Bezdrátový internet je vhodný pro skupiny uživatelů

07. dubna 2003, 00:00 - Vladimíra Bezecná, publicistka
07. dubna 2003, 00:00

Cena připojení k webu vzduchem začíná na pěti tisících korunVolbu providera je třeba předem dobře rozvážit. Můžeme se těšit, že ceny za internet půjdou dolů.Připojení na internetovou světovou počítačovou síť se dnes stává pomalu i v tuzemsku nezbytnou záležitostí.

Cena připojení k webu vzduchem začíná na pěti tisících korun

Volbu providera je třeba předem dobře rozvážit. Můžeme se těšit, že ceny za internet půjdou dolů.

Připojení na internetovou světovou počítačovou síť se dnes stává pomalu i v tuzemsku nezbytnou záležitostí. Obzvláště firmám může internetové připojení přinést řadu úspor nebo nové investiční příležitosti a určitě minimálně zrychlí, zefektivní a zkvalitní komunikaci s partnery.

Každé připojení má svá pro a proti

Důležitou otázkou je, jak se k internetu vlastně připojit. Dial-up, tedy přes modem a telefonní linkou, je způsob už značně zastaralý a pro firmy i velmi nevhodný. Pro domácnosti je to však pořád jeden z mála dostupných způsobů. Další možností je ADSL, které se pomalu rozjíždí a časem bude určitě patřit k nejmasověji používaným způsobům připojení. Další variantou je pevná linka, tedy kabel, který vede od vaší firmy až k poskytovali internetového připojení (těm se odborně říká ISP). Nevýhodou tohoto způsobu je právě pevný kabel. Připojení pevnou linkou je sice velmi rychlé a téměř stoprocentně spolehlivé, ale za to drahé. Hlavně instalační poplatek často může dosáhnout i velmi vysokých částek, nezřídka i v desetitisícových. Důvod je jasný, kvůli kabelu se musí kopat, a to je vždy něco stojí.

Elegantní řešení

Existuje ale poměrně jednoduché řešení - bezdrátový internet. Pozor - neplést ale s Wi-Fi neboli bezdrátovou lokální sítí (WLAN), o které se poslední dobou často hovoří. Mluvíme o bezdrátovém připojení, které nabízí takřka stejnou kvalitu jako pevná linka, ovšem za nižších pořizovacích nákladů. Nemusí se nic kopat do země, data k příjemci “ tečou“ vzduchem. Podmínkou je pouze přímá viditelnost na vysílač dat. Bezdrátové internetové připojení poskytují tzv. WIS - wireless internet service provider, tj. poskytovatelé bezdrátového připojení na internet.

Různá vlnová spektra

K mání je několik typů bezdrátového připojení, respektive signál se šíří na různých vlnových spektrech. Nejčastější je využívání frekvencí 2,4 GHz a dále pásma 3,5 GHz, 10,5 GHz a nakonec FWA (pásmo 26 GHz). Je prakticky jedno, jaké pásmo se využívá, odlišnosti lze najít snad jen v licenčních nárocích. To je však zcela v režii poskytovatele, jehož povinností je dodávat služby v rámci pravidel stanovených Českým telekomunikačním úřadem, o to se vy starat nemusíte. Pokud se rozhodnete pro bezdrátové připojení, musíte si vybrat právě toho providera, jehož vysílač máte v dosahu. Na internetu najdete řadu WIS, nejsnadnější způsob, jak je oslovit, je e-mailem nebo telefonicky. Zpravidla mají i tzv. zelenou informační linku, na kterou se dá volat zdarma. V první fázi se dozvíte, zdali je vůbec nějaká šance, že ve vašem okolí je připojovací signál. Následuje měření, které by každá slušná firma nejprve měla udělat v sídle, zdali signál v okolí je silný a spolehlivý. Úvodní měření by samozřejmě mělo být nezávazné a zadarmo. Teprve pak by měla přijít nabídka.

Instalační poplatek

Dalším důležitým mezníkem je výše instalačního poplatku. Ten podle průzkumu týdeníku Profit končí na zhruba 20 tisíci korunách a může klesnout až k nule. Ovšem pozor! Nezřídka může nižší instalační poplatek také znamenat vyšší měsíční paušál. Nulové instalační náklady nabízí na tuzemském trhu mimo jiné Contactel, CzechOnLine, Globe Internet a v některých málo případech i třeba eTel. Také někteří lokální hráči nabízejí nízké poplatky. Účet za internet se pak pohybuje v závislosti na vybrané rychlosti zhruba od 5500 až do třeba 89 000 korun. Rychlosti stahování dat začínají v nejlevnějších případech na 64 kbps směrem k uživateli a 32 kbps směrem ven. Horní hranice zpravidla je vysoká, ve standardních nabídkách se objevují až 2 Mbps, které právě stojí oněch 89 tisíc korun. Při takové rychlosti už je surfování opravdu požitkem.

Jakého zvolit providera

Je ale také důležité podívat se na různé restrikce, které WIS občas na své služby nasazují. K těm zpravidla patří omezení objemu stahovaných dat. Takové nastavení může být ošidné, těžko odhadovat provoz na internetovém připojení. Proto je dobré vybrat si takového WIS, který nabízí neomezený provoz. Pro jedince je bezdrátové připojení ve valné většině nepřijatelné, ale pro skupinu několika účastníků se toto připojení stává atraktivní. Přenosová rychlost je v těchto případech několikanásobně vyšší než přes modem. Spojí-li se tudíž například pomocí PC sítě deset účastníků v jednom panelovém domě, získají pro ně předtím neuvěřitelné možnosti.

Cena není konečná

Poplatky za bezdrátové i kabelové pevné připojení jsou relativně vysoké. Je však zcela jisté, že ceny budou klesat rychle, v závislosti na rozšiřování nabídky ADSL. Různí provideři si toto riziko těžké konkurence už uvědomili a cenu za bezdrát již snížili. A pokles cen u dalších poskytovatelů bude jistě brzy pokračovat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít