Biocel Paskov dostane miliardovou injekci z Rakouska - Euro.cz

Přihlášení

Biocel Paskov dostane miliardovou injekci z Rakouska

,
Biocel Paskov dostane miliardovou injekci z Rakouska
Zdroj: Biocel Paskov

Rakouská skupina Lenzing investuje 40 milionů eur, tedy asi 1,1 miliardy do modernizace výroby dřevní buničiny v severomoravském Paskově.

Modernizace a zvýšení objemu výroby se týká společnosti Biocel Paskov, která patří pod mateřskou rakouskou skupinu Lenzing group.

Generální ředitel společnosti Lenzing Stefan Doboczky oznámil záměr investovat celkově 100 milionů eur, tedy 2,7 miliardy korun. Více než polovina investice skončí v rakouském závodě, 1,1 miliardy pak v českém Paskově.

„Investice bude v Biocelu Paskov a.s. použita především na modernizaci provozu dřevoskladu a odstranění úzkých míst v lince vlákna. Modernizace povede především ke zvýšení efektivnosti výroby buničiny a v budoucnu také umožní využití jiných druhů dřevin,“ říká pro Euro.cz finanční ředitelka Biocel Paskov Kateřina Kupková.

Nové výrobní kapacity se spojují s plánem navýšení výroby o 35 tisíc tun buničiny během příštích 2,5 roku.
„Naším cílem je do konce tohoto desetiletí zvýšit vlastní produkci dřevní buničiny ze současných 56 na 75 procent poptávky skupiny pro výrobu botanických celulózových vláken,“ uvedl v tiskové zprávě Doboczky.

Obrat 5,7 miliardy

Lenzing produkuje botanická vlákna. Surovinou je papírenská buničina vyráběná také v Biocel Paskov metodou takzvané biorafinace. Jde o technologii, kdy se pomocí CO2 a působení slunečního záření proměňuje dřevo v materiál pro výrobu papíru, nebo jiných produktů. Kapacita výroby Biocel Paskov je v současnosti 260 tisíc tun viskózové buničiny ročně. Vedlejším produktem při výrobě buničiny jsou výluhy a soda. Produkce sody byla zahájena v roce 2013 zprovozněním sodného kotle.

S rozšířením výroby souvisí i nárůst poptávky po dřevu. Závod z Paskova ho nakupuje z regionu. Zejména smrkové dřevo dováží kromě Česka také ze Slovenska, Polska a Běloruska. Podíl nakupované pilařské štěpky představuje přibližně 40 procent.

Biocel Paskov je součástí rakouské skupiny od roku 2010. Loni dosáhla česká dceřina firma obratu 5,7 miliardy, což je meziroční nárůst o 10,5 procenta. Ve společnosti pracuje 369 zaměstnanců.


Čtěte také:

Lesům ČR kvůli nižším cenám dřeva padá zisk

Dřevařské království v Paskově