Bezpečnost práce podle Franze K.

02. června 2003, 00:00 - Petr Bým
02. června 2003, 00:00

Kafkovy továrny (Památník národního písemnictví):Z jedné strany Franz Kafka a Zámek či Ortel. Z druhé bezpečnost práce a pojišťovnictví. Pro málokoho pojmy, které mají něco společného. Výstava "Kafkovy továrny" už názvem naznačuje, že mají.Návštěvníkům se tentokrát nabízí expozice opravdu originální.

Kafkovy továrny (Památník národního písemnictví):

Z jedné strany Franz Kafka a Zámek či Ortel. Z druhé bezpečnost práce a pojišťovnictví. Pro málokoho pojmy, které mají něco společného. Výstava „Kafkovy továrny“ už názvem naznačuje, že mají.

Návštěvníkům se tentokrát nabízí expozice opravdu originální. Jde o kolekci písemných dokumentů a fotografií, doprovázenou předměty překvapivého rázu: motocykl, model hoblovky, svářečské brýle. A také archivní instruktážní film na téma bezpečnosti práce při svařování. Tvůrci výstavy si totiž dali za úkol zmapovat pracovní kariéru F. Kafky, a ta se takřka výhradně odehrávala v pojišťovnictví. Franz Kafka nastoupil do Dělnické úrazové pojišťovny v roce 1908 a působil tam až do roku 1922. Měl na starosti prevenci pracovních úrazů a kategorizaci podniků právě z hlediska bezpečnosti práce. O své práci mluvil a psal docela často. Někdy humorně (“…lidé padají jako opilí z lešení, do strojů, všechny trámy se kácejí, všecky náspy sesouvají,…“), jindy cynicky („Pojišťování je totožné s náboženstvím primitivních národů, věřících v odvrácení pohrom všelijakými manipulacemi.“) a zase jindy se soucitem pro postižené dělníky („Přicházejí a prosí. Místo aby vzali pojišťovnu útokem a všechno na padrť rozbili.“). Kafkův niterný vztah k této práci ovšem patrně nejlépe ilustruje výrok „připravuji své tělo o kusy masa“ - cítil, že ho zdržuje (a oslabuje) od práce jiné, spisovatelské tvorby. Přesto svou funkci v pojišťovně vykonával velmi odpovědně i dostatečně asertivně. A skutečností také je, že pracovní cesty na sever Čech ho silně inspirovaly - třeba frýdlantský zámek je předobrazem šlechtického sídla v Zámku. Kafkovy továrny jsou - přes své na první pohled trochu výstřední zaměření - dobrým počinem. Na své si přijdou nejen Kafkovi čtenáři se zájmem o vztah mezi jeho životem a dílem, ale i odborníci na oblast bezpečnosti práce, kteří se zajímají o její historii. Každý obor má - pod určitým úhlem pohledu - svou poezii. Kafkovy továrny dokazují, že i bezpečnost práce k nim patří.

Památník národního písemnictví, Strahov: Kafkovy továrny.

(otevřeno denně 9-17 hod., do 27. července)

V severočeských textilkách Franz Kafka nejen kontroloval bezpečnost práce, ale také nacházel inspiraci pro svou spisovatelskou tvorbu.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít