Běžný účet je stále méně atraktivní

30. srpna 2004, 00:00 - admin
30. srpna 2004, 00:00

Bankovní účet Běžný účet není už zdaleka místem, kam by bylo výhodné ukládat veškeré peníze, které se nevejdou do peněženky. Úročení je totiž na nich buď minimální nebo naprosto nulové.

Bankovní účet

Běžný účet není už zdaleka místem, kam by bylo výhodné ukládat veškeré peníze, které se nevejdou do peněženky. Úročení je totiž na nich buď minimální nebo naprosto nulové. Výhodou je však celá řada služeb, které s jeho existencí souvisejí. Především je jí bezhotovostní převod peněz, možnost s nimi prakticky kdykoliv a kdekoliv disponovat. Trvalé příkazy či inkasa nás rovněž zbaví cest na poštu kvůli placení složenek. Při rozvoji přímého bankovnictví už skutečně platí, že se nemusí chodit do banky, stačí mít internet nebo telefon. Je potřeba si ale uvědomit, že všechno něco stojí. Za vedení běžného účtu si banky účtují něco kolem stokoruny měsíčně, další poplatky jsou spojené s počtem transakcí, způsobu jejich zadávání, způsobu doručení výpisu z účtu a podobně. Banky proto přišly s nabídkou programů, které jednotlivým typům klientů nabízejí určitý rozsah služeb za paušální poplatek. Například Český spořitelna v rámci Komplexního programu ke známému sporožiru zahrnuje do poplatku ve výši 90 korun mimo jiné správu a vedení sporožirového účtu, vyhotovení pravidelného výpisu, zřízení trvalého příkazu, používání dvou karet, tři výběry hotovosti z bankomatu ČS, platbu kartou u obchodníka, sjednání úvěru na dobu platnosti kreditní karty, některé služby přímého bankovnictví či vybrané informační služby. ČSOB nabízí podnikatelům takzvané firemní konto, na němž jsou zůstatky úročené 0,30 procenta a měsíční paušál činí 290 korun. V něm je zahrnuto vedení běžného účtu včetně zasílání výpisů měsíčně poštou, zřízení trvalého příkazu k úhradě, k inkasu, svolení k inkasu včetně SIPO, 10 pohybů na účtu v rámci tuzemského platebního styku, užívání služby ČSOB Linka 24, ČSOB Mobil 24 (příp. GSM Banking) a ČSOB Internetbanking 24 či zasílání zpráv přes e-mail, mobil a podobně. Přebytky radši dejte jinam Pokud by však někdo přeci jen nechtěl nechat ležet peníze jen na běžném účtu, ale věděl, že je může na určitou dobu postrádat za cenu většího zhodnocení, pak může využít dalších produktů, které na běžné účty navazují. Jde zejména o různé termínované vklady či spořicí účty. Na ně lze například nechat automaticky pravidelně převádět přebytky z běžného účtu, nebo je tam odkládat dle vlastního uvážení kdykoliv se nám zlíbí. Víme-li, že potřebujeme mít na účtu k dispozici maximálně 30 tisíc korun, pak se zůstatek převyšující tuto sumu převede třeba každé pondělí na výhodněji úročený produkt. V případě, že bychom další pondělí měli na běžném účtu méně než zmíněných třicet tisíc, pak se zase automaticky peníze doplní ze „záložního“ produktu. Běžné účty byly i výhodnější**

Běžné účty jakoby banky chtěli klientům vymlouvat. Na počátku roku totiž podražily služby s nimi spojené a pokleslo úročení zůstatků. U některých bank to bylo opět o několik desetin procenta. Zatímco před rokem mohl například klient České spořitelny získat celé procento z prostředků na sporožirovém účtu, dnes je to pouhá čtvrtina. Dá se předpokládat, že banky budou směřovat klienty k tomu, aby ovládaly své finance na dálku a pokud možno co nejvíce peněz ukládaly do dlouhodobějších vkladových instrumentů. Běžné účty tedy budou sloužit pouze na správu běžných plateb.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít