Billboardový odposlech

30. května 2012, 13:40 - (red)
30. května 2012, 13:40

palubní deník

Berou všichni, až na jednoho

Opravdu pozoruhodný průběh má projednávání novely silničního zákona, která se týká zákazu billboardů u silnic a dálnic. Někteří lobbisté totiž zřejmě objevili popularitu odposlechů a neštítí se s nimi pracovat opravdu pozoruhodným způsobem.
V poslaneckých schránkách se před několika dny objevil hromadný e-mail, který obsahoval přepis údajného odposlechu ze schůzky Romana Janouška, advokáta Miroslava Jansty a spolumajitele společnosti BigBoard Richarda Fuxy v hotelu Hilton. Baví se o úplatcích, které byly nebo mají být vyplaceny za schválení mírnější verze zákona v podobě, v jaké ji do Poslanecké sněmovny vrátil Senát, na návrh senátorky za ODS Veroniky Vrecionové. Kromě ní měli být upláceni Boris Šťastný, Pavel Bém, Karolína Peake, Michal Hašek, čtyři nejmenovaní komunističtí poslanci a poněkud nepochopitelně také primátor Bohuslav Svoboda, Jiří Paroubek, pražští radní za TOP 09 Tomáš Hudeček, Pavel Richter a zastupitel a exguvernér České národní banky Zdeněk Tůma.
Jazyk používaný „odposlouchávanými“ je značně komický a z celého textu je dosti zřejmé, že se jedná o podvrh. Richard Fuxa jednoznačně popírá, že by se nějaké takové schůzky účastnil, a navíc Miroslava Janstu nikdy neviděl a osobně se s ním nezná. Protože vnímá, že jde o útok konkurence na projednávaný zákon, podal na policii trestní oznámení na neznámého autora a šiřitele podvrhu.
Zda se podaří najít pachatele, je otázkou. Celkem jasné však je, že z nepřijetí senátní podoby zákona by profitovala společnost JCDecaux provozující reklamní plochy na městském mobiliáři. Přísnější verze zákona totiž fakticky zakazuje jakoukoli jinou venkovní reklamu než právě tuto. Pro společnost JCDecaux přitom pracuje sociální demokrat Jakub Landovský, který se senátorem Jiřím Dientsbierem založil pražskou vnitrostranickou inciativu Živá socdem, jejímž cílem je obroda ČSSD. Právě Dienstbier je bojovníkem proti billboardům u silnic. A kupodivu právě tato parta je jediná, která v „odposlechu“ zůstala ušetřena obvinění z korupčního jednání.
Boj o zákon vzbuzuje mezi politiky tolik vášní patrně i proto, že venkovní reklama je velmi důležitou součástí volebních kampaní. Ten, kdo pomůže vytvořit na trhu monopolistu, může být za pár let ve velmi podstatné výhodě.

Doménu Babišovi vyfoukl Šikula

Miliardář s politickými ambicemi Andrej Babiš začal v březnu s vydáváním bezplatného regionálního týdeníku 5+2 dny. Tištěný, 32stránkový magazín prozatím pokrývá Karlovarský a Plzeňský kraj, do konce roku by se měl rozšířit do všech koutů Česka s tím, že celkový náklad by měl dosáhnout milionu výtisků. Manažeři obřího projektu, v jehož rámci pouhý tisk magazínu vyjde podle informací týdeníku Euro na 100 milionů ročně, však udělali jednu chybku. Otáleli s registrací internetové domény. Hned 4. ledna, kdy Babišova akciovka AGF Media zveřejnila první konkrétní informace o připravovaném časopisu, neměla firma zaregistrovánu žádnou internetovou adresu. Nejkratší možnou verzi domény, o níž Babišovi lidé údajně uvažovali – 5plus2.cz – tak téhož dne mohl registrovat doménový spekulant. AGF Media se probudila až o tři týdny později a zamluvila si webovou adresu 5plus2dny.cz. Trefné je rovněž jméno zmiňovaného spekulanta, který doménu Babišovi vyfoukl – jistý Petr Šikula z jihomoravské vísky Ochoz u Tišnova. Inu, i miliardář je na Šikulu krátký.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít