdrojů Wichterle.

DESÍTKY MILIONŮ Z KOREJE

Na přímou otázku, zda je tedy podle něj podpora větrné energie nedostatečná, však není jeho odpověď příliš jednoznačná. „Bude záležet na tom, jak vysoké bude Energetický regulační úřad stanovovat výkupní ceny energie z větrných elektráren. Podpora energie z větru musí však zůstat minimálně stejná jako v současné době,“ říká podnikatel.

Společnost však na českém trhu závislá nebude a většinu svých elektráren dodá na trhy zahraniční. Firma Wikov má rozjednané kontrakty po celém světě a jeden významný obchod již dokonce v dubnu uzavřela. Spolu se svým rakouským partnerem, společností WindTech, vyvinou a dodají korejské společnosti Doosan prototypy třímegawattové větrné elektrárny. „Kvalitních větrníků s takto velkým výkonem je po světě velmi málo. Za vývoj a zhotovení prototypů vyinkasujeme desítky milionů korun a poté bychom mohli dodávat této korejské firmě také hlavní komponenty pro montáž těchto elektráren, takže by se ta částka mohla nakonec přehoupnout i přes jednu miliardu korun,“ říká k tomu Wichterle. Co se týče českého trhu, tak by podle jeho slov mělo být již v květnu definitivně jasno, kde budou první elektrárny společnosti Wikov stát.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít